Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Play Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie

PO popiera projekt budżetu

Elbląg, PO popiera projekt budżetu Parkowe urządzenie do gry w mini-golfa.

Dziś sesja budżetowa. Projekt budżetu Elbląga na 2009 rok przygotowany przez prezydenta Henryka Słoninę zostanie z pewnością przyjęty prze Radę, bo oprócz prezydenckiej koalicji poprze go Klub Radnych Platformy Obywatelskiej - taką deklarację złożyli szefowie klubu na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, budżet Elbląga na 2009 rok ma wynieść 479,8 mln zł. W tym roku jest to 414,5 mln zł, mamy więc do czynienia ze wzrostem o 15,7 proc. Aż 61,9 mln zł w przyszłorocznym budżecie mają stanowić środki z Unii Europejskiej, które miasto planuje uzyskać jako dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych. Projekt budżetu jest bardzo proinwestycyjny - wydatki na inwestycje mają stanowić aż 128,7 mln zł. W pierwszej kolejności mają być realizowane inwestycje, które mają szanse na unijne dofinansowanie.
     O projekcie budżetu szerzej pisaliśmy w tekstach: Budżet’2009 , Ul. Grota-Roweckiego w przebudowie , Ruszy budowa Parku Technologicznego i Co miasto buduje? .
     
     Platforma będzie za
     - Klub Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miejskiej w Elblągu w ramach debaty nad projektem budżetu Miasta na rok 2009 dokonał analizy projektu, a nasze wnioski przedstawiliśmy prezydentowi Henrykowi Słoninie - mówił na wtorkowej konferencji prasowej szef klubu Tomasz Lewandowski. – Nasze wnioski zostały przyjęte. Część z nich znalazła swe odzwierciedlenie w autopoprawkach prezydenta do projektu chwały budżetowej, część ma być realizowana w ramach innych działań pana prezydenta.
     A oto wnioski Platformy do budżetu, uwzględnione przez prezydenta oraz ich uzasadnienie przez radnych Platformy.
     
     Opracowanie strategii promocji miasta i budowa statku z użyciem środków prywatnych.
     „Strategia promocji miasta jest ważnym dokumentem, który powinien określić walory i pożądane kierunki kreowania wizerunku Elbląga. O potrzebie stworzenia strategii nasz Klub mówi od długiego czasu. W naszym wniosku sugerowaliśmy, by zdjąć kwotę 1,5 mln zł z budowy statku i część tych środków przeznaczyć na opracowanie strategii promocji. Dotyczy to zarówno promocji turystycznej, jak i gospodarczej Elbląga.
     Klub Radnych PO popiera ideę wprowadzenia na Kanał Elbląski firmy żeglugowej z Elbląga. Uważamy jednak, że powinien to być podmiot prywatny a nie zakład komunalny. Miasto powinno przygotować projekt funkcjonowania takiej firmy i zainteresować nim potencjalnych inwestorów. W rozmowach z radnymi naszego Klubu przedsiębiorcy elbląscy wykazywali zainteresowanie udziałem finansowym w takim przedsięwzięciu.”
     - Prezydent dokonał zmian w projekcie budżetu. Kwotę 1,5 mln zł przeznaczoną na budowę statku zredukował do 500 tys. zł i zapowiedział podjęcie prób utworzenia spółki lub realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, które zajęłoby się prowadzeniem firmy żeglugowej, z zadaniem wprowadzenia rejsów turystycznych po Kanale Elbląskim - mówi Tomasz Lewndowski. - Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na opracowanie strategii promocji miasta.
     
     Zagospodarowanie rejonu Bażantarni
     „Bażantarnia jest ciągle niedocenianym walorem naszego miasta. W jej bezpośrednim otoczeniu (polana z wiatami) można by organizować imprezy masowe, a walory Bażantarni wykorzystać dla celów edukacyjnych, tworząc ścieżki edukacyjne z mini ogrodami zoologicznymi, tablicami informacyjnymi, itp.”
     - W projekcie budżetu pojawiła się kwota 50 tys. zł na opracowanie studium zagospodarowania przestrzennego Bażantarni - informuje Tomasz Lewandowski. - Po dyskusji zgodziliśmy się z sugestiami pana prezydenta, by przeanalizować na miejsce inne lokalizacje imprez masowych niż okolice Bażantarni, przede wszystkim koncepcję powrotu z imprezami na przygotowany przed laty do tego celu teren na Dolince.
     
     Program budowy infrastruktury sportowej w parku przy ul. Żeromskiego i wzdłuż ul. Traugutta (nad Kumielą).
     „Bogactwo terenów zielonych należy wykorzystać dla stworzenia warunków do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu, szczególnie przez młodzież. W parkach można zorganizować place do gry z bramkami, koszami, siatkami oraz stoły do gry w tenisa, mini-golfa (patrz foto) i inne urządzenia sportowe. Sugerowaliśmy zagospodarowanie w ten sposób dwóch obszarów parkowych: przy ul. Żeromskiego i nad Kumielą wzdłuż ul. Traugutta.”
     - Prezydent przyjął przedstawioną ideę, proponując opracowanie koncepcji obejmującej wszystkie parki w Elblągu - podkreśla radny PO Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, który także uczestniczył we wtorkowej konferencji.
     
     Program zarządzania zasobami mieszkaniowymi.
     „Wnioskowaliśmy o opracowanie zdecydowanego i kompleksowego programu zarządzania zasobami mieszkaniowymi w Elblągu. Miasto nie posiada skutecznego systemu zamiany mieszkań ani egzekucji należności od osób uporczywie uchylających się od uiszczania opłat. Skutkuje to z jednej strony ogromnymi stratami i ma demoralizujący wpływ na tych mieszkańców, którzy - często mimo kłopotów - starają się nie zalegać z opłatami. Skutkiem takiej sytuacji jest m.in. brak środków na remonty budynków komunalnych.
     - Jest wielu lokatorów mieszkań komunalnych, którzy nie płacą czynszu, bo wiedzą, że w Elblągu można nie płacić - argumentuje Jerzy Wcisła. - W związku z tym postulowaliśmy, by stworzyć skuteczny mechanizm zamiany mieszkań. Są ludzie, którzy szukają większych mieszkań, nawet w starym budownictwie i są gotowi pokryć długi poprzednich lokatorów i mieszkanie wyremontować. Tym uporczywie niepłacącym lokatorom miasto powinno przekazywać mieszkania o gorszym standardzie na obrzeżach Elbląga. Prezydent przystał na pomysł kojarzenia najemców, którzy z różnych powodów nie radzą sobie z płaceniem należności, z tymi, którzy chcą poprawić sobie warunki mieszkaniowe. Nie wiadomo jeszcze, czy zajmie się tym Zarząd Budynków Komunalnych, czy jakaś zewnętrzna firma, np. agencja nieruchomości.
     
     Permanentny rozwój bazy sportowej.
     „W 2008 roku na rozwój bazy sportowej miasto wydatkowało kwotę ok. 2 mln zł, w projekcie budżetu na 2009 r. przewiduje się zaledwie 100 tys. zł. Uważamy, że rozwój bazy sportowej jest konieczny dla rozwoju Elbląga. Sport jest znakomitą inwestycją zarówno z powodów wychowawczych, jak promocyjnych. Jednocześnie niepokoi nas zakres dofinansowania hali widowiskowo-sportowej przy ul. Grunwaldzkiej. Sądzimy, że hala powinna w większym niż dotychczas stopniu być areną przedsięwzięć komercyjnych, dających środki na jej utrzymanie.”
     - Wnioskowaliśmy o ustalenie stałego parytetu ok. 1,5 mln zł rocznie na inwestycje
     w obiekty sportowe w Elblągu - mówi Jerzy Wcisła. - Sugerowaliśmy, że środki na ten cel można uzyskać m.in. z intensywniejszego wykorzystania hali widowiskowo-sportowej przy ul. Grunwaldzkiej. Prezydent zapewnił, że wydatki inwestycyjne na infrastrukturę sportową
     w Elblągu w najbliższych latach nie zmniejszą się poniżej kwoty postulowanej przez nasz Klub, czyli 1,5 mln zł rocznie.
     
     Środki na walkę z narkomanią.
     „Środki na walkę z narkomanią są w projekcie budżetu bardzo małe - 25 tys. zł), choć zjawisko narkomanii wcale nie maleje. W dodatku przybiera ono ciągle nowe formy, związane z coraz wymyślniejszymi sposobami odurzania - szczególnie - młodych ludzi. W roku 2008 opracowany został program walki z narkomanią, niestety - z braku dodatkowych środków - nie zawierał on żadnych nowych form przeciwdziałania tym uzależnieniom. Uważamy, że w 2009 roku należy taki program zacząć wdrażać, zwiększając środki na walkę z narkomanią o kwotę podobną do zwiększenia środków na walkę z alkoholizmem, tj. o ok. 230 tys. zł.”
     - Prezydent przyjął tę sugestię - mówi Tomasz Lewandowski. - Środki na walkę z narkomanią zostaną w 2009 roku zwiększone.
     
     Stanowisko Klubu Radnych PO
     - Klub Radnych PO w projekcie budżetu docenia przede wszystkim bardzo duży udział inwestycji realizowanych w dużej mierze ze środków Unii Europejskiej - mówi Tomasz Lewandowski, przewodniczący Klubu. - To ważny asumpt dla rozwoju Elbląga. Z drugiej strony, rozumiejąc potrzeby inwestycyjne, obawiamy się, że szukanie potrzebnych środków drogą zwiększania obciążeń podatkowych nie przyniesie spodziewanych efektów, za to niekorzystnie odbije się na rozwoju przedsiębiorczości. Tym bardziej, że mamy do czynienia z kumulacją kilku czynników: wprowadzaniem nowych opłat związanych z gospodarka wodną, wzrostem opłat spowodowanych przeszacowaniami majątku gminy i przewidywanym w 2009 roku wzrostem opłat i podatków. Owe czynniki nieszczęśliwie zbiegają się z przewidywanym okresem recesji gospodarczej, objawiającej się już sygnalizowanymi nawet przez silne elbląskie podmioty gospodarcze kłopotami kredytowymi. Uważamy, że w tej sytuacji obciążanie przedsiębiorców i mieszkańców kosztami wzrostu podatków jest niebezpieczne i może spowodować problemy z utrzymaniem działalności gospodarczej lub przynajmniej zahamować jej rozwój. Dodajmy, że Elbląg znajduje się w dobrej sytuacji finansowej. Poziom zadłużenia jest niewysoki. Spłaty długów stanowią zaledwie 3,2 proc. dochodów - przy maksymalnym dopuszczalnym maksymalnym 15 proc., a poziom zadłużenia nieco ponad 20 proc. przy maksymalnym 60 proc. Ten wynik zasługuje na uznanie, ale i powinien być wykorzystany właśnie w takich sytuacjach dla wsparcia mieszkańców. Z tych powodów radni naszego Klubu głosowali przeciwko podnoszeniu podatków. Podsumowując powyższe uwagi, uważamy jednak, że realizacja budżetu może przynieść Elblągowi wiele korzyści. Z tego powodu Klub Radnych Platformy Obywatelskiej poprze projekt budżetu, pozostawiając radnym prawo do głosowania zgodnie z własnym sumieniem.
     
     Mówią radni PO Tomasz Lewandowski i Jerzy Wcisła:

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ze strony ratusza: „ upowszechnianie kultury w szczególności wybitnych przedsięwzięć artystycznych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym” W budżecie Miasta Elbląga na realizację wskazanego zadania planuje się przeznaczyć w 2009 r. kwotę 33.000 zł. Kwota ta może ulec zmniejszeniu… W 2008 r. samorząd Miasta Elbląga na wskazane zadanie przekazał kwotę 56.600 zł. ” „ organizacja przedsięwzięć kulturalnych skierowanych do młodzieży” . .. W budżecie Miasta Elbląga na realizację wskazanego zadania planuje się przeznaczyć w 2009 r. kwotę 10.000 zł. Kwota ta może ulec zmniejszeniu. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :((2008-12-18)
 • Sport, nowe miejsca pracy (oprócz znajomków w UM) to pojęcia nieznane ekipie rządzącej w naszym mieście. Miejskie przedszkola sypią się. Najważniejsze inwestycje dla ekipy z UM to: adaptacja poddasza w ratuszu (bo trzeba zatrudnić cała rzeszę urzędników/znajomych), budowa drugiego, nowego ratusza na starym mieście (tam prezydent może skutecznie schować się przed szarymi obywatelami) oraz parking piętrowy przy UM. Jak czyta się wydatki na UM, to włos na głowie się jeży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  UMpa(2008-12-18)
 • Ufam prezydentowi i radzie myślę że bezmyślnie nie zostaną wydane pieniądze o które tak bardzo ciężko. Szczególnie liczę na aktywizację zawodową młodych ludzi którzy wchodzą w dorosłe życie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vito(2008-12-18)
 • Po wypowiedziach Wcisły widzę, że POparpańcy chcą władzy. Panie Prezydencie gonić dziadów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  markan(2008-12-18)
 • "Klub Radnych PO w projekcie budżetu docenia przede wszystkim bardzo duży udział inwestycji realizowanych w dużej mierze ze środków Unii Europejskiej". .. tekst przepisany słowo w słowo z uchwały SLD w sprawie budżetu z dnia 12.12.2008 r. Platforma Obywatelska w tej radzie to koalicja czy opozycja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lekko zdziwiony(2008-12-18)
 • " - W projekcie budżetu pojawiła się kwota 50 tys. zł na opracowanie studium zagospodarowania przestrzennego Bażantarni" - 50kpln w błoto :( nie pierwsze nie ostatnie :( tak sie pięknie wydaje nie swoje pieniążki. .. .. zaje@#$%ie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zdesperowany(2008-12-18)
 • A co tu się dziwić? W opozycji w RM siedzą cieniaki. Dyrdymały gadają, ale żadnej rozsądnej propozycji zgłosić nie potrafią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  k.alosza(2008-12-18)
 • ha ha! Panie Wcisła! Z tego wynika że budżet opracowała Platforma Obywatelska!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  loto(2008-12-18)
 • Niewiele mam do dodania, natomiast odsyłam radnych do artykułu Taty Krzysia w Teraz ja pt. "ZATORZE - ZAPOMNIANA DZIELNICA". Elbląska hańba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec Zatorza(2008-12-18)
 • Platforma Obywatelska jednocześnie za budżetem i przeciwko podatkom? Panie Wcisła - za, a nawet przeciw! Kończ Waść, wstydu sobie oszczędź!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (...)(2008-12-18)
 • Kogo to obchodzi, co myślą o budżecie miasta radni PO, beznadziejni z resztą. Oni go nie tworzyli i nie będą realizować. Zupełnie nie ma znaczenia jak głosuje genialna ex-senator Gelert lub jakiś pan Stasiuk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  labor(2008-12-18)
 • Jaki POwinien być prawdziwy członek PO? Wydajny jak Pitera, kulturalny jak Niesiołowski, wykształcony jak Bartoszewski, zrównoważony jak Karpiniuk, odpowiedzialny za słowa jak Wałęsa, intelektualista jak Palikot, przystojny jak Ćwiąkalski, uczciwy jak Sawicka, prawdomówny jak Nowak, błyskotliwy jak Schetyna, doświadczony w zarządzaniu gosPOdarką jak Grad, godny zaufania jak Boni oraz pwinien być: tajny, świadomy, płatny, zaufany i ciągle na HAJU a podstawową czynnością w wolnych chwilach powinno być POobijanie żony lub męża (w zależności kto jest członkiem PO) natomiast przywódca powinien w nazwisku mieć ukrytą mądrość np. : (T)eraz (U)słyszycie (S)ame (K)łamstwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maciejn(2008-12-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Domena .pl
Konto poczty elektronicznej
Domena funkcyjna .com.pl