UWAGA!

Policjanci sprawdzają numery imei telefonów

 Elbląg, Policjanci sprawdzają numery imei telefonów
fot. policja

Może się zdarzyć, że podczas legitymowania policjanci sprawdzą również numer imei posiadanego przez osobę telefonu. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia, które zostały np. skradzione trafiają do policyjnej bazy danych. Taka kontrola pozwala określić, czy urządzenie pochodzi z legalnego źródła czy też nie.

Opisywana sytuacja miała miejsce wczoraj (25 lutego) około godz. 18 w Tolkmicku. Powodem policyjnej interwencji była awantura domowa. W jej trakcie funkcjonariusze podczas legitymowania sprawdzili numer imei telefonu, który posiadał przy sobie zatrzymany 52-latek. Wtedy też okazało się, że figuruje on w systemie jako utracony w wyniku przestępstwa. Telefon został zabezpieczony a 52-letni mężczyzna zatrzymany do wytrzeźwienia. Teraz będzie musiał wyjaśnić skąd miał wspomniany telefon i jak wszedł w jego posiadanie.
       W ciągu przykładowego weekendu policjanci weryfikują legalność pochodzenia około 20 urządzeń. Rynek wtórny powoduje, że skradzione urządzenia są wprowadzane do ponownego obiegu. Sprawdzanie numerów imei to jeden ze sposobów ich weryfikacji.
      
kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dziwię się, że ludzie nie blokują telefonów u operatora po ich utracie.
  • bzdura na kółkach inwigilacja na calego - a co jesli kupie telefon na olx albo allegro lub w lombardzie a okaze sie ze kradziony - przepadek mienia a czlowiek ma problem czy jak to władza rozwiazuje -? XXI wiek ? czy XIX ? chyba jest cos takiego jak baza danych operatora wystarczy wyslac zgloszenie i obczajac w jakiej sieci i z jakim nr telefonu pojawi sie aparat a potem do wlasciciela - PIS wprowadził przeciez obowiazek rejestracji tak czy nie ???? Spoko dobry patent ludzie beda opylac fony a potem zglaszac ze ukradziono - aparat wroci do wlasciciela i podwojnie zarobiony.... bzdet na kolkach
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    yellow(2019-02-26)
  • acha tak tak
  • A mi się wydaje ze simki na dane nie dają korzyści bo sa rejestrowane na zuli i chcą wiedzieć kto kozysta z urzadzen
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    inwigilator(2019-02-26)
  • szanowni policjanci, a sprawdzając nr imei telefonu legitymujecie się postanowieniem prokuratora rejonowego o przeszukaniu???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    3
    1
    chwaławamdzielnipolicjanci(2019-02-26)
  • @chwaławamdzielnipolicjanci - Tu akurat bardzo się mylisz, ponieważ nie jest wymagane żadne postanowienie prokuratora lub sądu o przeszukaniu, policjanci mogą tego dokonać na legitymację służbową. Niemniej faktem jest, że co innego wylegitymowanie osoby, a co innego sprawdzenie numeru Imei jej np. telefonu, to już faktycznie wchodzi w zakres procesowy i wymaga spisania protokołu z wykonanej czynności. Gdy mnie spotka taka przyjemność zażądam spisania takiego protokołu.
  • @imei - I tu się zgodzę art 219 par 1 kpk mówi o celu wykonania czynności, ale art. 143.§ 1.p. 6 kpk, mówi o wymagalnoąści spisania protokołu z tej czynności.
  • Jestem pod wrażeniem, w końcu merytoryczna dyskusja a nie hejt elbląski. Tak trzymać.
  • faktycznie - pomysł godny tylko tęgich głów - panowie policjanci - proszę mieć w razie kontroli na tzw legitkę nakaz prokuratorski i być przygotowanymi na spisanie protokołu z przeszukania - podpowiem - w dwóch kopiach
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    żorż55(2019-02-26)
  • A zalozmy taka sytuacje w stylu tej z filmu. Superprodukcja. Gdzie do aktora mowi gosciu - zadzwonimy do pana . A on - a ja nie mam telefonu. I np jestem legitymowany i mowie ze nie mam przy sobie telefonu. To co beda jechac ze mna do domu zebym im go pokazal ten imei. A dwa nawet jesli jest obowiazek rejestracji nr to z zagranicy masz operatorow gdzie bez rejestracji uzywasz kart sim ktore doladowywujesz przez internet. Wiec kto was sprawdzi ze to wy dzwonicie. Po to wlasnie fejsbuki i inne whatsapy potrzebuja danych o liscie kontaktow i nnych danych aby latwiej namierzyc po kontaktach osobe. I taki fejsbook istnieje jako aplikacja w kazdym smartphonie i nie mozna go wywalic nawet jesli sie nie uzywa. Zreszta dla kogos kto nie ma nic do ukrycia pidawanie tego imei to kolejna formalnosc i udowadnianie ze nie jest sie wielbladem. A jak nagrasz kogos na przestepstwie to naruszasz czyjas anonimowosc. Jak to w Sowie bylo ze ci co nagrywali byli tymi zlymi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    0
    Bezpieczenstwoponadwszystkim(2019-02-27)
  • Nikomu obcemu nie dam do ręki swojego telefonu bez stosownych papierów bądź nakazów! To jest moja prywatna rzecz !A panowie policjanci jak szukają szemranych telefonów to niech się nauczą jak to robić, żeby zlokalizować delikwenta co się posługuje cudzą rzeczą, ale łatwiej wziąć w łapy telefon byle napotkanej osoby. ..
  • To ja się zapytam jaka jest wykrywalność ukradzionego telefon ? Niech zgadnę. Jeden na kilkaset tysięcy kontrolowanych. Naszczęście już kamerek na mundurach co raz więcej. I to nam się podoba.
Reklama