Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pogotowie przyszłości już działa w Elblągu

 
Elbląg, Pogotowie przyszłości już działa w Elblągu
Z efektu projektu cieszy się i dyrekcja szpitala, i koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Michał Missan (fot. AD)

Nowoczesne defibrylatory, urządzenia do automatycznego masażu serca, nowoczesne ambulanse. Zakupy, a także remont bazy Działu Ratownictwa Medycznego w Elblągu były możliwe dzięki unijnemu wsparciu. - Jesteśmy jedną z najnowocześniejszych jednostek w kraju – cieszy się Michał Missan, Koordynator DRM.

Projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska-Rosja rozpoczął się dwa lata temu. Partnerem elbląskiego Działu Ratownictwa Medycznego było pogotowie w Kaliningradzie. Obie placówki, równolegle modernizowały swoje bazy i robiły zakupy – najnowocześniejszy sprzęt potrzebny, by skuteczniej i szybciej nieść pomoc tym, których życie lub zdrowie jest zagrożone.
     Dziś projekt jest na finiszu, ratownicy korzystają z dobrodziejstw techniki, cieszą się również z wyremontowanej bazy przy ul. Orzeszkowej.
     O szczegółach mówi Michał Missan, koordynato Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu: - Wyremontowaliśmy bazę, mamy pięć nowych ambulansów, najnowsze dostępne na rynku defibrylatory, nowoczesny system do transmisji danych EKG oraz całą łączność cyfrową. Jesteśmy jedną z najnowocześniejszych jednostek w Polsce – zapewnia i dodaje, że teraz jakość udzielania pomocy jest wyższa.
     - Szybciej docieramy do pacjentów, szybciej rozpoznajemy stany zagrożenia życia związane z zachorowaniami kardiologicznymi – wymienia. - Jest też płynniejsza łączność z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.
     Projekt pochłonął ponad 9 mln zł, z czego ponad 8,2 mln zł dała Unia Europejska, a wkład własny zabezpieczył Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Elbląscy ratownicy mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, ale czy to oznacza, że już nic do szczęścia im nie potrzeba?
     - Oczekuję z niecierpliwością na przyszłoroczne kontraktowanie – mówi Michał Missan. - Mam nadzieję zwiększyć obsadę w przynajmniej jednym zespole i jednak chciałbym dalej rozmawiać o utworzeniu dyspozytorni medycznej w Elblągu.
     Jednak sam przyznaje, że szanse na to są nikłe. - Dopóki jest ten wojewoda, ale jesienią są wybory parlamentarne i zobaczymy, co się podzieje – zauważa szef elbląskich ratowników.
     A jak układa się współpraca z WCPR w Olsztynie?
     - Przez ostatnie lata dotarliśmy się, bo zawsze powtarzam, że jak czegoś nie można zmienić to trzeba się w tym odnaleźć. Współpracuje się dobrze – twierdzi Michał Missan.
     Dział Ratownictwa Medycznego WSzZ działa na terenie powiatu elbląskiego. - Mamy dwa zespoły specjalistyczne w Elblągu i dwa zespoły podstawowe – wskazuje Michał Missan. - Zespoły podstawowe są też w Młynarach i w Tolkmicku oraz zespół specjalistyczny w Pasłęku.
     Ile wyjazdów miesięcznie odnotowują ratownicy? - W granicach 1,5 tysiąca, to bardzo dużo – podkreśla ich szef.

  Michał Missan chce, by do Elbląga wróciła dyspozytornia medyczna (fot. AD)
Michał Missan chce, by do Elbląga wróciła dyspozytornia medyczna (fot. AD)


     Co jeszcze udało się zrealizować/zakupić w ramach projektu: zakup i instalacja w nowych ambulansach systemu łączności cyfrowej (powiadamianie o wyjeździe karetki, transmisja danych, lokalizacja zespołów wyjazdowych); zakup oprogramowania oraz systemu: wspomagania decyzji, transmisja danych i lokalizacji karetek na potrzeby DRM; zakup nowoczesnych fantomów przeznaczonych do nauki doskonalenia technik ratowniczych oraz modernizacja sali konferencyjnej WSzZ w Elblągu na potrzeby szkoleniowe, dodatkowo wyposażenie pomieszczenia w nowoczesny sprzęt audiowizualny i komputerowy.
     Z efektów projektu zadowolenia nie kryje Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu: - Modernizacja bazy, zakup sprzętu medycznego, wymiana doświadczeń i współpraca ze stroną rosyjską – to bezsporne korzyści – przyznaje. - Jednak potrzeb mamy dużo i jesteśmy otwarci na kolejne projekty.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Widac po ostatnich wiadomosciach :) Lekarze nawet nie rozpoznają zapalenia płuc :) Wpisują zgon ludziom którzy jeszcze żyje. Można przeczytać że polska służba zdrowia jest najgorsza w Europie Wyprzedziła nas nawet Albania i Bułgaria. Więc ja pytam do kogo są te bzdury kierowane ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 4
  Zadałem_Pytanie(2015-02-12)
 • Bardzo się przyda masaż serca. Ja na dwóch kulach mocno sie staram aby dorównac osobie pełnosprawnej na parkingu, gdzie zdrowy daje rade w 15 min załatwic sprawę a ja dopiero po schodach się wtaczczam i płace za zdrowego. Horror i zgroza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-02-12)
 • kolejnym projektem powinno być przekazanie/zgodnie z umową sprzed kilku lat / Oddzialu Dziecięcego ze Szpitala Wojewódzkiego do Miejskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-02-12)
 • PełOwcy przestańcie się już ośmieszać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-02-12)
 • Ciekawe co zrobią z tym nowoczesnym sprzętem jak Falck przyjdzie za rok. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  libed(2015-02-12)
 • niestety, moja diagnoza dla większości elbląskich lekarzy: arogancja, niekompetencja, niechęć do uczenia się, brak inteligencji ( to co wkuł na studiach, to tak, ale już więcej nie) alkoholizm, spychologia, brak empatii ( za dużo już wymagam). System nie ma tu nic do rzeczy! 2 lata chodzenia ( również za pieniądze) i nie spotkałam żadnego lekarza, który byłby profesjonalistą. Wystarczył wyjazd do Trójmiasta i przypadkowi lekarze postawili diagnozę w tydzień, bo : byli inteligentni, słuchali pacjenta i wyciągali prawidłowe wnioski, nic więcej. Pewnie krzywdzę paru dobrych lekarzy, ale sorry, wasi koledzy pracują na wasze opinie. Dopóki będzie przyzwolenie środowiska na krycie miernot, wszyscy na tym stracą. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  pacjentka(2015-02-13)
 • Nie moźna wszystkich jedną miarą Mierzyć. Warszawa, Gdańsk zawiódł dopiero tu w Elblągu potraktowali mnie z szacunkiem i Wielką Fachowością. W Akademiach jesteś jak przedmiot. To tak jak w polskim kościele - są łajzy i porządni księźa,.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  doktore(2015-02-13)
 • doctore: podaj pozytywne przykłady, chętnie skorzystam. Widocznie miałam pecha. A. .. i nie mówiłam tu o leczeniu szpitalnym tylko o tzw specjalistach : gastrolog (nr 1!), raumatolog ( numer1 bis!), onkolog, endokrynolog. masakra. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-02-13)
 • Piar i tylko tyle. Szkoda mojego komentarza na to co jest. Prywata i nic do przodu. Nie wierze w to co ta dyrektor swoja osoba reprezentuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  nielubie(2015-02-13)
 • PACJENTKA!Trudno się nie zgodzić z Twoją opinią po doświadczeniach z lekarzami elbląskimi i przede wszystkim ze sposobem traktowania ludzi chorych!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III