Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Najpóźniej jesienią w województwie warmińsko-mazurskim odbędą się ostatnie rozmowy w sprawie przejęcia przez samorządy - lub likwidacji niedochodowych lokalnych połączeń kolejowych - zapowiada rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych, Krzysztof Łańcucki.

Od kilku lat, regularnie, w naszym regionie - i w całym kraju ubywa połączeń kolejowych. Od lipca przestały kursować kolejne m.in. z Korsz i Bartoszyc. Wiosną kolej zapowiedziała, że przymierza się do likwidacji 60 z ponad 200 kursujących w województwie warmińsko-mazurskim pociągów, jest wśród nich m.in. 40-km odcinek z Bogaczewa do Braniewa. Teraz spółka Polskie Linie Kolejowe, która zajmuje się m.in. utrzymaniem sieci dróg kolejowych w Polsce i konstruowaniem rozkładów jazdy, rozpoczyna w całym kraju rozmowy z samorządami, by po ich zakończeniu podjąć ostateczne decyzje co do losów lokalnych i regionalnych połączeń.
     Gminom i powiatom kolej zamierza proponować przejęcie torów na własność, za darmo (w ramach tzw. komunalizacji - red.) lub dzierżawy. Nowi właściciele będą jednak musieli zainwestować w tańszy, energooszczędny tabor kolejowy w rodzaju autobusów szynowych lub szukać innych rozwiązań.
     - Transport kolejowy jest kosztowny, ale w warunkach, w jakich to się dotąd odbywało - wyjaśnia Krzysztof Łańcucki. - Szczególnie na liniach mało obciążonych przewozy regionalne odbywają się za pomocą przestarzałego taboru np. stutonowych lokomotyw, który niszczy nawierzchnię kolejową.
     Samorządowe inwestycje powoli się rozpoczynają. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg na autobusy szynowe w województwie podkarpackim, podobnie będzie w Wielkopolsce.
     - Chodzi o tabor, który pozwoli ograniczyć straty - dodaje rzecznik.
     Wśród propozycji nowych rozwiązań w zakresie kolei jest m.in. wykorzystanie tramwajów i torów tramwajowych do wykonywania przewozów w okolicach większych miast.
     Rozmowy o przyszłości transportu kolejowego Polskie Linie Kolejowe przeprowadziły już w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie i Katowicach. W województwie warmińsko-mazurskim spotkania odbędą się najpóźniej jesienią. Jak mówi rzecznik, będzie to ostatnia tura rozmów. Jeśli samorządy nie zgodzą się na przejęcie lokalnych połączeń, zostaną one zlikwidowane w najbliższym czasie (proces likwidacji trwa około roku - red.).
     Ile czasu na wymyślenie nowych rozwiązań w zakresie transportu kolejowego - także finansowych - mają samorządy?
     - Wszystko musi zafunkcjonować w nowej formie w ciągu kilku najbliższych lat - mówi rzecznik. - Należy pamiętać o zapisach ustawy o transporcie kolejowym, która mówi, że organizowanie i dotowanie regionalnych połączeń należy do zadań własnych samorządu i władz województwa. Dalej ustawa mówi, że mogą być na to przekazywane środki z budżetu państwa. My jesteśmy spółką prawa handlowego, musimy kierować się rachunkiem zysków i strat i jeśli będziemy utrzymywać linie, po których nie jeździ prawie nic lub absolutnie nic, odbije się to na pozostałych połączeniach.
     Jak mówi Krzysztof Łańcucki, środków na utrzymanie istniejących linii potrzeba by było pięciokrotnie więcej, niż jest tylko po to, aby utrzymać sieć kolejową w stanie, w jakim ona jest obecnie.
     Zagrożona likwidacją jest także kolej nadzalewowa. W lipcu, po ponad dwóch latach zastanawiania się, samorządy podpisały porozumienie, w którym deklarują przejęcie opieki nad liczącą ponad 100 lat kolejką.
     Po sporządzeniu biznesplanu przedsięwzięcia, także jesienią dowiemy się, czy nadzalewowa będzie istniała dalej.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • dobrze ujete przejecie albo likwidacja podejrzewam to drugie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-07-24)
 • J jednak sadzę, że Szlachetnej KOLEII i Szlachetnym Samorządom - nigdy, ale to przenigdy nie będzie się nic opłacało, ponieważ nie może się opłacać ( to jest ta szczególna pasja tworzenia nowych i starych rzeczy - powodująca ino destrukcję i totalną niemoc sprawczą - kliniczny impotenizm). Moje stwierdzenia niestety (ku mojej rozpaczy) nie są bezpodstawne. Przykłady mogę mnożyć i sypać z rękawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2002-07-24)
 • To sie napewno nie uda !!! A przy okazji o oplacalnosci kolei: bilet na expres z Warszawy do Elblaga (z przesiadka w Malborku kosztuje ok 70 zl. Za pol ceny kupilem bilet na dworcu PKS w Warszawie na bezposredni pospieszny autobus do Elblaga. Autobus jadacy do Krynicy M. i to w sezonie byl zapelniony w 1/3. Im sie chyba oplaca skoro jezdza. A przy tym jest czysto i z dlugim postojem po drodze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  A(2002-07-25)
 • Rowery Rower Motorynki rolki deskorolki i wędki cyk pyk doczepiamy się do exsspresso pkp co jezdzi 60km/h bo tory som stare no i bez bileciku do pracy no a moze własna czarna drezyna na wypasie dla twardzieli z pod znaku 3 pasków :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zuza(2002-07-26)
 • już mniej...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-03-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Ubezpieczenia OC i AC
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM