Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent chce w tym roku oszczędzać po to, by móc inwestować w następnym

 
Elbląg, Prezydent chce w tym roku oszczędzać po to, by móc inwestować w następnym
Dziś radni debatowali, ale ostateczne decyzje zapadną 29 stycznia (fot. WS)

Za samorządem debata dotycząca budżetu miasta na ten rok. Dyskusja przebiegała spokojnie, ale radnych w dużej mierze zaniepokoiło zmniejszenie wydatków na odnowę nawierzchni chodników i zatok autobusowych. Ostateczne decyzje zapadną 29 stycznia, wtedy też odbędzie się sesja Rady Miejskiej.

Projekt budżetu na 2015 rok został uchwalony jeszcze w listopadzie ub.r., kiedy to prezydentem był jeszcze Jerzy Wilk. Na czwartkowej debacie obecny prezydent, Witold Wróblewski, zaproponował swoje poprawki.
     - Obecnie kończy się perspektywa unijna na lata 2007-2013, jesteśmy na starcie nowej. Już teraz wiemy, że część Regionalnych Programów Operacyjnych jest zatwierdzona, w tym dla naszego województwa, a także programy krajowe. Stąd też przy przygotowywaniu zmian budżetowych chodziło o to, żeby zmaksymalizować propozycje ze strony miasta po to, żeby uzyskać środki finansowe z Unii – mówił o swoich propozycjach zmian prezydent Wróblewski. - Kolejna przesłanka to zakończenie rozpoczętych inwestycji oraz możliwość wygenerowania środków na wkład własny na dalsze inwestycje, które mogą rozpocząć się w 2016 r. Będziemy musieli szukać wszelkich możliwych oszczędności w wydatkach bieżących. Wtedy też można wypracować nadwyżkę budżetową, która pozwoli sięgnąć po środki unijne.
     
     Mniej na ścieżki rowerowe, chodniki i ul. Moniuszki

     Wśród propozycji znalazły się m.in. te, które mówią o inwestycjach. I tak nowy prezydent chce m.in. zmniejszenia wydatków na ścieżki rowerowe o 150 tys. zł. Tłumaczy to faktem, że w następnym roku zakończony zostanie projekt "Trasy rowerowe Polski Wschodniej", który prowadzi m.in. przez pobliskie tereny oraz tym, że "ścieżki rowerowe znajdują się wśród priorytetów, które można dofinansować z Unii Europejskiej".
     Prezydent chciałby również, żeby zmniejszyć koszty dotyczące budowy ciągu rowerowo- pieszego od ul. Fromborskiej aż do Krasnego Lasu. Chodzi o 330 tys. zł mniej. Jak tłumaczył Wróblewski na razie miasto może sobie pozwolić jedynie na wybudowanie tego, co już zostało przygotowane.
     Resztę propozycji związanych z tematem ścieżek rowerowych prezydent chce odłożyć na później oraz "zrealizować kompleksowo większy program związany z tym tematem".
     Włodarz miasta uważa również, że należy zmniejszyć wydatki na odnowę chodników oraz zatok autobusowych o 200 tys. zł.
     - Myślę, że trzeba to zadanie realizować, ale w ramach bieżącego utrzymania dróg, a nie poprzez tworzenie osobnej pozycji – wyjaśnia Wróblewski.
     Prezydent chce w tym roku przeznaczyć mniej pieniędzy na przebudowę drogi przy ul. Moniuszki wraz z drogą dojazdową do basenu i wyłożyć na ten cel tylko 600 tys. zł, a nie jak wcześniej planowano 1 mln 618 tys. zł
     - W tym roku kończymy Centrum Rekreacji Wodnej, więc drogi dojazdowe powinny być wykonane – wyjaśniał Wróblewski. - Natomiast w przypadku samej ul. Moniuszki trzeba albo poszukać źródeł zewnętrznych, albo rozważyć inny zakres wykonania tego przedsięwzięcia. Nie stać nas na wykonanie nowych dróg tylko i wyłącznie ze środków własnych.
     Prezydent chce również, aby odłożyć projekt przebudowy ul. Szucha, Skierniewickiej oraz Gdyńskiej, który od wielu lat jest tylko koncepcją.
– Jeżeli nie znajdziemy środków europejskich, to zadanie będzie trudne do zrealizowania tylko ze środków własnych – tłumaczy Wróblewski.
     
     Więcej pieniędzy na EPT i powrót do Europarku
     Wśród propozycji budżetowych znalazła się i ta, która była jedną z obietnic wyborczych, czyli powrót do pomysłu Europarku, który liczy sobie kilka dobrych lat.  Witold Wróblewski chciałby, żeby zrezygnować z opracowania koreferatów do dokumentacji, co pozwoli zaoszczędzić 83,4 tys. zł, a jednocześnie zaktualizować koncepcję zagospodarowania terenu, co miałoby kosztować 50 tys. zł
     - Chcę powrócić do przedsięwzięcia koncepcji idei Europarku. Przypominam, że to teren od basenu aż do cmentarza Dębica – mówił prezydent. - Trzeba więc wrócić do tego pod kątem pozyskania środków unijnych i przygotować projekty, które będą dotyczyły samorządu oraz pozyskania inwestorów na ten teren.
     Witold Wróblewski chce również zwiększenia wydatków w zakresie projektu "Elbląskiego Park Technologiczny – etap II". 700 tys. zł, które prezydent chciałby na ten cel przeznaczyć, miałyby przysporzyć się do powstania dokumentacji, która z kolei miałaby być gwarantem uzyskania pieniędzy unijnych na rozbudowę EPT. 85 proc. wartości projektu związanego z dokumentacją pokryłaby Unia w 2016 r.
     
