UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Policjanci protestują, będzie mniej mandatów?

 
Elbląg, Policjanci protestują, będzie mniej mandatów?
Komendy zostały oflagowane (fot. Anna Dembińska)

Policjanci w całej Polsce prowadzą akcję protestacyjną, która polega na tym, że - tam, gdzie jest to oczywiście możliwe - rezygnują z wypisywania mandatów. W zamian pouczają sprawców wykroczeń. I tak będzie do odwołania, bo chcą m.in. podwyżek. Protestują również elbląscy funkcjonariusze. Komendy są oflagowane, a na radiowozach umieszczono niebieskie wstążki.

Za wszczęciem protestu zagłosowało 30 tysięcy funkcjonariuszy w kraju. Dlaczego? Chcą w ten sposób "zwrócić uwagę społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów." Chcą deklaracji MSWiA m.in. o przyznaniu podwyżki 650 złotych i przywróceniu poprzedniego systemu emerytalnego.
     Jak protestują? Zapewniają, że zgodnie z prawem.
     - Dlatego od wtorku (10 lipca), podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych Rodaków -w imieniu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów mówi Rafał Jankowski.
     Zbigniew Przyborowski z Terenowej Organizacji Związkowej KMP w Elbląg potwierdza, że podobną formę protestu stosują elbląscy funkcjonariusze.
     - Komendy zostały oflagowane, na radiowozach umieszczone zostały niebieskie wstążki - dodaje. - Protest będzie trwał tak długo, jak zdecyduje zarząd związku.
"Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia.Apelujemy do Was, abyście w swojej codziennej służbie, zgodnie z rotą ślubowania, przede wszystkim skupili się na zatrzymywaniu przestępców i niesieniu pomocy. Twórzmy wszyscy razem Policję, w której będziemy chcieli służyć. Sprawną i skuteczną, opiekuńczą i pomocną wobec słabszych i pokrzywdzonych" - czytamy w apelu związkowców.
     Tymczasem MSWiA zapewnia, że trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb podległych resortowi. Minister Joachim Brudziński wielokrotnie podkreślał i nadal podkreśla, że jest otwarty na dialog ze stroną związkową. Świadczą o tym systematycznie wprowadzane podwyżki i realizowany od 1,5 roku Program Modernizacji Służb Mundurowych.
     Ministerstwo wskazuje, że dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń, w styczniu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł.
     - Niezależnie od tego, od 1 maja br. podwyżki otrzymali najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze służb podległych MSWiA - informuje ministwerstwo. - Policja dostała na ten cel ponad 98 milionów zł. Podniesiony został również dodatek dla 9,2 tysiąca policjantów, którzy pełnią służbę w garnizonie stołecznym. Wynosi on teraz 479,90 zł. Policja na ten cel otrzymała 15 mln zł.
     - Podwyżki są również jedną z zasadniczych części realizowanego przez resort Programu Modernizacji Służb Mundurowych - wskazuje MSWiA. - Wydatki podległych formacji na realizację tego Programu w latach 2017-2020 wyniosą łącznie niemal 9,2 mld zł, z tego wydatki Policji to 6 mld zł.
     W ubiegłym roku z Programu Modernizacji wydatkowano kwotę 1,386 mld zł. Jest to prawie 100 proc. kwoty, która została na ten cel zapisana w budżecie. Ponad 605 mln zł, a więc niemal 44 proc., zostało przeznaczonych na podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb. Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni otrzymali podwyżki. Uposażenie policjantów w ramach tej transzy podwyżek wzrosło średnio o 253 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Joachim powinien tych nierobów wypie. .. .. olić na zbity pysk !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 27
  (2018-07-11)
 • Jak im nie pasuje to jest duże zapotrzebowanie w branży budowlanej, do Biedronki do Lidla. No fakt ale tu trzeba coś umieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 22
  (2018-07-11)
 • Nie można mierzyć wszystkich jedna miarką, jedni są oddani swojej pracy, inni nie, tak jak w każdym zawodzie. .. ale jak nie pasuje, moze sie zwolnić, co za problem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 7
  Jestemza,anawetprzeciw(2018-07-11)
 • Wiedzieli gdzie ida i za ile, jak sie nie podoba to do Wojcika na linie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 8
  zdzichumarynarz(2018-07-11)
 • 650 zł podwyżki??? Trochę przesada. A czym się różnią od innych obywateli, którzy często pracują ciężej i za mniejsze pensje? No chyba tylko tym, że cwaniakują i czują się bezkarni. Wiek emerytalny dla nich, jak dla każdego Polaka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 12
  Bezprzesady(2018-07-11)
 • Szacunek nalezy sie Policjantom. Wiadomo ze jak w kazdym zawodzie znajda sie czarne owce. To trudna i ciezka praca z narazeniem zdrowia a nawet zycia, powinna byc dobrze wynagradzana bo na dzien dzisiejszy jest coraz mniej chetnych do tej pracy a wakatow nieobsadzonych jest mnostwo a chetnych brak. .. Dopoki czujemy sie bezpiecznie to policja jest nam nie potrzebna ale jak jej zabraknie. .. to nie bedzie to ciekawy czas dla szarego czlowieka. Poki co sluzby porzadkowe dosyc skutecznie sobie rade daja. Popieram protest policji bo jak kazda formacja dotowana z pieniedzy podatnika ma swoje zwiazki zawodowe, prawo do protestu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 23
  (2018-07-11)
 • PO co wtedy przychodzą do pracy ? Jak nie piszą mandatów - są zbędni - więc po co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 13
  PO..co..?(2018-07-11)
 • Daruj sobie ten bełkot, chyba że pracujesz na psiarni to inna bajka....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 12
  Sddg(2018-07-11)
 • Proponuję, aby przez najbliższe 72h żaden gliniarz nie przyszedł do pracy, tylko na urlop na żądanie lub inny płatny. Wówczas wszystkim odtworzyłyby się oczy na to, co się w tej instytucji dzieje. Doszło do tego, że pracownicy Lidla lepiej zarabiają, niż gliniarze, to jakaś parodia. A do wszystkich malkontentów: życzę wam, abyście potrzebując pomocy i dzwoniąc na policję nikt nie odebrał telefonu, bo wszyscy będą na urlopach. Przez wspomniane 72h w kraju powstanie anarchia i będziecie się bali wyjść z domu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 13
  (2018-07-11)
 • Dlaczego belkot????Nie, nie pracuje na, ,psiarni" ale to sa ludzie ktorzy w wiekszosci sluza obywatelowi. Mam swoje zdanie i nie krytykuje komentarzy nieprzychylnych. Kazdy ma prawo napisac to co mysli o policji a ja wlasnie tak mysle bo zabezpieczaja takze imprezy masowe ktore jak widzisz w zachodniej Europie nie przynosza rezultatow tak ze ja w imprezach masowych jak Opener w Gdyni i wokolo czulem sie wlasnie, ,bezpiecznie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 7
  (2018-07-11)
 • Aaaaa tylko niech nie okupuja sejmu, jedni niepelnosprawni juz tam byli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  zdzichumarynarz(2018-07-11)
 • To ja proponuję niech wszyscy przez 72 godz nie przyjdą do pracy - piekarz, mleczarz, kolejarz, kierowcy zawodowi - najlepiej nikt. I zobaczymy co wtedy ? Nie zapominajcie wielcy policjanci że dostajecie pieniądze z budżetu - a budżet to MY. .We wszystkich zawodach giną ludzie. .- porównajcie ile ginie kierowców zawodowych, budowlańców, i np rolników. .a jak to się ma do policjantów ? Widzimy co się dzieje jak ginie jakiś policjant - wszystko trąbi dookoła aż słuchać się nie chce !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 5
  PO..co..?(2018-07-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini