Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polska w systemie europejskich dróg wodnych

 
Elbląg, Polska w systemie europejskich dróg wodnych
Jerzy Wcisła, fot. WS (arch. portEl.pl)
Rek

Przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju powołano zespół, który ma zająć sie procedurą przystąpienia Polski do systemu europejskich śródlądowych dróg wodnych. Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego został jego członkiem.

Idea systemu głównych europejskich dróg wodnych powstała w 1996 roku. W tym roku powstała koncepcja utworzenia sieci międzynarodowych dróg wodnych o długości ponad 27 tys. km, które sukcesywnie będą przejmowały transport głównie z dróg kołowych. W sieci ujęto trzy szlaki wodne przebiegające częściowo przez Polskę: Międzynarodową Drogę Wodną E30 (Odra od Szczecina, połączona z Dunajem), E 40 (Wisła z Gdańska do Warszawy i dalej do Dniepru i Morza Czarnego) oraz E 70 (połączenie portów znad Morza Północnego – Rotterdam i Antwerpia z Berlinem, Zalewem Wiślanym, Kaliningradem i Kłajpedą).
     Dla rewitalizacji tego ostatniego szlaku w 2007 roku powołano zespół, którego współzałożycielem był Jerzy Wcisła. – To dzisiaj jedyna droga wodna w Polsce, która ma strategię rewitalizacji i to przyjętą przez Rząd RP – mówi Jerzy Wcisła. W 2013 roku podczas Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu podpisano podobne porozumienie w sprawie MDW E40.
     - W obydwa przedsięwzięcia zaangażowanych jest dzisiaj siedem województw. Stanowimy silną grupę lobbującą na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce. M.in. fakt podjęcia tematu podpisania przez Polskę Konwencji AGN wyszedł z naszego środowiska. Kilkakrotnie w tej sprawie byliśmy w Brukseli – informuje Jerzy Wcisła.
     Efektem prac jest m.in. Program Pętla Żuławska, w ramach, którego powstały inwestycje o wartości ok. 90 mln zł oraz sieć marin turystycznych wzdłuż MDW E70, z których chce korzystać firma Kuhnle Tours, właściciel bazy łodzi motorowych utworzonej w Elblągu w 2013 roku.
     Zdaniem Jerzego Wcisły podpisanie przez Polskę Konwencji AGN i przystąpienie do odbudowy transportu rzecznego ma kapitalne znacznie dla rozwoju portu morskiego w Elblągu. – Uzasadnienie ekonomiczne dla istnienia portu elbląskiego ściśle wiąże się z wprowadzeniem transportu na Wisłę, która jest elementem dwóch międzynarodowych dróg wodnych. Należy jednak mieć świadomość, że mówimy o podjęciu działań, które wymagają nie tylko decyzji werbalnych, ale i znalezienia źródeł sfinansowania. Nie koniecznie wszystkie muszą być związane z budżetami Polski, regionu, miasta czy nawet Unii Europejskiej. I – mam nadzieję, – że szybko te tematy staną się przedmiotem naszych działań, a nie przekonywania się, czy przeniesienie transportu na rzeki i kanały ma sens – mówi J. Wcisła.
     
Jolanta Małkowska, Biuro Regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • BLE, BLE ciągle to samo. Płynęliśmy tym syfem, zarośniętym. Członkowie PO i PSL weżcie szpadle i przekopcie mierzeje to lepsze będzie niż ciągłe opowiadanie tych bajek. PRECZ!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2014-12-10)
 • No. .. .Jurek-motorówka ma o czym pogadać i tyle z tego :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2014-12-10)
 • a jak ty chcesz pływać przez te zarośnięte bajora. jak niemców wypędzony to nikt nie zobaczył już pogłębiarki. ze statków błądzą i nie mają gdzie się zatrzymać. albo elbląg, albo jakaś osłonka, nawet pomostów przy sklepach i we wsiach. wielka mi europa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2014-12-10)
 • Chyba nigdy nie byliście choćby w elbląskich przystaniach, przystaniach i portach nad zalewem lub nad rzekami na Żuławach, dlatego gadacie bzdury. Tam naprawdę w ostatnich latach zrobiono wiele dobrego. Nowe pomosty, mariny, podniesione linie energetyczne lub puszczone po dnie. Wielka w tym zasługa Jurka Wcisły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  niedzielnyżeglarz(2014-12-10)
 • karierowicz wcisła wszędzie się wciśnie. niedługo w lodówce go znajdziemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2014-12-10)
 • miałem okazję podziwiać ten absolutnie nie trafiony projekt, tego lata spenetrowałem tzw petlę, wyniki ogledzin były zatrważajace, bo tam nic się nie dzieje, zero ruchu, mariny wybudowane kosztem milionów złotych puste, mozna powiedziec, że zmarnowano kupe grosza, najgorsze że Jaś Fasola chce kolejnych inwestycji i kolejne miliony pójdą w bzdurę,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  pływak(2014-12-10)
 • Brednie. Absolutne brednie. Durnawa próba zrobienia z obywatela BMW osoby mądrej. To jest skazane na klęskę. Ale w Elblągu. .. .. Tutaj każdy id. .. .. zakwita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2014-12-10)
 • nie da się tego słuchać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2014-12-11)
 • skandal jak ten Wcisła śmie się odzywać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2014-12-11)
 • ten Wcisła tylko papla i papla, nic nigdy nie zrobił pożytecznego dla miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2014-12-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat
Żarówki LED
Kubek z Grawerem