UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomór świń w Posadach

 
Elbląg, Przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w gospodarstwie na terenie powiatu braniewskiego
Przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w gospodarstwie na terenie powiatu braniewskiego (fot. ilustracja do tekstu)

Krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, tj. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, potwierdziło wczoraj (22 czerwca) wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Posady (powiat braniewski), w którym utrzymywano 27 świń. Wojewoda Artur Chojecki zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Ustalono kolejność procedur, jakie muszą być wdrożone w gospodarstwie, w którym wykryto ASF, jak również na terenie obejmującym cztery gminy w promieniu 10 km od gospodarstwa. Ognisko będzie likwidowane siłami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Braniewie. W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie perlustracja 24 gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 650 świń. Badany będzie stan zdrowia pogłowia, sprawdzane będą warunki bioasekuracji. Od wczoraj obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.
     W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 134 przypadków tej choroby u dzików na terenie województwa. W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.
Bożena Ulewicz, doradca/rzecznik prasowy wojewody
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Gdyby wołowina nie była taka droga względem zarobków, to nie był by aż tak wielki problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2018-06-23)
 • będą utylizować świnie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-06-23)
 • szkoda że do sejmu nie zajrzą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 0
  (2018-06-23)
 • Ładna sztuka w morde jerza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  ArnoldBoczek(2018-06-23)
 • jestem wielce ciekawa skąd była dla nich, dla świń pasza, i kto to ściągnął do Polski, nic samo nie wchodzi, kto chciał zbić interes, bo jak znam radnych i ich układy sami do tego paskudztwa doprowadzili, ,to jak ze sprowadzeniem do Polski ze Szwecji karmy puszkowej, którą kuzyn radnego zainkasował gruby szmal mimo, że sam tego nie żarł, tylko nakarmił domy starców, sierocińce, i biedniejsze szkoły z uczniami, a mimo to żadnych sankcji nie wyciągnięto, więc zapewne znowu jakiś nawiedzony po kumpelsku sprowadził i to gówno, w końcu żremy sami nie wiemy co, a główny inspektorat żywienia, za co bierze pieniądze, Polska-to kraj jedynie głupich ludzi, którzy nie potrafią zawalczyć o swe dobro i, dobro własnych dzieci, wszystko co się dzieje, dzieję się bo naród zbyt biernym widzem się stał,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 1
  grace,(2018-06-23)
 • szkoda wielka, że nie uderzyła ta afrykanka w polityków, że też tych darmozjadów wszystko omija, a szkoda,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  grace(2018-06-23)
 • @grace, - Nie przypominam sobie abyśmy kiedykolwiek byli inni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2018-06-23)
 • Szkoda że nie pomór bydła ... tego co zwykłych ludzi okrada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2018-06-23)
 • Jaki pomór ? Co robią ministrowie w tej sprawie po za nabijaniem kabzy? Komu na tym zależy by ludzie mieszkający na wsi i w jej pobliżu zostali zmuszeni do kupowania wyrobów mięsnych w sklepach zamiast z własnego uboju? Mieszkańcy wsi kupują już mleko, jaja, drób, ziemniaki i wiele innych. Teraz kolej na wieprzowinę!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  r74(2018-06-23)
 • na zdjeciu baba w laczkach i jej POwskie towarzystwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 9
  ursus(2018-06-24)
 • UE zależy na zniszczenieu polskiego rolnictwa. Tak jak transportu drogowego itp. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  (2018-06-24)
 • czy w tym nie jest to wina importu pasz z Ukrainy i Rosji Kto to kontroluje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  KAZIO(2018-06-24)
Reklama