UWAGA!

Pospolity, ale tylko z nazwy (Opowieści z lasu, odc. 146)

 Elbląg, Świerk pospolity
Świerk pospolity (Fot. xbqs42/Pixabay)

Choć w naszym kraju kojarzony jest głównie z terenami górskimi i tam występuje bardzo licznie, to można go również spotkać w lasach wokół Elbląga. Co ciekawe niektóre okazy świerka pospolitego, które u nas rosną, to pomniki przyrody.

- W naszych lasach świerk nie tworzy zwartych drzewostanów, jest raczej ich elementem. Znajdujemy się na granicy jego naturalnego zasięgu występowania – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Jak podaje Encyklopedia Leśna drzewo to urasta do 50 metrów wysokości, ma ciemnozielone igły o długości do 2 cm. Jego cechą charakterystyczną są duże szyszki.
       - Te dojrzałe są gładkie i zwisają pionowo w dół, co jest cechą charakterystyczną, która już z daleka pozwala rozpoznać ten gatunek drzewa w lesie – wyjaśnia leśnik.
       Drzewo to ma także właściwości lecznicze o bardzo szerokim spektrum działania.
       "Surowce lecznicze to żywica, młode gałązki oraz igły. Świerk działa antyseptycznie oraz bakteriobójczo. Odwar przyrządzony z pędów rośliny sprawdza się w leczeniu nieżytów dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Poleca się go stosować przede wszystkim, jako środek wykrztuśny oraz lek pomocny podczas astmy" – czytamy na portalu ekologia.pl. - "Odwar z pędów wykorzystywany jest do leczenia problemów z układem trawiennym, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz działa przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka. Działa również przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie na układ pokarmowy oraz oddechowy. Olejek świerkowy świetnie nadaje się do eliminowania bólów reumatycznych, artretycznych i różnego rodzaju nerwobólów. Wystarczy nacierać nimi obolałe miejsca. Działanie przeciwbólowe oraz lecznicze na skórę mają również kąpiele lecznicze. Do kąpieli dodaje się po prostu wywar z pędów i igieł. Świerk ma również doskonałe właściwości moczopędne. Okłady z pędów stosuje się w przypadku stłuczeń i ran na skórze".
       Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zwraca również uwagę na zastosowanie drewna świerkowego: jest ono używane do budowy schodów, oklein, podłóg oraz celulozy. 
       "Doskonałe do budowy instrumentów muzycznych. Legendarne skrzypce Stradivariego powstały z drewna świerkowego pochodzącego z Czech" – opowiada Maćkowiak w swoim artykule "Świerk – symbol świąt Bożego Narodzenia".
       Dodaje również, że pale wykonane z niego są fundamentem kamienic w Amsterdamie, natomiast łyko świerkowe wykorzystywane jest do produkcji opakowań francuskich serów dojrzewających.
       Warto dodać, że w Nadleśnictwie Elbląg świerk stanowi znaczną część plantacji, z których pozyskiwane są drzewka przeznaczone na choinki. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Jak rośnie panna zielona?".

oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama