Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Połączenie nie takie korzystne dla gminy

 
Elbląg, Teraz ja - Połączenie nie takie korzystne dla gminy
(Fot. IgorPawlicki) zdjęcie pochodzi z rubryki Fotka Miesiąca portEl.pl
Rek

W trakcie kampanii wyborczej KWW EKO zaproponował połączenie miasta na prawach powiatu Elbląg z gminą wiejską o tej samej nazwie. Argumentów „za” było co niemiara. Oczywiście ze strony miasta Elbląg jest po posunięcie ze wszech miar słuszne i mające niemal same plusy. Ale...

Rozpatrując ten sam postulat z punktu widzenia gminy wiejskiej, sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Miasto na prawach powiatu Elbląg ma 123 tys. mieszkańców, gmina wiejska – 7 tys. Po połączeniu nowy ośrodek administracyjny będzie miał 130 tys. i tylko 25 radnych. W praktyce ulega likwidacji rada gminy wiejskiej. Zmienia się też ordynacja wyborcza i radni zostają wybierani w wyborach większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych. W związku z tym, że okręgi wyborcze muszą mieć zbliżoną liczbę mieszkańców – na jednego radnego w nowym ośrodku będzie przypadało około 5200 mieszkańców. W wersji bardzo optymistycznej, gdyby nowa rada miejska stworzyła jeden okręg wyborczy dla byłej gminy wiejskiej, oznacza to, że „wiejscy” mieszkańcy Elbląga będą mieli tylko jednego przedstawiciela w radzie. Nie będzie on miał takiej siły przebicia, aby walczyć o interesy podelbląskich wsi. Można też przyjąć hipotezę, że jeżeli będzie mieszkał w Drużnie, to interesami Władysławowa za wiele przejmować się nie będzie. Jeżeli zaś poszczególne wsie będą „przyłączone” do okręgów wyborczych „miasta” – mieszkańcy byłej gminy wiejskiej nie będą mieli żadnego przedstawiciela w radzie. Może to oznaczać, że inwestycje typu spalarnia śmieci będą lokalizowane np. w Adamowie, a sale gimnastyczne w Elblągu.
     Podobnie wygląda kwestia powiatu. W tej chwili powiat elbląski zamieszkuje około 58 tys. osób. Nowa gmina miejska Elbląg będzie członkiem powiatu i zwiększy liczbę jego mieszkańców do 181 tys. Nowa rada powiatu będzie liczyć 29 radnych. Zgodnie z zasadą, iż na jednego radnego ma przypadać zbliżona liczba mieszkańców – „nowy” Elbląg powinno reprezentować aż 20 radnych. Z punktu widzenia mieszkańców Pasłęka i Milejewa nie jest to sytuacja komfortowa. Grozi bowiem zdominowaniem przez nasze miasto całego powiatu.
     Miasto na prawach powiatu Elbląg jest najważniejszym ośrodkiem w regionie. Bez jego udziału nie jest możliwe rozwiązanie większości mniejszych i większych problemów, zaczynając od niebezpiecznego skrzyżowania w Kazimierzowie, poprzez puste działki na obwodnicy Elbląga, a na ograniczeniu bezrobocia kończąc. Jednak dominacja jednego ośrodka może skończyć się niechęcią do współpracy pozostałych podmiotów. Należałoby opracować taki model współpracy (poprzez stowarzyszenie lub Elbląski Obszar Funkcjonalny), aby mniejsze gminy nie bały się „wyssania” ich atutów przez dominujący Elbląg.
Sebek001
Liczba publikacji: 15
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.0 1 11

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A po co Elbląski Obszar Funkcjonalny skoro jest powiat i wszystko powinien "spinać".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Bogdankk(2014-12-19)
 • właśnie jakby gmina była przyłączona do miasta to już na terenach wiejskich nic by nie było, ani nikt by nas nie słuchał. Gmina Elbląg jest bardzo dobrze zarządzana i elbląskich śmieci nie chcemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  (2014-12-19)
 • ha ha ha dobry ten poprzedni komentarz;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2014-12-19)
 • Polaczenie Miasta i Gminy w jeden organizm od 1.stycznia 2015 bedzie miala Zielona Gora, liczba mieszkancow tam skokowo wzrosnie do okolo 130 tys. a powierzchnia tego nowego tworu - bedzie czwarta w Polsce, przed Gdanskiem, warto z naszej, elblaskiej perspektywy obserwowac to zjawisko, zeby czasem zbyt pochopnie nie ulec pewnemu pedowi - bo na pewno beda tam i efekty niekorzystne, np. przeciez cena ziemi i podatki w gminie wzrosna znaczaco. .. popatrzmy jak robia to inni - i uczyc sie na cudzej skorze jest niebywala okazja by uniknac bledow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  pioan(2014-12-20)
 • pieniądze chcą od gminy złodzieje !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-12-20)
 • Uciekłem z Elbląga żeby mieć świeże powietrze, daleko do sąsiadów i płacić niskie podatki. Żadnych zmian złodzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Kiksi(2014-12-20)
 • Jakie NEBy niezadowolone, to po co, przyjeżdżacie do Elbląga? Ja do was na wiochę nie jeżdżę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  (2014-12-21)
 • Jakie N. E. B. y niezadowolone, to po co przyjeżdżacie do Elbląga? Ja do was na wiochę nie jeżdżę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2014-12-21)
 • Do Kiksi - zacytuję: "Uciekłem z Elbląga żeby mieć świeże powietrze" - to Ty chyba nie mieszkasz na wsi !!! Nieprzeciętny smród z kominów zadymienie na kilometry, nie mówiąc o tysiącach rozpalanych ognisk, gdzie wieśniaki spalają wszystko co da się spalić. Co za brednie piszesz !!! Aha może napisz, gdzie mieszkasz na wsi i gdzie jest takie świeże powietrze jak piszesz to może się tam wyprowadzę, bo ja takiego miejsca nie znam bynajmniej w pobliżu Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  gorek(2014-12-21)
 • Chociażby, po to aby dać Ci zarobić na chleb gościu z miasta. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2015-04-29)
 • Nazywasz "wieśniakiem" ludzi mieszkających na wsi, brawo mieszczuchu !. Piszesz o tysiącach ognisk które są rozpalane, zapewne wiele widziałeś/aś. Najwidoczniej ruszyłeś cztery litery dalej niż za Bielany ( które przez większość mieszczuchów są uważane za wieś ) Nie licz na to że ktoś Ci powie gdzie mieszka i gdzie ma spokój od miastowego zgiełku. A wszystko po to żeby nie mieć w sąsiedztwie takiego mieszczucha jak TY !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2015-04-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych
Konto poczty elektronicznej