UWAGA!

Prawo wyboru

 Elbląg, Czesław Pieprzak
Czesław Pieprzak

Rozmowa z Czesławem Pieprzakiem, dyrektorem elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

1 marca weszła w życie ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Wybory będą przypominać te do polskiego.
     Ordynacja określa liczbę posłów, którą będziemy wybierać - 54, ustawa określa też podział na okręgi wyborcze. Okręgów będzie trzynaście, nasz nosić będzie numer trzeci i obejmie województwo warmińsko - mazurskie oraz podlaskie. Co do sposobu, wybory do Parlamentu Europejskiego rzeczywiście będą przypominać wybory do parlamentu polskiego. Każdy obywatel będzie miał tylko jeden głos. Głosować będziemy w tych samych obwodach, co ostatnio. Jak zwykle będą również obwody w szpitalach i zakładach karnych, aby każdy uprawniony mógł oddać swój głos na upatrzonego kandydata lub wybraną listę. W porównaniu do poprzednich wyborów będzie ta nowość, że czynne prawo wyborcze będą mieli nie tylko obywatele Polski, którzy korzystają z pełni praw wyborczych, ale także obywatele państw Unii Europejskiej, którzy stale i zgodnie z prawem mieszkają w Polsce. Bierne prawo wyborcze przysługiwać będzie osobom, które ukończyły 21 lat. Tak samo, jak ostatnio, warunkiem udziału w podziale mandatów będzie przekroczenie przez partię lub komitet wyborców progu pięciu procent poparcia. Do europarlamentu wejdą ci kandydaci, których listy zbiorą najwięcej głosów Polaków.
     
     Ilu posłów wybierzemy w naszym okręgu?
     Szczegóły m.in. na temat liczby posłów dla poszczególnych okręgów znajdą się w zarządzeniu wyborów, które wyda prezydent RP. Zarządzenie musi się ukazać najpóźniej 90 dni przed wyborami. Wybory planowane są na 13 czerwca, a zatem zarządzenie ukaże się w najbliższych dniach. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że w okręgu numer 3 wybierać będziemy prawdopodobnie 5 osób.
     
     Sondaże opinii publicznej pokazują niewielkie zainteresowanie Polaków życiem politycznym. Może się okazać, że frekwencja będzie bardzo mała.
     W czerwcu wybierzemy naszych reprezentantów w ważnym organie Unii. Każdy sam podejmie decyzję, czy z tego prawa skorzysta, czy nie. Przy każdych wyborach wskazane jest jednak, by z możliwości wpływania na ważne dla wszystkich decyzje, skorzystać, żeby nie zawsze było tak, że to "ktoś" wybrał, ale że to "my" wybraliśmy. Europarlamentarzyści będą urzędować poza granicami Polski, ale udział w ich wyborze będzie tak samo ważny, jak oddanie głosu w wyborach władz lokalnych.
     
     
***

     
     Parlament Europejski to wspólny organ Wspólnoty Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Od 25 lat jego członkowie są wybierani we wszystkich krajach Unii Europejskiej w powszechnych i bezpośrednich wyborach. Kadencja parlamentu europejskiego trwa pięć lat. Obecnie zasiada w nim 626 posłów. Parlament decyduje m.in. o budżecie Wspólnoty, może skutecznie zablokować projekty, jakie przygotowują: Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej, może też zwrócić się Komisji Europejskiej o wydanie potrzebnego aktu prawnego. Parlament udziela również Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu. Obrady PE odbywają się w Strasburgu, komisje parlamentarne i frakcje spotykają się w Brukseli, a w Luksemburgu mieści się Sekretariat Generalny. Europosłowie nie tworzą grup reprezentujących poszczególne państwa, ale polityczne frakcje. W czasie obecnej kadencji (1999 - 2004) były to: chrześcijańsko - demokratyczno - centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP), Partia Socjalistów Europejskich, Europejska Partia Liberalno - Demokratyczna i Reformatorska (ELDR), Zieloni / Niezależne Przymierze Europejskie (Verte / ALE), Zjednoczona Lewica Europejska / Zielona Lewica Nordycka (GUE / NGL), Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN), która m.in. sprzeciwia się zacieśnianiu integracji europejskiej, Europa Demokracji i Różnorodności (EDD) oraz dwie grupy posłów niezrzeszonych.
Joanna Torsh

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Może " nasi " posłowie rozwalą cały Parlament Europejski jak do niego wejdą ... sądzac po tym co zrobili w naszej Ojczyżnie to jest wielka szansa . Tylko znając mozliwości intelektu całej tej bandy to mogą ... okopać się na tych ciepłych posadkach i ............ w d.... e mieć polskie interesy . Już niedługo SPŁECZEŃSTWO da tym darmozjadom mandat zaufania -:)))))))))))))))))))))))))). Panie Pietrzyk .... to będzie raczej MANTO !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    polka_kolka(2004-03-09)
  • .. panie Pieprzak :))))
  • "Tak samo, jak ostatnio, warunkiem udziału w podziale mandatów będzie przekroczenie przez partię lub komitet wyborców progu pięciu procent poparcia." - kolejna wredna sciema, juz to widze jak wchodza na taka listy niezalezni kandydaci... "czy wy nas macie za idiotow?" chcialoby sie zaspiewac za wieszczem... a jaka bedzie metoda liczenia glosow - jak poprzednio - O'donta? Czyli "duzy moze wiecej" - jak glosi reklama firmy ubezpieczeniowej... Frekwencja rzeczywiscie powinna byc niska, szczegolnie po tym, jak systematycznie okazuje sie, ze tzw. spoleczenstwo glosowalo za integracja na "WERSJE DEMO" ;) unijnego czlonkowstwa... ja na te wybory rowniez nie pojde - chcialbym doczekac sie kiedys w naszym kraju prawdziwej DEMOKRACJI, nie tego marnego substytutu, ktory niewiedziec czemu tak samo sie nazywa... coz, pozostaje jedynie popatrzec po raz kolejny na wyscig magnatow i oligarchow wyborowo-partyjno-kolesiowo-dziedziczacych wszelkie mozliwe stanowiska.... Na koniec - szczery szacuneczek dla tej [jak bardzo?] waskiej grupy ludzi, ktora rzeczywiscie chce cos zmienic, nie "osiagnac"...
  • Nieźle się gość urządził, żadnej odpowiedzialności ani roboty a kasiorka pewnie niezła.
  • Welur: zeby cos zmieniac na szerokiem polu, trzeba cos osiagnac: wykstalcenie, plecy itp. Potem tez same osiagniecia. Zmienie nie zmienie ale sie pochwale, o pieniadzach nie rozmawiam, one sa z boku i sie "naleza" Satysfakcje wlasna osiagamy tylko ze zmiany samego siebie. Ale tez cos przez to osiagamy. Podam twoj przyklad: Ta wypowiedz nijak co ciebie nie pasuje. Jest napisana jezykiem dla mnie rozumnym, dociera do mnie, szanuje twoje stanowisko w sprawie uczestnictwa w wyborach /aczkolwiek moje jest odmienne/, nie ma w niej "rwelomowy". Zmieniles sie, a z boku przychodzi osiagniecie, moja zmiana ogladu Ciebie mysle, ze innych twoich antagonisyow, tez pozytywnie tym zaskoczyles!
  • hmm.. nie spodziewalem sie jakiejkolwiek reakcji :) ulzylem tylko watrobie gloszac oczywiste [nie dla wszystkich niestety] slogany, poza tym chodzilo mi raczej nie tyle o ka$e, co tzw. demokracje -nie lubie, gdy ktos "wyciera sobie gebe" dawno zapomnianymi pojeciami... :) szacuneczek
  • Czy to ten sam gość co kiedyś w PZPR...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sierżant pepper(2004-03-11)
  • niestety chyba tak... - przedstawiciel ex totalitarnej jedynie slusznej partii uczy ludzi demokracij !!! - pOLSKA to piekny kraj... a eLBLAG samorzadem stoi... ;) ;(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ziomus welura(2004-03-12)
Reklama