Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polsko-niemieckie korzenie i konary

„Historia tworzy korzenie - żywe partnerstwo konary” - taki poetycki punkt wyjścia towarzyszy realizacji polsko-niemieckiego programu przygotowanego przez Uniwersytet Ludowy w Leer i jego elbląski odpowiednik, czyli Centrum Kształcenia Ustawicznego. Leer jest jednym z miast partnerskich Elbląga.

Intencją twórców projektu jest nawiązanie intensywnej współpracy w kształceniu specjalistów w obu szkołach - tej w Leer i naszej w Elblągu. Najprościej rzecz ujmując, idzie o to, by się poznać czy wręcz zaprzyjaźnić, aby dobre relacje w przyszłości zaowocowały współpracą gospodarczą.
     - Przyjechaliśmy tu, by się poznać i sprawdzić, co łączy, ale też co dzieli nasze narody - mówi kierownik niemieckiej części projektu Eko Ahlers. - Kilkoro z nas ma elbląskie korzenie, ich przodkowie tu mieszkali. Tym bardziej pobyt tu będzie dla nas ciekawy.
     Dlatego też w programie tygodniowego pobytu w Elblągu znalazły się wycieczki m.in. po Żuławach, Wysoczyźnie Elbląskiej, zwiedzanie Malborka i na specjalne życzenie Niemców - Muzeum w Sztutowie. Ale gości z Leer i ich kolegów z CKU czeka też sporo pracy.
     - W części edukacyjnej są seminarium, konferencje i warsztaty - mówi Regina Czymbor z CKU. - Niemcy będą poznawać nasze problemy w aspekcie historii, gospodarki i ekologii. My z przyjemnością przyjrzymy się ich regionowi i ich doświadczeniom.
     Wizytą ponad 50-osobej delegacji z Leer zainteresowani są także elblążanie ze Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Dziś czekali na nich na dworcu z kwiatami: - Dwoje gościć będziemy przez ten tydzień w naszym domu - mówi Róża Kańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia. - Ja jestem elblążanką od 1965 roku, moi rodzice są Niemcami z Opolszczyzny. Nie mamy kompleksów wobec rodaków z zachodu, każdy kontakt z nimi u nas czy tam to ogromna radość dla obu stron.
     Program „Historia tworzy korzenie...” realizowany jest w ramach Roku Polsko- Niemieckiego. Dofinansowany został przez Urząd Spraw Zagranicznych oraz Federalne Ministerstwo do spraw Kształcenia i Badań.
     

Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski