Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pożegnanie Macieja Płażyńskiego

Elbląg, Pożegnanie Macieja Płażyńskiego Maciej Płażyński
Rek

Maciej Płażyński, jedna z ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, był silnie związany z regionem elbląskim. Urodził się w Młynarach, ukończył LO w Pasłęku. W poniedziałek (19 kwietnia) rano w Pasłęku odbędzie się jego symboliczne pożegnanie.

W poniedziałek trumna z ciałem Macieja Płażyńskiego wyruszy samochodem z Warszawy do Gdańska. Między godziną 7 a 8 kondukt zajedzie do Pasłęka, tam przy Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Zwycięstwa pożegnają Go uczniowie i nauczyciele Jego szkoły. Następnie na Placu Tysiąclecia Macieja Płażyńskiego pożegnają władze Pasłęka i Młynar. Potem kondukt uda się w dalsza podróż do Gdańska (obwodnica Elbląga będzie przejeżdżał między godz. 8 a 9).
     Maciej Płażyński zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w środę 21 kwietnia, początek uroczystości o godz. 13.
     
***
     Maciej Płażyński urodził się 10 lutego 1958 r. w Młynarach. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku wyjechał na Śląsk, gdzie przez rok pracował jako robotnik fizyczny, m.in. przy budowie Huty Katowice. Po rozpoczęciu w 1977 r. studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego związał się z Ruchem Młodej Polski. We wrześniu 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów – pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej, przewodniczący NZS Uniwersytetu Gdańskiego. Jesienią 1981 r. kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. współtworzył i został pierwszym prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Gdańsk”, którą kierował do 1990 r. Firma ta stanowiła bastion gdańskiej opozycji, wspierała polityczną aktywność podziemnej Solidarności na Pomorzu i w innych regionach Polski. W 1989 r. współzałożyciel stowarzyszenia gospodarczego „Kongres Liberałów”. W 1990 r. został członkiem konserwatywnego ugrupowania „Koalicja Republikańska”, przekształconego później w Partię Konserwatywną.
     Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim. W wyborach parlamentarnych we wrześniu 1997 r., kandydując z listy Akcji Wyborczej Solidarność jako przedstawiciel Gdańskich Komitetów Obywatelskich, uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce (125 tys. głosów). Wybrany przez Sejm bez głosu sprzeciwu Marszałkiem Sejmu III kadencji.
     19 stycznia 2001 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską. W wyborach parlamentarnych 2001 Maciej Płażyński, startując z listy Platformy Obywatelskiej, uzyskał najlepszy indywidualny wynik w okręgu gdańskim, wygrywając m.in. z Lechem Kaczyńskim. Został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej i Klubu Parlamentarnego PO. W 2002 r. był inicjatorem porozumienia PO i PiS tworzącego koalicję PO-PiS na wybory samorządowego w 2002 r.
     W czerwcu 2003 r. składa rezygnację z funkcji przewodniczącego Klubu PO oraz z szefa partii, opuszcza partię i do końca kadencji pozostaje posłem niezależnym.
     W wyborach parlamentarnych 2005 r. Maciej Płażyński wystartował jako niezależny kandydat na senatora, po raz kolejny udowadniając, że ma wielkie osobiste poparcie wyborców i nie potrzebuje wsparcia szyldem partyjnym. Zdobył ponad 150 tysięcy głosów, co było najlepszym wynikiem w okręgu gdańskim i jednym z najlepszych w całym kraju. Na pierwszym posiedzeniu izby wyższej parlamentu został wybrany Wicemarszałkiem Senatu VI kadencji.
     W 2008 r. został wybrany prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Był członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zacny człowiek, żal, że tacy odchodzą, to nie On miał odejść żal normalnych ludzi takich co władza na dalszy tor odepchneła, albo z nich zrezygnowała ale z Naszym Prezydentem Poległ, To Tak Straszne, Takich wielkich Ludzi tracić ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • Oni wszyscy wyjątkowi, doprowadzili Polskę do kryzysu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • W Polsce nie ma kryzysu, jakiego kryzysu ??? nie każduy będzie jeździł bryką młodzieży wiejskiej BMW ale liczy się normalność bo ja wolę rowerem, a nie życie ponad stan Kto kryzys wywołał ??? nie wiecie to pan dolar a nie polski Złoty a jak głupi Polacy chcą spłacać tego pana to. .. .. zresztą będą :))) dziś to nie śmieszne ale prawdziwe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • No właśnie kto doprowadził do kryzysu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • proponuję nową walutę OMO, a nie ełro czy jakieś dolary ona wypierze wszystko. .. to są jaja w systemie monetarnym kraju
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • To był człowiek honoru jak żadko który. .. szkoda czcinoek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
 • Miałem okazję grać przeciwko Niemu w piłkę. Po meczu jako jedyny potrafił przyjść do szatni i podziękować za grę, chociaż nie musiał tego robić. Tak Go zapamiętam i szkoda tylko, ze już więcej nie będziemy mieli okazji pograć. Z wyrazami szacunku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K.Baranowski(2010-04-17)
 • To był jeden z tych staroświeckich, dla których słowa Bóg, Honor, Ojczyzna to nie puste slogany czy element manipulacji "maluczkimi". Znałem go jako prawdziwie prawego człowieka. Cześć jego pamięci!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MaSer(2010-04-17)
 • ". .. i na tym wyczerpał wszystkie swoje ludzkie siły. W tych ostatnich krzątaniach się wokół zmarłego jest już tylko milość najbliższych. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-04-17)
 • Niewielkie Mlynary wychowaly człowieka który wystawał ponad przeciętność polskiego Sejmu, przeciętność Senatu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-04-17)
 • I co elbąskie gamonie, które nabijają się z NEB-raski. Taka NEB-raska (Młynary), a taki człowiek z niej pochodzi. Widać nie wszyscy tam to wieśniaki HE HE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin urodzony w Pasłęku(2010-04-17)
 • wyjątki się zdarzeją więc nie masz się z czego cieszyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski