UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Poseł Wilk odcina się od protestu w sprawie 16 PDZ

 
Elbląg, Poseł Wilk odcina się od protestu w sprawie 16 PDZ
(fot. archiwum portEl.pl)
Reklama

Jak większość elblążan jestem emocjonalnie bardzo związany z 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. Obawiam się jednak i żałuję szczerze, że decyzją wycofania z Elbląga Dowództwa naszej Dywizji, może zostać okupiona zapowiedziana lokacja w naszym mieście Dowództwa ważnych sił NATO. Jeżeli faktycznie istnieje ścisły związek pomiędzy tymi decyzjami, na pewno źle się stało, że nie zostało to jasno wyartykułowane wtedy, kiedy były one podejmowane - pisze poseł PiS Jerzy Wilk. To kolejny głos w dyskusji na temat przyszłości 16 PDZ. 

Decyzja ulokowania w Elblągu Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód jest niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych zdarzeń w powojennej historii naszego miasta. Jak powiedział Minister Obrony Narodowej: „Od 3 lipca w Elblągu będzie stacjonowała jedna z najważniejszych jednostek NATO na całym świecie, czyli międzynarodowe dowództwo koordynujące działania wszystkich bojowych grup na całej flance północno-wschodniej”. Dodał też to, co dla strategów wojskowych zdaje się być oczywiste: „W Elblągu nie mogą jednocześnie stacjonować dowództwa 16 PDZ i Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód, dlatego sztab 16 PDZ będzie przeniesiony poza Elbląg”.
       Ponieważ sam nie mam wystarczającej wiedzy i doświadczenia w zakresie strategii i taktyki obrony kraju, nie zamierzam komentować czy podważać podejmowanych w tej materii decyzji. Obronność kraju, a także Unii Europejskiej, jest niezwykle ważną i delikatną materią, w pełni przyporządkowaną kompetencyjnie najwyższym władzom. W strukturze obronnej region elbląski ma szczególne znaczenie, bowiem sąsiaduje z najbardziej wysuniętą na zachód granicą Rosji z Unią Europejską. I to granicą bardzo silnie uzbrojoną po rosyjskiej stronie. Mam więc świadomość, że ulokowanie w takim miejscu centrów dowodzenia dwóch istotnych jednostek staje się wręcz zaproszeniem do ich szybkiej likwidacji w przypadku najmniejszego konfliktu zbrojnego, na co pewnie żadne siły zbrojne nie mogą sobie pozwolić.
       W rozmowie ze mną takie stanowisko wyraził również Wiceminister Obrony Michał Dworczyk, który zadeklarował chęć przyjazdu do Elbląga i przedstawienia elblążanom konkretnych argumentów za koniecznością przeniesienia Dowództwa 16. Dywizji. Byłoby chyba szkoda, gdyby pospieszne działania Prezydenta i Rady Miasta spowodowały, że spotkanie to, jako w efekcie zbędne, nie doszłoby do skutku.
       Protest naszych polityków i władzy samorządowej przeciwko przeniesieniu Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej może zostać odczytany przez dowództwo NATO jako protest lokalnej społeczności przeciwko umiejscowieniu w Elblągu Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód. Wojska NATO nie są siłą okupacyjną i nie stacjonują w miejscach, gdzie mogą stać się zarzewiem lokalnych konfliktów. Obawiam się więc, że eskalacja protestu i niezadowolenia z decyzji wycofania z Elbląga Dowództwa 16. Dywizji może faktycznie zaowocować rewizją decyzji, ale odnośnie zasadności lokowania w naszym mieście jednostki NATO. Dlatego wychodząc z założenia, że dla przyszłości i pozycji Elbląga, znacznie ważniejsze jest życzliwe przyjęcie Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód, niż zaciekła obrona status quo z 1949 roku, nie podpisuję się pod tym protestem.
       Dołożę jednak wszelkich starań, by jednoznacznie wyjaśnić kulisy tej decyzji, optując oczywiście za pozostawieniem Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, jeżeli tylko będzie to możliwe bez konieczności zmiany lokacji Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód.
      
Poseł Jerzy Wilk 
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • czekam na opinie o zachowaniu Pana Wilka wystawione przez jego Wyborców -szczerze bo przecież tylu wyborców jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 7
  997(2017-06-05)
 • A co do Kurdyjskiego pisma cyfr to rzeczywiście podobne do polskich - sprawdziłem w necie-szok!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-06-05)
 • ". .. dla przyszłości i pozycji Elbląga, znacznie ważniejsze jest życzliwe przyjęcie Dowództwa Dywizji Wielonarodowej Północ Wschód, niż zaciekła obrona status quo z 1949 roku. .. " - kto tu zaciekle broni dywizji? - czy widzieliście jakieś pikiety, manifesteacje, protesty? Równie grzeczny Elbląg był w 1999 roku, gdy likwidowano województwo. Ale u nas grzeczność nie opłaca się, wygrywa przemoc i palenie opon. Górnicy i rolnicy mają to, o co walczyli. Panie Jurek, to pan podkręca atmosferę i to pan zapomniał, skąd jest. Miał być pan naszym liderem, a siedzi cicho przy drzwiach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 9
  (2017-06-05)
 • a poniewaz opinii takich-obojetnie, pozytywnych czy negatywnych i tak nie bedzie- to trzeba miec swiadomość ze opinia Pana Wilka WOGÓLE nie liczy się. Kto to jest Pan Wilk. ZERO !!!!! żarłacz naszych pieniędzy z naszych podatków !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 12
  (2017-06-05)
 • W Szczecinie przez tyle lat stacjonowala 12 DZ i Eurokorpus i nikomu to nie przeszkadzało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  internauta(2017-06-05)
 • Znowy tu śmierdzi. Czy niełatwij było odrazu Dowództwo Nato zlokalizowac tam gdzi ma być przeniesiona 16PDZ. Koszty mniejsze. Pooza tym Elbląg będzie w tym momencie jednym z głownych celów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  ~~(2017-06-05)
 • Elbląg już jest jednym z głównych celów i są to informacje potwierdzone - w obwodzie Kaliningradzkim już ochoczo spoglądają na nas głowice balistyczne - pyk i wioski ni ma - a potem rubelki w biedronce i zdrastwuj na ulicy - a taki pan Wilk poseł PiSlamu oczywiście będzie się co jakiś czas lokalnie udzielał wybory idą - ale takie pieprz. .. enie za przeproszeniem - ojej źle się stało ojej trzeba było to wiesz pan gdzie możesz włożyć - Jarowi i Antosiowi głęboko w podeszwy żeby im się miękko chodziło - zasada stara jak świat - nie zmienia się czegoś co dobrze działa - no ale oszołomy z Warszawy potrafią tylko krzyczeć robić pianę w szklance wody i zmieniać to co ich bezpośrednio nie dotyczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 7
  NieGłosujęNaPIS(2017-06-05)
 • Może już nadszedł czas odcięcia się pd Pana Posła Wilka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 6
  ManiekW.(2017-06-05)
 • @ManiekW. - niech odetna sie jego wyborcy. .. .. chyba że takich nie ma hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 5
  997(2017-06-05)
 • przeciez to marionetka co on bidaczek moze, bierze kase i siedzi cicho i na rozkaz naciska guzik. .. .. niestety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 6
  pis(2017-06-05)
 • P. Wilk podobnież wstaliście z kolan, a tu takie "skłony" że NATO coś nam nie da, albo zabierze. A przecież p. od Obrony Terytorialnej powiedział że Polskie Wojsko będzie takie mocne, że każdemu damy radę. To czy uchodzi p. Wilk podważać słowa swojego zwierzchnika? Jeśli p. Wilk czujesz się elblążaninem to nie opowiadaj takich wykrętnych wypowiedzi, nawet jeśli je panu przygotowano?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 8
  klik(2017-06-05)
 • szczecin ma dwie dywizje i jakoś daje rade
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 0
  apostoł123(2017-06-05)
Reklama