UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Policjanci dbają o bezpieczeństwo naszych dzieci

Od poniedziałku na drogach regionu ruszają policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla policjantów drogówki to doskonały czas, by zaprezentować swoją pracę przed szczególną grupą - najmłodszymi uczestnikami dróg. Patrole w rejonach szkół i przedszkoli, rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i edukacja skierowana także do osób dorosłych - tak co roku wygląda początek września w naszym regionie.

Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już w wakacje. Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, policjanci ruchu drogowego weryfikowali oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach szkół i bezpośrednio prowadzących do szkół. W przypadku, gdy napotkano braki lub nieprawidłowości funkcjonariusze kierowali wnioski do zarządców dróg o ich pilne uzupełnienie lub naprawę. Wszystko po to, by dzieci mogły czuć się jak najbezpieczniej w drodze do szkoły.
     
     Poniedziałek 3 września-pierwszy dzwonek!

     Rok szkolny 2018/2019 rozpoczyna się 3 września. Dla wielu dzieci to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy oraz pomoc i dobry przykład na pewno dadzą dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa.
     Początek roku szkolnego to również czas, by przypomnieć kierowcom, że do ruchu drogowego wraca liczna - specjalna grupa uczestników - dzieci i młodzież. Co roku w tym czasie policjanci apelują do kierowców o wzmożoną koncentrację i czujność w rejonach szkół.
     
     Policjanci zadbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i przedszkoli
     W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać, jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych i stosują się do przepisów ruchu drogowego. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci będą też przyglądać się, w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Najmłodszym dzieciom pomogą w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.
     
     Przypomną o podstawach bezpieczeństwa
     Dzieci uważnie obserwują otaczający je świat. Dlatego tak niezmiernie ważny jest przykład, jaki daje im najbliższe otoczenie. Pierwszymi nauczycielami zasad bezpieczeństwa są oczywiście rodzice. Początek roku szkolnego to z kolei doskonały moment, by o elementarnych zasadach bezpieczeństwa porozmawiać z policjantami. Jak co roku, funkcjonariusze będą prowadzić działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci w przyjazny i przystępny sposób uczą i przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać uwagę. Szczególną uwagę skupiają na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem. Policyjni profilaktycy przybliżą także zasady zachowania w cyberprzestrzeni oraz uczulą na inne zagrożenia. Oprócz działań typowo profilaktycznych policyjne patrole pojawią się także w okolicach szkół i gromadzenia się młodzieży. Zwrócą uwagę na zachowanie młodych ludzi pod kątem eliminacji zagrożenia demoralizacją.
     
     Bezpieczeństwo dzieci to sprawa dorosłych

     Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych dni. Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autobusem, autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy.
kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Bzdura Policjanci dbają jedynie o wpływy do kasy państwowej z mandatów i o statystyki a rozpoczęcie roku szkolnego to jedynie przykrywkąa jakich wiele.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  (2018-09-03)
 • Tak policja dba że od rana trzeba uciekać z chodników bo rowerzyści zrobili sobie jezdnię z chodnika. Nie dziwi y się że dzieci jadą ale stare baby Jedzie i dzwonia jakim prawem. Czy wreszcie policja weźmie się za to czy trzeba samemu mordy odbijać rowerzystom.ns dodatek rower stoi pije rowerzysta piwo i za chwilę jedzie chodnikiem bo na jezdni skontroluja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2018-09-03)
 • Rowerzyści na chodniki ! !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2018-09-03)
 • Co policja czega aż dojdzie do tragedii na chodnikach może wtedy zareaguje. Aż strach chodzić i puszczać dzieci same by szły chodnikiem. Morał taki policji w Elblągu nie ma. A to zdjęcie to zostawcie sobie na święto wasze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2018-09-03)
 • A kierowcy na tor do Poznania i będzie super bezpiecznie.... ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Misiu (2018-09-03)
 • Wiem ze kierowcy w Polsce rocznice zabijaja ok3000 osob,rania natomiast ok 10000 ,kto wie jak wyglada sprawa z cyklistami ile rocznie jest mordowanych pieszych na chodnikach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zbyszek 1(2018-09-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)