Środa 27-03-2019, imieniny Lidii, Ernesta
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomnik generała legł w gruzach

 
Elbląg, Pomnik generała legł w gruzach
(fot. nadesłana)

Sterta gruzu - tylko tyle zostało z cokołu, na którym umieszczone było popiersie Iwana Czerniachowskiego, najmłodszego generała-czerwonoarmisty. Dla Rosjan — bohatera. Dla Polaków — kata Armii Krajowej.

Niespełna trzy lata — tyle czasu było trzeba, żeby zgodnie z prawem usunąć z Pieniężna pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego. Zanim obrócił się w gruz, z cokołu „wyłuskano” płyty granitowe i kamienne bloki, a kilka miesięcy temu – po decyzji Rady Miejskiej i ustaleniach m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – zdjęto z pomnika popiersie Czerniachowskiego. W trzyletnią akcję dotyczącą likwidacji pomnika zaangażowało się wiele osób. Zorganizowano nawet zbiórkę pieniężną.
     Pomnik generała powstał w Pieniężnie na początku lat 70., za czasów gdy wiceprzewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Braniewie był Jerzy Chojnowski. W swoich wspomnieniach tak napisał o budowie postumentu: „Jak zwykle wśród decyzji słusznych trafia się jedna, której dzisiaj nie podjąłbym. Dziś wstydzę się z tego powodu”.
     Pod pomnikiem składano kwiaty przy okazji socjalistycznych rocznic, hołd oddawały tam także dzieci i młodzież z braniewskich szkół (w tym ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Braniewie, której przez wiele lat Czerniachowski był patronem).
     W 2001 roku działacze Ligi Republikańskiej wypisali na pomniku czerwoną farbą: „Kat Armii Krajowej”, „Hańba spadkobiercom z SLD”, „Morderca”, „Hańba”, „Usunąć haniebne obeliski”, „Precz z pomnikami zniewolenia”. Na stojącej w pobliżu pomnika tablicy, na której wyszczególniono zasługi generała pojawiły się napisy: „Kat Armii Krajowej odpowiedzialny za zesłanie tysięcy Polaków na Sybir”. Pomnik — w bardzo krótkim czasie — odnowili członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
     Dzisiaj w powszechnej świadomości gen. Iwan Czerniachowski funkcjonuje jako „Kat Armii Czerwonej”. Ponosi odpowiedzialność za rozbrojenie i likwidację polskich formacji wojskowych na terenie Wileńszczyzny. Według sowieckich meldunków rozbrojono ogółem około 8 tys. oficerów i żołnierzy AK. Wielu z nich zostało następnie przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej, innych zesłano do łagrów, a wobec dowódców oddziałów podziemia prowadzono śledztwa.
— Akcja Sowietów z lipca 1944 roku doprowadziła do neutralizacji najbardziej aktywnych uczestników polskiego podziemia i gwałtownie osłabiła działalność podziemnych organizacji na Wileńszczyźnie — mówi dr Marek Gałęzowski z IPN w Warszawie. — Dążenie do rozbrojenia i likwidacji AK należy traktować jako jeden z elementów planu sowietyzacji i politycznego podporządkowania terenów zajmowanych przez Armię Czerwoną.
Wojciech Andrearczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • w końcu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 4
  czasnajwyzszy(2016-06-19)
 • a komunistyczne bydło odpowiedzialne za składanie kwiatów pod pomnikiem mordercy pobiera sowitą emeryturę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 6
  (2016-06-19)
 • A mi to zwisa i powiewa, kto chce to se czci kogo chce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 19
  (2016-06-19)
 • Natchnieniem mu była i wiarą ta ziemia tak piękna i żyzna Spoglądał na złote jej łany, na taflę modrego jeziora Wśród leśnych ostępów i głuszy przysięgał jej wierność partyzant Szumiała mu wierzba płacząca, a on ku niej wierność swą wyznał Nadciągał kolejny okupant, choć mienił się jako sojusznik Zawarły się cele więzienne, ruszyły na Sybir pociągi Kolejny raz śmiali się zdrajcy, strzelając bezbronnym, w tył głowy On jednak w nierównej trwał walce, bo przyrzekł jej: "Będę Cię bronił" Ref. Więc poszli razem w stronę światła w ostatni bój znaczony krwią Ojczyzna kwieciem ich żegnała, poszumem wiatru i deszczu łzą Wzlecieli niczym wolne ptaki, znikając pośród blasku gwiazd Obława, dookoła strzały, a oni dzielnie szli pod wiatr Nie dane doczekać im świtu, choć w dali zwiastują go zorze Gdzie jesteś, gdzie, Szary Żołnierzu, gdy wszędzie dokoła wrogowie Kto będzie Ojczyzny Twej bronił, gdy zmorzy Cię sen już ostatni Czy słyszysz jak woła Cię, Roju, czy słyszysz jak wzywa do walki? Ref. Więc poszli razem w stronę światła w ostatni bój znaczony krwią Ojczyzna kwieciem ich żegnała, poszumem wiatru i deszczu łzą Wzlecieli niczym wolne ptaki, znikając pośród blasku gwiazd Obława, dookoła strzały, a oni dzielnie szli pod wiatr "Rój" Horytnica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2016-06-19)
 • bekniecie polaczki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 30
  (2016-06-19)
 • Na jakiej podstawie Rosja przejęła te tereny mimo że w 1454 roku oddane zostały polskiemu królowi???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2016-06-19)
 • najadłem się schabowych i takie mam bekanie po tym że HOHO - ale dla ciebie za drogie nasze pyszne schabowe po których się beka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2016-06-19)
 • Spokojnie, już niedługo odbudujemy;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 13
  Dddddd(2016-06-19)
 • Ciekawe jak będziecie płakac jak Rosjanie będą polskie pomniki rozbierać u siebie i na Białorusi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 19
  ppppp(2016-06-19)
 • paszła won ruska k. .. a
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 3
  kxjxz(2016-06-19)
 • Powinno się jeszcze zabronić tworzenia lewicowych partii po 1989 o rodowodzie PZPR ale niestety był " okrągły stół ". Stół ułożenia się z. .. .i dlatego tak demokracja w Polsce wciąż kuleje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  pampi-ZAWADA(2016-06-19)
 • Jeżeli Polacy mają w rosji pomniki katów i morderców rosjan to rosjanie również winni je rozbierać,natomiast w rosji pokutuje kult związku sowieckiego i armii czerwonej,który to kraj rządzony przez żydów był największym katem właśnie rosjan!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  MonteMarco(2016-06-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
OKOWOKO s.c.
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne BMW