Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podziel się szpikiem

 
Elbląg, Podziel się szpikiem Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbywa się w "Medyku" (fot. arch. AD)
Rek

Trzeba mieć od 18 do 55 lat, być zdrowym i można komuś uratować życie. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Dziś (19 marca) drugi dzień takiej akcji w elbląskim „Medyku”.

Podczas ubiegłorocznej rejestracji dawców w Elblągu zarejestrowano około pięćset osób. Co oznacza zwiększenie szansy na uratowanie komuś życia. W Polsce średnio co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę.
     Samo badanie polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz przeprowadzeniu wywiadu nt. zdrowia potencjalnego dawcy. Po miesiącu potencjalny dawca szpiku dostaje legitymację poświadczającą fakt rejestracji i pozostaje czekać na telefon. Dopiero po znalezieniu biorcy potencjalny dawca jest dokładnie przebadany pod względem zdrowotnym. Sam fakt rejestracji nie wiąże się ze zmianą sposobu życia i koniecznością przeprowadzenia badań lekarskich.
     Samo przekazanie komórek macierzystych (gdy już znajdzie się osoba potrzebująca) polega na zabiegu przypominającym pobieranie krwi. Od pacjenta pobiera się krew, pozyskuje z niej komórki macierzyste i „oczyszczona” krew wraca do dawcy. Po jednym dniu można wrócić do domu.
     - Chyba, że okaże się, że komórek macierzystych jest za mało, wtedy następnego dnia dawca poddany jest drugiemu zabiegowi – zdradza koordynator akcji Aldona Czurakowska. Druga metoda jest bardziej inwazyjna i polega na pobraniu szpiku z kości biodrowej. W tym przypadku dawca musi zarezerwować sobie dwa, trzy dni na pobyt w szpitalu. Wszystkie koszty finansowe związane z zabiegami (zakwaterowanie, dojazd) pokrywa fundacja prowadząca bazę danych potencjalnych dawców. Na dni zabiegu pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, którym może usprawiedliwić nieobecność w pracy. `
     Pozostaje sprawa odpowiedzialności. W przypadku rejestracji trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że może się znaleźć genetyczny bliźniak, który będzie potrzebował akurat komórek macierzystych od konkretnego dawcy. Potencjalny dawca ma prawo się wycofać z bazy, ale…
     - To kwestia sumienia. Potencjalny dawca powinien postawić się w sytuacji osoby chorej, która liczy na jego szpik. – mówi Aldona Czurakowska.
     Potencjalnie dawcy mogą się rejestrować 19 marca w budynku szkoły przy ul. Saperów w godzinach 9 – 16.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne GENNY
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI