Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Powstanie na ulicach Elbląga

 
Elbląg, Powstanie na ulicach Elbląga Piotr Imiołczyk i aktorzy nadchodzącej inscenizacji Powstania Warszawskiego (fot. AD)
Rek

Powstanie Warszawskie to nie tylko część historii stolicy, ale także całego kraju. Więc dlaczego by nie pokazywać jej w Elblągu? Od czterech lat Piotr Imiołczyk wraz z grupą pasjonatów zabiera widzów w tamte czasy, nie inaczej będzie i tym razem. W następny weekend – 30 i 31 lipca – ci, którzy przyjdą na elbląską starówkę będą mieli okazję choć na chwilę "zanurzyć się" w tamtych czasach. Zobacz zdjęcia z próby. 

Każdy ma prawo to zobaczyć
     Pierwszego dnia, czyli w sobotę, 30 lipca, ci, którzy przyjdą pod Ratusz Staromiejski będą mogli zobaczyć fikcyjną ul. Związku Pruskiego. Widowisko rozpocznie się o godz. 17.
     - Będą tam chłopcy z ferajny, pucybut, golibroda, będzie można usłyszeć różne piosenki. Druga sekwencja opowie o okupacji, czyli o łapance, o formułowaniu się działalności skierowanej przeciwko okupantowi, związanej z Armią Krajową, będzie można usłyszeć różne szlagiery. Ten dzień zakończy się intensywną akcją, czyli atakiem powstańców na posterunek – opowiada Piotr Imiołczyk, pomysłodawca inscenizacji.
     Drugiego dnia – 31 lipca - powstańców będzie można zobaczyć na dziedzińcu Galerii El. Akcja rozpocznie się o godz. 17.
     - To tam oddział powstańczy będzie walczył z Niemcami, raz będzie ich atakował, innymi razem będzie się wycofywał – wyjaśnia Imiołczyk.
     Po inscenizacji odbędzie się marsz pamięci do katedry św. Mikołaja.
     Ponadto przez te dwa dni, między godz. 14 a 16, na torach będzie jeździł zabytkowy tramwaj. A w nim znajdą się młodzi powstańcy, którzy będą śpiewać piosenki okupacyjne.
     Jak dodał Piotr Imiołczyk historię Powstania Warszawskiego można odtwarzać wszędzie.
     - Nie mam najmniejszego cienia wątpliwości, że każdy z tych elblążan, którzy tu i teraz żyją, ma prawo zobaczyć taką inscenizację – mówił Imiołczyk. Jak wyjaśniał tego typu wydarzeń nie ma w Polsce zbyt wielu i podkreślił, że w tym roku jest ono robione za prywatne pieniądze, pochodzące m.in. z jego kieszeni.
     Patronat nad wydarzeniem sprawuje gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
     
     To nie była taka prosta sprawa
     Jak co roku aktorami będą osoby związane z Międzyszkolnym Kołem Historycznym, rekonstruktorzy, uczniowie, a także kilkoro rodziców.
     Nie zabraknie Pawła Mościńskiego i Alicji Jurkowskiej – to oni w ubiegłym roku brali ślub na barykadzie. W rzeczywistości też są parą.
     - Dziewczyny będą sanitariuszkami, które ratują życie, przeniesiemy ładunek, dostarczymy broń. A mężczyźni będą walczyć – mówiła Alicja. - Tym razem nie będzie sceny miłosnej, będzie tylko walka.
     - Miłość kwitła i dalej kwitnie, urodził nam się synek – dodał Paweł.
     - Michaś będzie brał udział w inscenizacjach razem z nami, chcemy go tak wychować, żeby znał historię Polski, bo warto ją znać – mówiła młoda mama.
     Oboje zgodnie twierdzą, że odtwórstwo historyczne pomaga im oderwać się od codzienności.
     Zakładamy stroje i jesteśmy powstańcami. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak czuli się tamci ludzie – wyjaśniali. - I uświadomić innym, że to nie była taka prosta sprawa, wyjść na ulicę, rzucić granat i walczyć, a potem zginąć.
     
     Oby polała się krew
     - Od 28 lipca do 2 sierpnia w Centrum Krwiodawstwa w Elblągu przy ul. Bema organizujemy akcję "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" – mówi Grzegorz Wołoszczak, współorganizator inscenizacji. - Każdy, kto się zgłosi i powie "Powstanie Warszawskie" dostanie okolicznościową wlepkę. Natomiast 1 sierpnia na placu Słowiańskim pojawi się autobus, w którym od godz. 8 do 12 będzie można oddać krew.
     
     Szczegółowy program: 
     Od 29 lipca 15 do sierpnia 2016r będzie można oglądać wystawę w Galerii EL pod tytułem „ Dni Powstania – Warszawa 1944 – wstęp wolny". 
     
     Sobota 30 lipca 
     14.00-16.00 Inscenizacja – „ Tramwajem przez okupacyjną Warszawę”. Inscenizacja odbędzie się w elbląskim zabytkowym tramwaju. Tramwaj będzie jeździł na trasie T – od ul. Marymonckiej do ul. Saperów
     15.00-18.00 Inscenizatorzy Powstańczej Poczty Polowej na terenie Starego Miasta będą roznosić pocztę polową i ulotki rocznicowe.
     15.00 – 18.00 Wystawa broni z okresu II Wojny światowej- Stowarzyszenie Kolekcjonerskie Klub Strzelecki „ Garda „ z Ostródy.
     15.30 „Apel pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego poświęcony ofiarom II wojny światowej- ofiarom cywilnym, pomordowanym i zabitym na ziemiach polskich”.
     16.00-16.30 Otwarcie wystawy pod tytułem „Barykada 44 w Elblągu” przedstawiającą działalność Międzyszkolnego Koła Historycznego. Miejsce wystawy - ulica Stary Rynek przed Ratuszem Staromiejskim
     17.00-18.00 Inscenizacja – „Okupacyjna ulica warszawska”- ma przedstawiać rzeczywistość w jej anegdotycznej, historycznej formie w latach 1939-1944. Miejsce inscenizacji ulica Stary Rynek przed Ratuszem Staromiejskim. W inscenizacji uczestniczyć będą: uczniowie zrzeszeni w Międzyszkolnym Kole Historycznym, dzieci i rodzice klasy „Sokołów” z SP nr 4 w Elblągu, druhny i druhowie Hufca ZHP Braniewo, ASG „ALFA TEAM” Elbląg, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa ”Pomorze” oraz Elbląski Klub Kolekcjonerów.
     
     Niedziela 31 lipca 
     14.00-16.00 Inscenizacja – „ Tramwajem przez okupacyjną Warszawę”. Inscenizacja odbędzie się w elbląskim zabytkowym tramwaju. Tramwaj będzie jeździł na trasie T – od ul. Marymonckiej do ul. Saperów.
     15.00-18.00 Inscenizatorzy Powstańczej Poczty Polowej na terenie Starego Miasta będą roznosić pocztę polową i ulotki rocznicowe.
     15.30 Apel pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego poświęcony pomordowanym cywilnym mieszkańcom Warszawy i poległym powstańcom
     17.00 – 18.00 Inscenizacja walk powstańczych na dziedzińcu Galerii EL
     Ok. 18.00-18.30 Marsz Poświęcony czynowi zbrojnemu i ofiarą w rocznicę Powstania Warszawskiego, złożenie zniczy pod krzyżem przy Katedrze św. Mikołaja . Marsz pamięci odbędzie się na trasie od Bramy Targowej do Ratusza Staromiejskiego ulicą Stary Rynek.
     
     Poniedziałek 1 sierpnia 
     8.00-12.00 Na Placu Słowiańskim PCK O/Rejonowy Elbląg - organizuje akcję „Przelej krew w Rocznicę Powstania Warszawskiego” każdy kto odda krew w ramach akcji na hasło – „Powstanie Warszawskie” otrzyma oryginalną i unikatową wlepkę upamiętniającą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • co wy wiecie na temat powstania warszawskiego przebierańcy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 31
  (2016-07-23)
 • Imiołczyk był moim nauczycielem, koleś jest zaje. .. .y. Nie lubiałem nigdy historii, ale to jak ten człowiek opowiadał to mógłbym słuchać gopdzinami. Pozdrowienia dla Pana Piotra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 2
  Msssssse(2016-07-23)
 • Po co to???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 27
  SynPowstańca(2016-07-23)
 • poco to się nogi noco
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2016-07-23)
 • Brawo Panie Piotrze, tak trzymać. W szkole mało uczą obecnie historii, więc należy przypominać minione tragiczne czasy Polakom w szczególności młodym? Pozdrawiam Polaka z krwi i kości !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 4
  PracującywNorge(2016-07-23)
 • Przypominamy o wszystkim/wszystkich, więc może przypomnimy też Polakom o np. Jedwabnym, Kielcach czy Warszawie 1968? Świętej pamięci prof. Kołakowski oraz prof. Bauman bardzo by się ucieszyli. Co, nie pasuje to do PISowskiego programu historii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 13
  Fakoff(2016-07-23)
 • Ale z ciebie smutny zawistny leming
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 7
  KasiaMa(2016-07-23)
 • Jedyny nauczyciel, do którego mam szacunek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  ByłyuczeńZSZ1(2016-07-23)
 • Przypominam wszystkim wielbicielom Pokłosia, Jedwabnych i itp 17 Września 1939 roku kto wskazywał NKWD Polskich policjantów, urzędników, mamy internet i poznajmy swoja historię. Za nim zaczniemy się bić własne piersi, może należy też poznać przyczyny naszych zachowań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  judegang(2016-07-24)
 • Ale mordy zakazane w tle . Tych to nawet w an gli nie chca haha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  smieszne(2016-07-24)
 • A gdzie ten pan był ze swoimi rekonstruktorami, ,historii'' 11 lipca ? Nie było zlecenia władzy ? Nie było żadnego sygnału od pana Wilka czy też obecnego prezydenta ista, pana Wróblewskiego ? 11 lipca, apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, to w końcu również część historii Polski i to duuużo ważniejsza niż Powstanie Warszawskie. No ale osobiście rozumiem pana Imiołczyka, za to by przecież nie został pogłaskany przez władzę i nie zapunktowałby jako super nauczyciel historii. W końcu przypominanie banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na naszych rodakach zamieszkujących Kresy Rzeczypospolitej, to naruszanie ukraińskiej wrażliwości i można za to nadal dostać po głowie od, ,naszych patriotycznych'' wadz z PiS i całej pozostałej pookrogłostołowej szajki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 7
  JacekBoki(2016-07-24)
 • najgorsze jest to że ta najnowsza historia jest zakłamana i prawda wyjdzie w odpowiednim czasie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  (2016-07-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Seat