Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Policjanci rozdawali kamizelki odblaskowe

 
Elbląg, Policjanci rozdawali kamizelki odblaskowe (fot. policja)
Rek

Policjanci rozdawali w piątek pieszym i rowerzystom kamizelki odblaskowe. Wszystkie kontrole zakończyły się pouczeniami. A jest przed czym ostrzegać. W minionym roku w wypadkach drogowych w Elblągu i okolicach rannych zostało 75 pieszych, a dwóch zginęło.

Akcja „Pieszy” trwała przez cały piątek. Policjanci zorganizowali ją po to, by zwrócić uwagę łamiącym przepisy, jak może to być niebezpieczne dla nich samych. Policjanci z ruchu drogowego ujawnili kilkanaście wykroczeń. We wszystkich przypadkach upominali osoby, które przechodziły w miejscach niedozwolonych, tłumacząc im konsekwencje takiego zachowania.
     Głównym założeniem akcji było edukowanie pieszych i rowerzystów, którzy poza terenem zabudowanym powinni zakładać elementy odblaskowe. Takie kamizelki są również rozdawane podczas codziennych służb policjantów drogówki. Policjanci ostrzegają: w minionym roku w wypadkach drogowych rannych zostało 75 pieszych, a dwóch zginęło.
W 2012 roku 59 pieszych ucierpiało, a jedna osoba zginęła. Natomiast w 2011 roku wśród pieszych były cztery ofiary śmiertelne, a 76 z nich zostało rannych.
     
     Dlaczego ważne są odblaski?
     Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze. Do tej pory zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15. roku życia. Obecnie ustawodawca rozszerzył obowiązek na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek ten nie będzie dotyczył osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
     
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Obowiązkowe odblaski dotyczą tylko pieszych a nie rowerzystów, drogi Jakubie. A tak poza tym rozdawalibyście oświetlenie, które rower musi mieć a nie kamizelki które może.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  ghjk(2014-10-04)
 • Na pewno na rowerze oprócz świateł posiadanie kamizelki odblaskowej nie zaszkodzi mieć a powiem, że wieczorem byłoby ze wszech miar pożądane. .. .i tego nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Nigdy niczego nie jest za dużo, jeżeli chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  odblask(2014-10-05)
 • Policji proponuję stanąć 100metrów za mostem unii na ul Radomskiej o godzinie 5:20-5:50 wtedy to zauważy spora liczbę pieszych jaki rowerzystów poruszających się nawet bez odblasku w rowerze, Sporo tam sytuacji niebezpiecznych zwłaszcza zimą kiedy to piesi z pobliskich miejscowości chodzą w stanie często wskazującym, ale zawsze bez odblasków i zazwyczaj po niewłaściwej stronie drogi. Nie jestem za karaniem ale jak edukować osoby które wiadomości czytają (jeśli umieją czytać) tylko na słupach ogłoszeniowych Wójta Gminy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  takijedenzJanowa(2014-10-05)
 • A co to za propaganda, ze niby milicja rozdaje kamizelki i pouczenia. A ja dostalem od nich tylko mandaty i pala przez plecy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Kazik.2000(2014-10-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Samochody używane HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM