Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Poseł Wilk do prezydenta Elbląga: Miasto to ludzie (śladem publikacji)

 
Elbląg, Poseł Wilk do prezydenta Elbląga: Miasto to ludzie (śladem publikacji) Jerzy Wilk (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Z coraz większym zdumieniem i zażenowaniem przyglądam się działaniom Prezydenta Wróblewskiego w sprawie EPEC i czuję się zobowiązany do zabrania głosu w tej sprawie. Przede wszystkim dlatego, że obejmując półtora roku temu stanowisko Prezydenta Miasta, pan Wróblewski przejął formalnie po mnie pełnienie funkcji właściciela tej spółki.

Nie ja mianowałem pana Piśkiewicza prezesem zarządu spółki EPEC. Początkowo sam miałem wątpliwości co do jego doświadczenia, młodego wieku i trybu powołania. Jednakże faktyczny stan prawny był taki, że to rada nadzorcza powołuje zarząd EPEC i tak też, zgodnie z prawem, został on powołany. Nie ma możliwości powołania prezesa w drodze konkursu, a to, co ogłosił niedawno pan Prezydent, to konkurs na kandydata na prezesa, a nie konkurs na stanowisko prezesa. Czyli bardziej casting, niż rzeczywisty konkurs. A skład komisji, w której znalazło się dwóch właścicieli konkurujących z EPEC firm jest niezrozumiały, nierozsądny i budzi uzasadnione pytanie – kogo chce Pan Prezydent wybrać – dobrego menagera dla EPEC czy życzliwego administratora dla konkurencji.
     Moja współpraca z zarządem EPEC była krótka, ale zupełnie satysfakcjonująca. Zarząd sam podnosił sprawę wysokich kosztów wytwarzania energii cieplnej przez Elektrociepłownię. Pełniąc funkcję organu właścicielskiego wielokrotnie uczestniczyłem w dyskusjach na temat docelowego rozwiązania tej kwestii, by skutecznie obniżyć ceny ciepła w Elblągu. Zabrakło nam kilku miesięcy do podjęcia ostatecznej decyzji. Wydawało mi się, że mój następca, który wiele lat sprawował nadzór nad spółkami komunalnymi, szybko i bez problemów sfinalizuje ten temat.
     Stało się dokładnie odwrotnie. Zamiast dbać o dobre imię nadzorowanej przez siebie miejskiej spółki, Prezydent przyłączył się do ataku na zarząd i pracowników EPEC. Osobiście nie mam żadnego interesu politycznego w bronieniu obecnego prezesa – członka Platformy Obywatelskiej, ale wszyscy mamy interes w bronieniu dobrze zarządzanej i funkcjonującej instytucji, jaką jest EPEC. Od Prezydenta Miasta mamy prawo oczekiwać kompetencji, rzetelności, obiektywizmu i – przede wszystkim – poszanowania prawa. A nie jest tym z pewnością lekceważenie stanowiska Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych oraz przypisywanie mu drugorzędnego znaczenia i marginalizowanie jego kompetencji. Wyrażanie takich poglądów przez człowieka z całożyciowym doświadczeniem urzędniczym jest co najmniej nieroztropne.
     Byłem i jestem bardzo związany z Elblągiem. Po wyborach samorządowych pomyślałem sobie, że przekazuję miasto w dobre, odpowiedzialne ręce. Dzisiaj nie tylko ja widzę, że się myliłem. Nieprzemyślane posunięcia, brak decyzyjności, brak otwartości i obiektywizmu – to obraz obecnej prezydentury. Dodam do tego kolejne, mało racjonalne wydatki inwestycyjne jak np. rondo ósemkowe czy opieszałość w pozyskiwaniu środków unijnych.
     To mnie przyszło kończyć wymyślone i źle przygotowane przez pana Wróblewskiego mosty, inwestycje drogowe czy borykać się z kosztami Ratusza Staromiejskiego. Nie miałem wystarczającego doświadczenia w realizacji dużych inwestycji, jednak odniosłem sukces, ponieważ postanowiłem dać szansę współpracownikom, również tym zatrudnionym przez moich poprzedników.
     Uznając, że nie jest problemem zwolnienie pracownika, lecz zamiana go na lepszego, nie dokonywałem histerycznych zmian podyktowanych partyjnymi interesami.
     Profesjonalne i obszerne uzasadnienie Rzecznika Odpowiedzialności Finansów Publicznych jest niestety miażdżące tak dla organów kontrolnych, jak i Prezydenta Miasta. Czuję osobistą satysfakcję, bo zarząd EPEC-u nie zawiódł mojego zaufania. Mam za to uzasadnione obawy co do przyszłości Elbląga, a w szczególności sensu i możliwości realizacji zapowiadanych inwestycji.
     Dlatego apeluję do Pana - Panie Prezydencie. Elblążanie naprawdę zasługują na więcej niż rozdawanie cukierków i ściskanie dzieciom rączek. To mądra społeczność, której nie wystarczą same igrzyska. Potrzebuje też chleba i uczciwego, solidnego traktowania. Bo miasto, Panie Prezydencie, to nie ronda, ulice, wiadukty, lecz ludzie.
     
     
Z wyrazami szacunku
     Poseł na Sejm RP Jerzy Wilk
     
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Chyba po raz pierwszy zgadzam się z p. Wilkiem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 14
  agłosowałemnaWW(2016-06-07)
 • Wróbel systematycznie niszczy Elbląg - to SZKODNIK !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 12
  (2016-06-07)
 • Wróblewski NIC a NIC nie robi dla miasta co widać po jego półtorarocznych rządach, on tylko chciał dorwać się do koryta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 8
  (2016-06-07)
 • Jak Germanie niszczyli Słowian za Odrą!!! Obok polityki "zamiany miast" Sasi wcielali w życie drugi model kolonizacyjny. Zgodnie z nim najpierw wypędzano ze słowiańskich miast ich mieszkańców, a następnie sprowadzano osadników z Rzeszy, którzy burzyli stare budynki i przebudowywali całe osiedla zgodnie z zachodnimi wzorcami urbanizacyjnymi. Model ten wymagał mniejszych nakładów państwa saskiego (część kosztów i wysiłku organizacyjnego była bowiem przerzucana na kolonistów), co więcej, ułatwiał kontrolę nad podbitą ludnością. Wysiedlonych Słowian zmuszano do zamieszkania na wsi, gdzie żyjąc w rozproszeniu, mieli znacznie mniejszą siłę społeczną, gospodarczą i polityczną niż wcześniej, kiedy pozostawali skupieni we własnych miastach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2016-06-07)
 • Zróbmy coś razem. Elbląg, Mierzeja i Gdańsk walczmy solidarnie o Przekop i przyspieszenie jego budowy. - Ludzie czekaja na pracę w turystyce, transporcie, handlu itp Nie kłóćmy sie tylko róbmy coś!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2016-06-07)
 • Wróbel przypomina niezbyt rozgarniętego wiejskiego chłopa, który często nie potrafi ubrać w słowa swoich myśli. Jego prezydentura to ŻENADA. Wyborcy Wróblewskiego stoją na jego poziomie intelektualnym ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 5
  (2016-06-07)
 • No to prawda prosto w oczy. Brawo Panie Jerzy. Szacun
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 7
  WilczeOczyWrobla(2016-06-07)
 • Panie Jerzy, prosimy Wróć do nas z tej wiejskiej i pogon wszystkie wróbelki w pip.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 9
  ZaReferendum(2016-06-07)
 • Brawo Panie Pośle!! Człowiek już niezależny od Urzędu a związany z Elblągiem w obiektywny sposób odniósł się do sytuacji. Brawo za odwagę i obiektywizm!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 6
  KatarzynaSA(2016-06-07)
 • panie Jerzy choć byłem związany z platforma to głosowałem na pana, bo nie szyldy a ludzie rządzą miastem. Wroblowi za nic ńie wierzyłem i platforma mnie tu bardzo zawiodła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 8
  JerzyWilknaPrezydenta(2016-06-07)
 • Opuchnięta i przekrwiona twarz Wróblewskiego to mały pikuś nim on otworzy usta i zaczyna wypuszczać dźwięki - wtedy jest mi naprawdę wstyd, że na reprezentanta tego miasta wybrano kogoś takiego !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 6
  (2016-06-07)
 • ten warchoł wrobel wlasnie zaoral kolejny elblaski zabytek przy placu grunwaldzkim. przypominam ze to POwcy go wybrali. nigdy wiecej PO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 4
  yataman(2016-06-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI