Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomysły dobre i lepsze

 
Elbląg, Pomysły dobre i lepsze Na dawny basen przy ul. Spacerowej miasto ma swój pomysł więc ten budżetowy odpadł (fot. arch. WS)
Rek

Na Modrzewinie nie powstanie bazar, na nieczynnym basenie przy ul. Spacerowej nie będzie zimowego lodowiska, fontanna przy ul. Władysława IV nie tryśnie, nie będzie też zwiedzania schronu przy ul. Mickiewicza. Przynajmniej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Te pomysły zostały odrzucone, ale pozytywnie weryfikację przeszło wiele innych. W tym tygodniu ruszy głosowanie.

Trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego wchodzi w decydującą fazę. Przed nami głosowanie poprzez ankiety, które już od tego tygodnia dystrybuowane będą na terenie miasta i umieszczone na stronie www.budzetobywatelski.elblag.eu. Przygotowanie ankiet poprzedziła praca urzędników, która polegała na ocenie formalnej i merytorycznej złożonych wniosków, a także oszacowaniu kosztów realizacji każdego zadania.
     Łącznie złożono 471. wniosków. W tej liczbie są również inicjatywy ogólnomiejskie, to nowość tej edycji, a więc zadania, które wykraczają poza ramy dzielnic i mają służyć ogółowi mieszkańców.
     
     Dlaczego nie?
     - Negatywnie zostały ocenione wnioski, które nie dotyczyły terenów miejskich. Drugim przypadkiem wystawienia negatywnej oceny było znaczne przekroczenie budżetu, który dla każdego okręgu wynosił 400 tys. zł, choć i tu, jeśli była taka możliwość, starano się wydzielić zakres prac możliwy do zrealizowania w powyższej kwocie.
     - Zdarzały się wnioski, które złożone zostały jako pomysły dla poszczególnych okręgów, jednak ich szerszy charakter spowodował, że trafiły do inicjatyw ogólnomiejskich (np. zagospodarowanie przestrzeni parków miejskich). Były też sytuacje odwrotne, a więc wnioski złożone jako inicjatywy ogólnomiejskie, które dotyczyły zadań w poszczególnych okręgach. W tym przypadku zdecydowano o przeniesieniu tych zadań właśnie do okręgów.
     - I wreszcie wnioski, które zawierały propozycje realizacji tych samych zadań. W tym wypadku łączono podobne pomysły w jedno zadanie.
     
     ?
     Nie będzie więc parkingu i placu zabaw u zbiegu ul. Królewieckiej i Fromborskiej, bo to zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Nie będzie też ronda na skrzyżowaniu Konopnickiej i Niepodległości, bo za drogo na budżet obywatelski i wiąże się z wyburzeniem budynków. Naprawa nawierzchni ul. Szucha też odpada, bo to koszt rzędu 2,5 mln zł. W Parku przy ul. Traugutta i Oliwskiej nie powstanie plac rekreacyjny, bo - i tu optymistyczna wiadomość - Lions Club ma swoje plany, by zrealizować w tym miejscu projekt Ogrody Zdrowia.
     Negatywną opinię otrzymał też pomysł ożywienia skweru/parku przy ul. Władysława IV.  Nie będzie rewitalizacji od lat nieczynnej fontanny, bo "jest ona zdegradowana technicznie i nie posiada przyłącza wodociągowego i energetycznego. Remont fontanny nie jest możliwy, a budowa nowej znacznie przekracza środki BO. "
"Nie" również dla boiska, bo tam przewidziany jest parking podziemny. Ostatecznie na Władysława IV mogą stanąć jedynie ławki.
     Nie będzie tez pomnika Ojca Klimuszki na ul. Hetmańskiej vis a vis Giermków, bo "pomnik przy głównej arterii komunikacyjnej stanowi element rozpraszający, tym samym zagrażający bezpieczeństwu ruch drogowego. Ponadto wskazana lokalizacja pomnika w handlowym centrum miasta przy ruchliwym pasażu pieszym, nie konweniuje z  charakterem zabudowy i zagospodarowania tego terenu."
     Jeden z mieszkańców chciał udostępnienia schronu przy ul. Mickiewicza dla zwiedzających. Jest to niemożliwe, bo obiekt nie figuruje w miejskiej ewidencji budowli ochronnych i nie pełni funkcji schronu.
     Nie będzie też plaży miejskiej, bo jest to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania.
     Nie będzie toru do jazdy na rolkach i zimowego lodowiska na basenie, bo koliduje to z koncepcją budowy centrum rekreacji wodnej
     Nie będzie  modernizacji amfiteatru w Parku Dolinka, bo miasto ma swój plan, który obejmuje to miejsce. Poza tym taka inwestycja przekracza możliwość Budżetu Obywatelskiego.
     Nie będzie też remontu wieży widokowej w Parku Modrzewie, bo trwałby dłużej niż rok, a poza tym, tu głos musi zabrać konserwator zabytków.
     Szczęścia nie miał również pomysł przekazania placu Słowiańskiego pieszym, bo konieczne jest opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej z rewitalizacją fontanny oraz  zagospodarowaniem tego terenu.
     Na Modrzewinie z kolei nie powstanie targowisko, bo plan tego nie zakładał.
     
     Co zatem powstanie? Place zabaw, będą modernizowane nawierzchnie ulic, powstanie park dla zwierząt i wiele innych inwestycji. W zależności od tego, jak zagłosują elblążanie.
     
     Ankiety i co dalej
     Głosowanie, które rozpocznie się w tym tygodniu potrwa do 13 października br. Przypominamy, że aby poprawnie zagłosować trzeba w ankiecie podać swój pesel oraz serię i numer dowodu osobistego. Ma to zapobiec ewentualnym przypadkom głosowania wielokrotnego i poprzez osoby trzecie.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Powinniśmy zacząć grodzić teren pod rezerwat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  ZenonW(2014-09-23)
 • Miszkurka2000 Gdzie w Elblągu w razie czego jest schron?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  Miszkurka2000(2014-09-23)
 • schrony które były jeszcze w latach 70 -ych zostały zdewastowane, zburzone lub zasypane a na ich miejscu często stoją bloki mieszkalne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Wojskowy(2014-09-23)
 • no najlepsza inwestycja sralnia dla psów a parki i ulice i tak będą obsrane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2014-09-23)
 • Vis a vis parku na Mickiewicza :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  jedenzmieszkańców:-)(2014-09-23)
 • @Miszkurka 2000 dla takich szarych myszek, zwykłych podatników schron nie przysługuje. Schron przysługuje dla RM ich rodzin, pracowników UM i ich rodzin oraz straży miejskiej i ich rodzin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Małamyszka(2014-09-23)
 • " niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania" niby mają jakiś plan ale go nie realizują. Więc o co chodzi?? Zrobią miejska plażę to nikt nie pójdzie latem do centrum rekreacji wodnej (czy jak to tam się zowie) i kaska poleci. Polityka pani, polityka anie dobro mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  AnaHana(2014-09-23)
 • Niech redaktorzy Portel zgłębią temat, jaki prywatny interes ma ktoś z UM, by w parku Władysława 4 robić. .. parking i odbierać dzieciom boisko. A fontanna, gotowe są dostępne np. na Allegro od 3000zł, więc w czyim interesie leży, z UM, by jej nie było? Jakaś biurwa myśłi, że nie zarobi na tym?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  kokospoko(2014-09-23)
 • Czy oprócz Obywatelskich inwestycji były jakieś inne w mieście podczas rządów Wilka? Nie licząc rozpoczetych przez Nowaczyka czy Słoninę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  mieszkacz(2014-09-23)
 • " Nie będzie modernizacji amfiteatru w Parku Dolinka, bo miasto ma swój plan, który obejmuje to miejsce" - czyli pozostawić aż się rozsypie i zarośnie - plan realizowany jest skutecznie od wielu lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  leonek(2014-09-23)
 • wszystkie te pomysły odrzucone !!to pomysły poronione totalne badziewie, nikomu i dla nikogo nic nie służące!!!jest mnóstwo ważniejszych zadań chodniki, parkingi. itp. tylko prośba żeby nie były ciągle w tych dzielnicach co mają największe przebicie!!! powinno się te inwestycje rozdzielac równomiernie a nie ciągle Zawada, Odzieżowa!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  (2014-09-23)
 • @Małamyszka - pracuję w UM, wierz mi, że chciałabym mieć dostęp do schronu. Ludzie obudźcie się, na prawdę myślicie, że praca w urzędzie pod rządami Wilka to wygrana na loterii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  podpis(2014-09-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata