Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pozostanie w naszej pamięci

 
Elbląg, Pozostanie w naszej pamięci Pogrzeb Jerzego Juliana Szewczyńskiego odbył się w asyście wojskowej (fot. MS)
Rek

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" pisała Wisława Szymborska. O Jerzym Julianie Szewczyńskim, Honorowym Obywatelu Elbląga, byłym żołnierzu Armii Krajowej, jeszcze wielu nie zapomni. I choć odszedł, to jak wspominali ci, którzy go znali, dzieło jego życia pozostanie. Zobacz więcej zdjęć. 

Jerzy Julian Szewczyński mieszkał w Elblągu od 1947 roku. Od lat propagował w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie wśród młodego pokolenia.
     Co roku organizował Opłatek Pojednania, w którym uczestniczy kilkaset osób, jakie przyjechały po wojnie do naszego miasta z Kresów Wschodnich. Był również prezesem elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej, a także elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń. W ubiegłym roku Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.
     Dziś (19 maja) na cmentarzu Agrykola żegnali go bliscy, przyjaciele, koledzy z dawnej pracy, kombatanci, władze samorządowe i uczniowie. Pogrzeb odbył się asyście wojskowej.
     - Był sumienny i uczciwy, nie odmawiał pomocy tym, którzy jej potrzebowali. Miał w sobie dużo optymizmu i wiary w to, co czynił. Tam, gdzie się pojawiał witano go z godnością i szacunkiem. Miał dar zjednywania sobie przyjaciół, dla siebie pragnął spokoju i poszanowania. Jego spokojne usposobienie udzielało się nam wszystkim – wspominał Józef Nowicki, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Jurek był niekwestiowanym profesjonalistą, pełnił wiele funkcji na rzecz społeczeństwa i miasta. Jego odejście poruszyło nas wszystkich, tym samym ponieśliśmy wielką stratę i żal, że już nie będzie go z nami. Jurku, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci, spoczywaj w pokoju.
     Jak wspomniał kombatant Jerzego Szewczyńskiego zawsze interesowały go losy Elbląga i to, co się w nim dzieje.
     - Był inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z uczczeniem ważnych wydarzeń z historii Polski. Dawał mieszkańcom miasta poczucie domu i odegrał ważną rolę w formowaniu lokalnej tożsamości – wspominał Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Do ostatnich dni swojego życia propagował wśród elblążan historię Polskiego Państwa Podziemnego, to dzięki jego zaangażowaniu mamy obelisk upamiętniający żołnierzy PPP i żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, ulice, które związane są z najnowszą historią naszego kraju.
     Prezydent zacytował również Wisławę Szymborską ( "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" ) i zapewnił, że o Jerzym Julianie Szewczyńskim nikt w tym mieście nie zapomni.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety ze sportami
Fototapety do sypialni
Fototapety do łazienki
Fototapety dziecięce