Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po co nam Rada Miejska?

Elbląg, Po co nam Rada Miejska? (fot. PS)

Niedawno minął półmetek obecnej kadencji Rady Miejskiej. Czy elbląscy radni mają poczucie dobrze wypełnianych obowiązków? Czy to samo myślą ich wyborcy? Jaką rolę ma do spełnienia Rada Miejska w świetle obowiązującej Ustawy samorządowej? W czwartek 6 listopada o godz. 17.30 Elbląskie Forum Obywatelskie zaprasza na debatę publiczną pt. „Po co nam Rada Miejska?”, która odbędzie się w Galerii Nobilis w Światowidzie.

Elbląskie Forum Obywatelskie zrzesza grupę elblążan, którym leży na sercu rozwój miasta we wszystkich dziedzinach życia. Sygnatariusze EFO są przekonani, że rozwój Elbląga uwarunkowany jest aktywnością jego obywateli - osób indywidualnych, zrzeszonych w organizacjach pozarządowych i zawodowych, a także ich reprezentantów w organach samorządowych. Aktywność ta powinna obejmować zarówno osobistą działalność zawodową i społeczną, jak i udział w życiu publicznym. Sygnatariusze Forum uważają, że obywatele Elbląga powinni mieć wpływ na lokalną politykę społeczną i gospodarczą, która kształtuje warunki ich życia oraz dobrobyt i prestiż miasta.
     Kreowanie lokalnej polityki to zadanie Rady Miasta. W ostatnich latach mamy wrażenie, że Rada scedowała je na Prezydenta Elbląga, ograniczając się do akceptowania przedkładanych przez niego programów i nie wykazując własnej inicjatywy. Tu rodzi się tytułowe pytanie debaty. Chcielibyśmy dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i wspólnie zastanowić się, jak można go zmienić.
     Elbląskie Forum Obywatelskie chce stać się platformą dialogu obywateli naszego miasta z radnymi i Prezydentem. Sygnatariusze Forum mają nadzieję, że demokratycznie wybrane władze samorządowe przyjmą tę propozycję, mającą na celu wspólne dobro.
     

 


     Rada Miejska Elbląga liczy 25 radnych. Miasto jest podzielone na pięć okręgów wyborczych, w każdym wybieranych jest pięciu radnych. Prezentujemy naszą Radę okręgami, żeby łatwiej było czytelnikom zidentyfikować „swoich” radnych.
     
     Okręg wyborczy nr 1
     Juliusz Dziewiałtowski-Gintowt
     Elżbieta Gelert
     Jacek Pączkowski
     Andrzej Tomczyński
     Jan Witkowski
     
     Okręg wyborczy nr 2
     Marek Gliszczyński
     Janusz Hajdukowski
     Bogusław Milusz
     Edward Stasiuk
     Ryszard Zgirski
     
     Okręg wyborczy nr 3
     Magdalena Luks
     Janusz Nowak
     Wojciech Tabiszewski
     Jerzy Wcisła
     Jerzy Wilk
     
     Okręg wyborczy nr 4
     Robert Falkenberg
     Sławomir Kula
     Piotr Macutkiewicz
     Zdzisław Olszewski
     Witold Strzelec
     
     Okręg wyborczy nr 5
     Halina Kalinowska
     Tomasz Lewandowski
     Leszek Lotkowski
     Krystyna Muszyńska
     Marek Pruszak.*
     
     Czy znacie swoich radnych? Czy kontaktowaliście się z nimi jako wyborcy, np. podczas dyżurów radnych? Czy macie do nich pytanie i sugestie, które moglibyśmy im przekazać w Waszym imieniu? Prosimy o odpowiedzi w rubryce „..., a moim zdaniem”.
     
     
     
     ***
     
     *Ponieważ, być może, nie wszyscy wiedzą, w którym okręgu wyborczym mieszkają, a tym samym - którzy radni są „ich” radnymi, poniżej przypominamy granice okręgów wyborczych.
     
     Okręg wyborczy nr 1
     Al. Odrodzenia, Armii Ludowej, Browarna od 27 do 94, Brzeska, Płk. Dąbka od 37 do 111 (nieparzyste), Działdowska, Elektryczna, Grażyny, Helska, Kalenkiewicza, Kasprzaka, Krakusa, Ks. Klimuszki, Lubraniecka, Łubinowa, Matejki, Mazurska, Obr. Pokoju, Okrzei, Okulickiego, Piławska, Płocka, Podgórna, Pokorna, Poprzeczna, Portowa, Pszeniczna, Rechniewskiego, Robotnicza od 142 do końca (parzyste), Robotnicza od 107 do końca (nieparzyste), Rodziny Nalazków, Rypińska, Rzepakowa, Słonecznikowa, Stefana Batorego, Szarych Szeregów, Topolowa, Wiejska, Żytnia.
     
