Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawie 70 tys. listów wróciło do ZUS

Elbląg, Prawie 70 tys. listów wróciło do ZUS fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Rek

Od początku października 2017 r. ZUS wysyłał ponad 3,6 mln listów z numerem rachunku składkowego do przedsiębiorców a także innych płatników składek - aktywnych jak i już nieaktywnych. Wysyłka zakończyła się, niestety aż 70 tys. listów wróciło. Do oddziału ZUS w Elblągu zwrócono ponad 3,5 tys. listów.

Do każdego aktywnego przedsiębiorcy, a także przedsiębiorców, którzy mają zamkniętą działalność ale nadal spłacają zadłużenie, został wysłany list zawierający indywidualny numer rachunku składkowego. Jest to rachunek, na który przedsiębiorcy będą opłacać składki. W indywidualnym numerze rachunku składkowego zawarty jest NIP płatnika. Do tej pory były to trzy a nawet cztery numery rachunków. Od 1 stycznia 2018 r. będzie to jeden przelew. ZUS sam odpowiednio zaksięguje wpłaty na wszystkie fundusze. Jest to duże ułatwienie dla osób opłacających składki, to będzie tylko jeden przelew co zaoszczędzi czas i koszty związane z opłatą za przelew. Nie będzie możliwe dokonywanie wpłat na dotychczasowe rachunki - będą one odrzucane, wówczas na kontach przedsiębiorców powstaną zaległości. Istotne jest, aby osoby opłacające składki oraz zgłoszone do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiadające zaległości jak najszybciej spłaciły te zaległości lub zawarły z ZUS układ ratalny. W przypadku choroby, pozwoli to na otrzymanie zasiłku chorobowego. Jeżeli płatnik składek posiada zadłużenie w ZUS dokonywane wpłaty będą w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zadłużenie, dopiero następnie zaksięgowane na bieżące należności.
     
     Bardzo ważne jest aby przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali jeszcze takiego listu zgłosili się do placówek ZUS lub skontaktowały poprzez COT w celu wyjaśnienia przyczyn braku listu.
     Ogromna ilość listów wróciła do ZUS. Przedsiębiorcy nie odbierają listów z różnych przyczyn, czasami po prostu zmienili adres a czasami jest to działanie celowe w obawie przed windykacją. Zakład będzie wyjaśniał przyczyny zwrotu korespondencji i ustalał adresy na które dokona ponownej wysyłki listów.
     
     Rachunek składkowy jest indywidualny dla każdego przedsiębiorcy. Poprawność rachunku składkowego możemy sprawdzić osobiście w każdej placówce ZUS, telefonicznie poprzez kontakt z COT (22 5601600) lub poprzez wyszukiwarkę numerów rachunków składkowych www.eskladka.pl
     
     Musimy pamiętać, że bez numeru rachunku składkowego od 1 stycznia 2018 r. nie opłacimy składek.
Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak się nie zwraca szybko VATU, to małe firmy upadają. .. ." nieludzie. ludziom zgotowali ten los".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-11-07)
 • Dzięki temu jest nadwyżka w budżecie, kogo obchodzi że mała firma żyje z miesiąca na miesiąc. Za rok już nie będzie komu wstrzymywać zwrotu - dojna zmiana mówi że jak nie płacisz toś złodziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-11-07)
 • Fundusz ZUS opiera się na tym, że obywatel umawia się z ZUS że będzie żył długo, natomiast ZUS umawia się z obywatelem że będzie żył krótko. Jak na razie wygrywa obywatel. I w tym momencie ZUS ma problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-11-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski