Środa 17-10-2018, imieniny Ignacego, Wiktora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Pomyślne wiatry dla miasta

 
Elbląg, Pomyślne wiatry dla miasta Przy ul. Radomskiej otwarta została nowa przystań żeglarska (fot. AD)
Rek

- Elbląg stawia na rozwój żeglarstwa i portów wodnych, otwarcie nowej mariny to pierwszy, ale nie ostatni krok ku temu, byśmy byli miastem kojarzonym z tą częścią gospodarki. Wierzę, że dla Elbląga wieją pomyślne wiatry – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas wczorajszego (16 czerwca) otwarcia nowej przystani żeglarskiej przy ulicy Radomskiej. Zobacz fotoreportaż.

Zwiększona liczba miejsc z 35 do 71 dla cumujących tam jednostek, dostęp do energii elektrycznej oraz wody pitnej, ale także miejsce do odprowadzania ścieków – to wszystko zapewnia nowa marina powstała w Jachtklubie Elbląg przy ulicy Radomskiej. Cały port został rozbudowany w ramach unijnego programu „Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej. Etap I”, który obejmuje swoim działaniem obszar Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną.
– Myślę, że Elbląg może być jednym z ważnych elementów turystyki wodnej i żeglarstwa czyli tego, z czego województwo warmińsko- mazurskie słynie. A jeśli do tego dodamy bliskie sąsiedztwo Mierzei Wiślanej to uważam, że możemy być takim pierwszym przystankiem pomiędzy Rosją a Unią Europejską w dziedzinie żeglarstwa – mówił prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Jestem dumny z tego, że potrafiliśmy wspólnie z kilkunastoma innymi samorządami, pod egidą marszałków województwa pomorskiego i warmińsko- mazurskiego, znaleźć się w tym projekcie. Sytuacja geopolityczna i w sensie makro i mikro pokazuje, że będzie bardzo trudno wznieść się na poziom portu w Gdyni czy w Gdańsku, możemy jednak żyć obok Trójmiasta, być portem morskim obsługującym śródlądzie. Chcemy korzystać z przywileju dobrego położenia blisko wielkich portów na Bałtyku.
– Patrząc wstecz, Elbląg od początku działań samorządowych patrzył w stronę morza, patrzył w stronę przywrócenia miastu tej funkcji morskiej – mówił Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego. – Korzystając również z okazji chciałbym wspomnieć o tym, że aktualizujemy strategię województwa warmińsko- mazurskiego. Dobrze by było, żeby samorządowcy aktywnie działali na rzecz tego, by znalazły się w niej zapisy pozwalające na rozwój funkcji turystycznych portów w rejonie Zalewu Wiślanego.
     Nowy obiekt przysłuży się nie tylko turystyce wodnej w samym Elblągu, ale również w całym rejonie Zalewu Wiślanego.
– Jestem przekonany, że takie inwestycje wpływają bardzo korzystnie na rozwój całego regionu Zalewu Wiślanego – mówił Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. – Z Elbląga dość łatwo w tej chwili wypłynąć na Zalew Wiślany. Jeżeli wszyscy razem połączymy siły to na pewno będzie można na Zalewie zauważyć o wiele większy ruch jachtowy. Skorzystamy na tym wszyscy, dlatego, że przypływający na tych jachtach goście będą również zwiedzać te miejscowości, w których się znajdą.
     Oprócz otwarcia przystani na wodach Zalewu Wiślanego został podpisany list intencyjny, który powołuje stowarzyszenie Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego. Jest to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce, gdzie zaangażowanych jest czterdzieści samorządów, m.in. Toruń, miasto stołeczne Warszawa czy Bydgoszcz, a także kilka województw.
– W to stowarzyszenie zaangażowanych jest wiele silnych samorządów. Liczę na to, że w jego ramach będziemy realizowali różne przedsięwzięcia, a także składali projekty do programów unijnych o zdobywanie środków. Przy takiej sile samorządów możemy zrobić wiele dobrego – mówił Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miasta Elbląg, a także dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. – W ramach pracy stowarzyszenia powstał na przykład pomysł, by zorganizować regaty, które będą odbywały się na Zalewie Wiślanym, Zbiorniku Włocławskim i Zalewie Zegrzyńskim. Są to trzy wielkie akweny między Warszawą a Elblągiem. W ten sposób osoby, które są na przykład z województwa kujawsko- pomorskiego i nie wiedzą, że na Zalewie Wiślanym są warunki do pływania, ale wiedzą, że na Zbiorniku Włocławskim będą regaty to wezmą w nich udział, a jednocześnie przypłyną również tutaj. Jeśli połączymy te wszystkie rzeczy okaże się, że jedna czwarta Polski nagle uczestniczy w przedsięwzięciu, w którym bierze udział właśnie Zalew Wiślany, dowiadując się tym samym o dobrych warunkach do żeglowania.
     Ponadto odbyło się wręczenie nagród z okazji Międzynarodowych Regat o Puchar Prezydenta Miasta Elbląg. Uroczystości otworzyły także sezon żeglarski 2012. W zawodach wzięło udział ponad dwadzieścia jachtów, które podzielone były na trzy grupy. Najlepszy w grupie pierwszej okazał się „Aphrodite” (sternik: Igor Bagrov), drugi był „Antałek” (sternik: Jan Olszewski), zaś trzecie miejsce przypadło w udziale jachtowi o nazwie „Vera” (sternik: Michail Muleris). W grupie drugiej zwyciężyła „Karavela” (sternik:Alexey Shutkin), drugie miejsce zajął „Facil” (sternik: Stefan Politański), zaś trzecie „Papago” (sternik: Łukasz Politański). W grupie trzeciej pierwsze miejsce zajął jacht „Tesa” (sternik: Jan Rzodkiewicz), drugie miejsce przypadło „Nicolausowi” (sternik: Henryk Malentowicz), zaś trzecie zdobyła „Vega- Alfa” (sternik: Joanna Kapczyńska). Główną nagrodę, która została przydzielona drogą losową otrzymał „Nicolaus”.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Rozkopał całe miasto to jedyna droga żeby do niego się dostać to woda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • Co z naszym basenem ?? Co z sądem ?? Co z dyspozytornią ??? Czy w zamian tego dostaniemy kilka miejsc na przystani ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Koko Spoko(2012-06-17)
 • Niech ten kołek Nowaczyk juz nic nie mowi i odda stołek z honorem. To najgorszy prezydent miasta w historii Elbląga. Nawet WGD był lepszy. Jaki był to był. Gdy Nowaczyk rządził w gminie do dzis gmina spłaca jego długi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kokos i musztarda(2012-06-17)
 • mamy port jachtowy, a na 100 lądowiska sprzedali za grosze AN-2,bo nie było 150 000 złotych na remont silnika????? może coś interesy nie takie robimy lub nie tacy ludzie ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • Przystań żeglarską mamy a KIEDY przekop mierzei by jachty miały krótszą drogę do Elbląga, bo po tych zarośniętych kanałkach nawet kajakiem trudno pływać. A Kiedy zobaczymy wyremontowane mosty i nabrzeża na Rzece Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • Jak przestaniesz błędy robić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • A jak można przyznać nagrodę główna w wyniku losowania?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • "Wierzę, że dla Elbląga wieją pomyślne wiatry – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas wczorajszego (16 czerwca) otwarcia nowej przystani żeglarskiej przy ulicy Radomskiej. " - pomyślny wiatr to taki wiatr, który wywieje z Elbląga ' Uszatka"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zatroskany.(2012-06-17)
 • Ta Marina to super sprawa dla żeglarzy, ale dziury w jezdniach na Starówce i w centrum Elbląga tez trzeba załatać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • Nowaczyk robi z Elblaga skansen. wydaje miliony zlotych dla grupki bogaczy, ktorych stac na jachty, a miasto za chwile bedzie bankrutem. To juz lepiej mogl za to lotnisko zmodernizowac i zrobic utwardzony pas startowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Nowa Prawica(2012-06-17)
 • Chociaż nie pływam żaglówkami, to cieszę się, że marina zmieniła oblicze. Mam jednak prośbę do Nowaczyka. Niech weźmie się do roboty i pogoni do niej swoich podopiecznych, bo Elbląg staje się większą wiochą. Skandalem jest bruk po rozkopanym skrzyżowaniu Robotniczej i Brzozowej. Niedawno wyremontowne ulice, a potem niechlujnie zasypane miejsce po awarii nie wystawia Nowaczykowi dobrej laurki. Czy ktoś z ratusza pomyślał o zagrożeniu drogowym ? Poza tym, jeszcze jedno zadanie dla Nowaczyka. Jadąc do pracy niech przejedzie się ulicą Piechoty, a potem walnie pięścią w biurko i pogoni do roboty kogoś, kto jest odpowiedzialny za zaklejenie dziur w tej ulicy. Jeśli tego nie zrobi, to życzę mu, aby codziennie musiał jeździć tylko po takich ulicach i aby nigdy więcej nie zaznał satysfakcji z jakiegokolwiek otwarcia czegokolwiek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
 • Dziury na Starówce niech załatają właściciele restauracji itp. oraz mieszkańcy Starówki tak jak to czynią spółdzielnie mieszkaniowe w mieście. A nie tylko doić kasę z miasta ale od siebie dla dobra mieszkańców swojej dzielnicy, to nic. Niech Starówka przestanie być św. krową, której wszystko się należy na koszt miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-06-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.