     Okręg wyborczy nr 2
     Al. Piłsudskiego, Baczyńskiego, Bartnicza, Beniowskiego, Boh. Westerplatte, Bolesława Krzywoustego, Boya Żeleńskiego, Broniewskiego, Brzechwy, Bukowa, Cisowa, Częstochowska, Płk. Dąbka od 113 do końca (nieparzyste), Płk. Dąbka od 132 do końca (parzyste), Druskienicka, Dworkowa, Fałata od 30 do końca, Formierzy, Fromborska, Gdyńska, Głogowa, Gojawiczyńskiej, Gorzowska, Grabowa, Grodzieńska, Hodowlana, Iławska, Iwaszkiewicza, Jagodowa, Jana III Sobieskiego, Jarzębinowa, Jaworowa, Jelenia Dolina, Jemiołowa, Jesionowa, Jodłowa, Kajki, Kalinowa, Kaliska, Kamienna, Kasprowicza, Kaszubska, Katowicka, Kłoczowskiego, Konopnickiej, Korczaka, Kościuszki od 140 do końca (parzyste), Kowieńska, Krakowska, Królewiecka od 162 do końca (parzyste), Królewiecka od 191 do końca (nieparzyste), Kruczkowskiego, Krzyżanowskiego, Legionów, Leszczynowa, Stanisława Leszczyńskiego, Leśmiana, Leśna, Lipowa, Lubartowska, Lubelska, Lwowska, Łowicka, Łukasińskiego, Makuszyńskiego, Marymoncka, Metalowców, Mieszka I, Modlińska, Modrzewiowa, Myliusa, Nałkowskiej, Narutowicza, Niemcewicza, Niepodległości, Nowogródzka, Odlewników, Ogólna, Okrężna, Olchowa, Orkana, Orzechowa, Osiedle Marynarzy, Ostródzka, Paderewskiego, Pawia, Pińska, Pomorska, Porazińskiej, Poświatowskiej, Poznańska, Przybyszewskiego, Rumiankowa, Rydla, Sarnia, Sikorskiego, Skierniewicka, Smolna, Sosnowa, Społeczna, Staffa, Stawowa, Strumykowa, Sucharskiego, Suwalska, Syrokomli, Szczecińska, Szczygla, Szucha, Świerkowa, Tarnopolska, Tarnowska, Turbinowców, Tuwima, Waryńskiego, Węgrowska, Wiązowa, Wilcza, Wileńska, Winnicka, Wiślicka, Witkiewicza, Witosa, Władysława Łoietka, Wrzosowa, Zakątek, Zakopiańska, Żyrardowska.
     
     Okręg wyborczy nr 3
     Agrykola, Barona, Bażyńskiego, Bema od początku do 40 (parzyste), Bema od początku do 59 (nieparzyste), Bolesława Chrobrego, Bosmańska, Bożego Ciała, Browarna od 95 do końca, Browarna od początku do 26, Brzozowa, Bydgoska, Chopina, Cicha, Curie-Skłodowskiej, Daszyńskiego, Płk. Dąbka od 32 do 130 (parzyste), Dolna, Donimirskich, Działkowa, Fałata od początku do 29, Górnośląska, Grudziądzka, Gwiezdna, Jaśminowa, Kiedrzyńskiego, Kopernika, Kościuszki od początku do 138 (parzyste), Kościuszki od początku do końca (nieparzyste), Królewiecka od 74 do 160 (parzyste), Królewiecka od 79 do 189 (nieparzyste), Krucza, Kwiatowa, Mierosławskiego, Moniuszki, Niska, Norwida, Oliwska, Orężna, Orzeszkowej, Owocowa, Piechoty, Pilgrima, Pionierska, Pływacka, Próchnika, Pułaskiego, Robotnicza od początku do 105 (nieparzyste), Robotnicza od początku do 140 (parzyste), Różana, Sienkiewicza, Skwer Krasickiego, Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej, Sokola, Sowia, Spacerowa, Sztumska, Szymanowskiego, Ślepa, Tczewska, Toruńska, Urocza, Władysława IV, Wspólna, Żeglarska, Żurawia.
     
     Okręg wyborczy nr 4
     1 Maja, 12 Lutego, 3 Maja, Al. Armii Krajowej, Al. Grunwaldzka od początku do 4 (parzyste), Aleja Grunwaldzka od początku do 57 (nieparzyste), Al. Tysiąclecia, Bałuckiego, Bednarska, Bulwar Zygmunta Augusta, Chmurna, Czerwonego Krzyża, Płk. Dąbka od początku do 30 (parzyste), Płk. Dąbka od początku do 35 (nieparzyste), Diaczenki, Drzewna, Freta, Garbary, Garncarska, Gdańska, Giełdowa, Giermków, Gimnazjalna, Zbyszka Godlewskiego, Gołębia, Grobla św. Jerzego, Grochowska, Grota Roweckiego, Hetmańska od początku do 29 (nieparzyste), Hetmańska od początku do 34 (parzyste), Janowska, Karowa, Klasztorna, Kos. Gdyńskich, Kotwicza, Kowalska, Kręgielna, Królewiecka od początku do 72 (parzyste), Królewiecka od początku do 77 (nieparzyste), Krótka, Ks. Ściegiennego, Ks. Osińskiego, Kumieli, Kupiecka, Kuśnierska, Leszno, Łączności, Mączna, Mennicza, Mostowa, Neonowa, Nitschmanna, Nizinna, Nowodworska, Nowowiejska, Oboźna, Odzieżowa, Orla, Ostrołęcka, Pestalozziego, Pl. Grunwaldzki, Pl. Kazimierza Jagiellończyka, Pl. Konstytucji, Pl. Słowiański, Pl. Solidarności, Pl. Wolności, Pocztowa, Polderowa, Polna, Powstańców Warszawskich, Prowiantowa, Przy Bramie Targowej, Przymurze, Radomska, Ratuszowa, Rybacka, Rycerska, Rzemieślnicza, Rzeźnicka, Skwer Schichaua, Skwer Sawicza, Skwer Rebinina, Słoneczna, Służebna, Stary Rynek, Stawidłowa, Stefczyka, Stoczniowa, Strażnicza, Struga, Studzienna, Sukiennicza, Szańcowa, Szkolna, Szpitalna, Ścieżka Kościelna, Ślusarska, Św. Ducha, Tamka, Tartaczna, Teatralna, Trasa Unii Europejskiej, Traugutta, Trybunalska, Wałowa, Wapienna, Warszawska, Widok, Wieżowa, Wigilijna, Winna, Wodna, Wybrzeże Gdańskie, Wyspiańskiego, Zacisze, Zajchowskiego, Zamkowa, Zielona, Zw. Jaszczurczego, Żuławska.
     
     Okręg wyborczy nr 5
     Akacjowa, Al. Grunwaldzka od 59 do końca (nieparzyste), Al. Grunwaldzka od 6 do końca (parzyste), Artyleryjska, Asnyka, Augustowska, Bema od 42 do końca (parzyste), Bema od 61 do końca (nieparzyste), Beskidzka, Bociania, Boh. Monte Cassino, Braniewska, Braterstwa Broni, Bytomska, Chełmońskiego, Chocimska, Czarnieckiego, Czerniakowska, Czołgistów, Daleka, Dąbrowskiego, Dębowa, Dojazdowa, Druska, Fabryczna, Firleja, Flisaków, Fredry, Gałczyńskiego, Garnizonowa, Grottgera, Hetmańska od 36 do końca (parzyste), Hetmańska od 31 do końca (nieparzyste), Huzarska, Idzikowskiego, Jasna, Junaków, Kartuska, Kasztanowa, Kielecka, Kilińskiego, Klonowa, Kmicica, Kochanowskiego, Kolejowa, Komeńskiego, Kossaka, Kraszewskiego, Lidzbarska, Lotnicza, Łęczycka, Łomżyńska, Łódzka, Malborska, Mickiewicza, Mielczarskiego, Morcinka, Morszyńska, Narciarska, Natolińska, Niborska, Ogrodowa, Okólnik, Olkuska, Olsztyńska, Opolska, Pabianicka, Panieńska, Pasłęcka, Peryferyjna, Piaskowa, Piotrkowska, Pl. Dworcowy, Płońska, Podchorążych, Prusa, Przyjaźni, Pułtuska, Rawska, Reja, Reymonta, Rybna, Rzepichy, Sadowa, Saperów, Siedlecka, Skrzydlata, Słowackiego, Sochaczewska, Sopocka, Szwoleżerów, Św. Floriana, Ułańska, Warmińska, Wierzbowa, Willowa, Wojska Polskiego, Wschodnia, Wyczółkowskiego, Wyżynna, Zagłoby, Zagonowa, Żeromskiego.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A więc wywołanych "do tablicy" poprosimy o bliższe szczegóły i osiągnięcia swej dotychczasowej działalności. Skoro działalność samorządu jest ściśle tajna i jest niemową może jaki ludzki głos wyda z siebie Rada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2008-11-04)
 • W Elblągu nie dwóch okręgów wyborczych nr. 4
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  seniorek(2008-11-04)
 • Ciekawe czy "radni" zaszczycą swoją obecnością wyborców ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  moher(2008-11-04)
 • Szanowny Panie redaktorze Piotrze Derlukiewicz! W swoim artykule stawia Pan falszywe tezy. Kreowanie polityki lokalnej NIE NALEŻY do Rady Miasta, ale właśnie do Prezydenta Elbląga, który podejmuje decyzje i ponosi odpowiedzialność. Udział społeczeństwa w sprawach lokalnych polega natomiast na wybraniu sobie dobrego Prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  i koniec(2008-11-04)
 • Byłem radnym kadencji 2002-2006.Byłem w tej kadencji-zdaniem niektórych-nadaktywny:przybliżałem medialnie problemy pracy Rady, pełniłem dyżury nie tylko w gmachu Ratusza, ale i na terenie osiedla Nad Jarem i w Próchniku. Okręg II jest bardzo rozległy i ma rozległe infrastrukturalne zaległości. Niełatwo w takiej sytuacji, wbrew obiegowym opiniom, być radnym. Poznaje sie przecież potrzeby, ale i zna się budżetowe możliwości. Nie oznacza to jednak ucieczki radnego od tych problemów. Satysfakcję dawała mi możliwość uczestniczenia, pomocy, ukazywania perspektyw rozwiązania spraw dużych. Sprawa zawsze budząca emocje-to dieta radnego. Moja dieta wracała do społeczeństwa; nie było to dla mnie źródło zarobkowania. Zawsze mogę przedstawić jakie potrzeby społeczne były wspierane z mojej diety. Oczywiście mówię za siebie. Wydawało mi się, że prezentuję własciwy model pracy radnego, i że będzie on nadal rozwijany w kierunku otwartości społecznej, bo przecież czasy władzy wszystkowiedzącej dawno minęły. Chyba dobrze zostałem oceniony przez wyborców elbląskiej Północy otrzymując w 2006 roku 500 głosów. Radnym nie zostałem, bo meandry ordynacji spowodowały, że radnym się zostawało mając wielokrotnie mniej głosów. Na dzisiaj martwi mnie cisza "nad Radą", brak widocznej "burzy mózgów" nad ciągle dużymi problemami Miasta. Koledzy Radni:Miasto się rozwija, jest więc czym się pochwalić. Zróbcie to i pokażcie, że jesteście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-04)
 • Ależ ten Pan ma zupełna rację - Panie Redaktorze. Rola Rady i społeczeństwa winna polegać na czczeniu osiągnięć władzy, pisaniu panegiryków i całkowitej abnegacji roli społeczeństwa samorządowego, z której socjalizm całkowicie wyleczył miejscową społeczność. Łaskawco Prezydent to jeden wielki obowiązek i rola służebna wobec miasta i jego mieszkańców, a społeczność lokalna, to arbiter i sekundant tych poczynań, nie tylko przedsięwziętych w maglu lub przy okazjonalnym kielichu. To także udział w tej szczególnej roli. I Rada właśnie Łaskawco ma być tym czołowym arbitrem i porządkowym tego całego interesu – po to została wybrana, a może w innym celu? Hęęęę… … .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AM(2008-11-04)
 • Sprawy relacji Prezydent - RM są na tyle oczywiste żeby stwierdzić, że to w znacznej mierze naczynia połączone. I w znacznej mierze połączona odpowiedzialność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  i the end(2008-11-04)
 • Rada jest po to, żeby zaraz po wyborach kilku radnych opozycji przeszło do obozu prezydenckiego (olewając swoich wyborców) a nastepnie już w spokoju i bez oporu cała Rada grzecznie przegłosowuje wszystkie uchwały i stara sie nie przeszkadzac Prezydentowi i tak po cichu do nastepnych wyborów!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dyletant(2008-11-04)
 • potrzeba nam stadionu i aquaparku - kto to zrozumie, ten ma szanse na wiele glosow. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  interwencja(2008-11-05)
 • Radni -bezradni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-05)
 • No i i widzicie? Interwencja otwiera Wam oczy:). Mieszkańcy chcą popływać i pokopać piłkę! Jakie to proste, a nikt tego nie rozumie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bystrzak(2008-11-05)
 • Po prostu przyjdźmy na debatę i powiedzmy o tym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Czapka z nadrukiem
Naszywki
Polar z haftem