     Radni wątpią i proponują
     Sporo wątpliwości wzbudził pomysł dotyczący zmniejszenia kwoty przeznaczonej na chodniki.
     - Nie wykreślajmy tych 200 tys. zł na remont chodników – mówiła Jolanta Lisewska, radna Prawa i Sprawiedliwości. - Przykład? Ul. Zacisze, chodnik jest w takim stanie, że osoba zdrowa może mieć problem, żeby po nim spokojnie przejść. A co dopiero ludzie starsi.
     Propozycję tę poparła również Halina Sałata z Prawa i Sprawiedliwości.
     Radni chcieli również uszczuplenia wydatków przeznaczonych na promocję miasta na rzecz innych działań. Na przykład Jolanta Janowska, radna PiS, uważała, że część środków przeznaczonych na promocję można by było przekazać m.in. na chór Pro Musica z Próchnika i Cantatę. W podobnym stylu wypowiadała się Małgorzata Adamowicz, również radna PiS, według której z tego działu można by było wydzielić sześć tysięcy złotych, które mogłyby pójść dodatkowo na walkę z dopalaczami.
     Z kolei Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Rady był za tym, żeby zlikwidować Elbląski Magazyn Samorządowy, który rocznie kosztował 175 tys. zł.
– Myślę, że to wydatek, którego stratę będziemy mogli "przełknąć" bez większego bólu – Jerzy Wcisła.
     Ostateczne decyzje w sprawie budżetu zapadną dopiero za 21 dni, podczas sesji Rady Miejskiej, dotyczącej budżetu. Do tego czasu radni mogą również zgłaszać wnioski i uwagi.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wcisła chce teraz zlikwidowac gazetę, w której do nie dawna za swoich rządów był na każdej stronie? Kolejny pomysł z zabraniem pieniędzy z promocji na miasta na jakis chór - kto tego słucha? Musza poszukać sobie sponsorów na taką działalność, a miasto musi się promować to dotyczy nas wszystkich mieszkańców, a nie kilkunastu osób z chóru i bardzo wąskiej grupy odbiorców,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 6
  ell(2015-01-08)
 • Bla blabla bla bla bla blablabla bla blabla blablabla bla bla blabla. Krótko mówiąc : CHCĘ BYĆ WYBRANY !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  Boloztaczką(2015-01-08)
 • czy Redakcja mogłaby przybliżyć temat EPT? tzn czy miasto ma z tego jakieś sensowne przychody? Jako mieszkaniec mogę się zgodzić na zamrożenie remontów chodników, pod warunkiem że te pieniądze zostaną przeznaczone na coś co przynosi większy zysk miastu, a EPT nie wydaje się takim obiektem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  (2015-01-08)
 • Wroblewski oszczedza na mieszkancach, a tymczasem orkiestra kameralna i straz wiejska to koszt 3 mln zl rocznie i zostaja nietkniete
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 5
  TylkoKNP(2015-01-08)
 • Dorzuć do tego dodatkowego wiceprezesa, to będzie jeszcze więcej. Nawet nie zająknął się o zamrożeniu płac w samym UM. .. Porządki trzeba zaczynać od siebie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 3
  RN-Elbląg(2015-01-08)
 • Chce Wrblewski oszczędzać? niech zacznie od siebie, niech obnizy sobie pensje i diety radnym. Stać go na taki gest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 9
  PituśBajduś(2015-01-08)
 • Widać i słychać, że skończyło się wydawnie pieniędzy bez sensu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 19
  wiza(2015-01-08)
 • No tak nie ma na chodniki to rozebrać i finał niech podadzą ile dołozyli straży miejskiej na ten rok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 6
  (2015-01-08)
 • Oszczędności według prezydenta to powołanie trzech zastępców a mieszkańcy niech łamią nogi na dziurawych chodnikach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 9
  wyb (2015-01-08)
 • Czyli nic nie robimy, tylko kontynuujemy pomysły Henryka Słoniny. Mam nadzieję, że radni PiS nie pozwolą wyrzucać publicznych pieniędzy na zniszczenie unikalnej przyrody i wiejskiego klimatu terenów wschodniego Elblaga od Saperów po Pomnik/ Gęsia Góra / Góre Chrobrego, aż po Dębice przez polbrukowe ścieżki Euro Parku autorstwa arch. Piotra Andrzejewskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 7
  (2015-01-08)
 • Jak Prezydent może obcinać wydatki na sport i rekreację?! To właśnie ścieżka rowerowa do Krasnego Lasu byłaby idealną formą dbania o zdrowie. Jak widzę, ludzie chętnie organizują sobie taką formę spędzania wolnego czasu ( innej miasto nie zapewnia). I jeszcze to obciąć! A gdzie bezpieczeństwo? Czy ma dochodzić dalej do potrąceń? Poprowadzenie tego odcinka pozwoliłoby również pieszym z okolic Elbląga i samym Elblążanom na korzystanie z niego. Pozostawiliście bez uwagi Krasny Las tj. bez oświetlenia, kanalizy w błocie i ze śmierdzącą świniarnią. Więc, zabierzcie jeszcze ścieżkę mieszkańcom Krasnego Lasu. Wstyd p. Prezydencie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 4
  zirytowana(2015-01-08)
 • ale za to na trzynastki w ratuszu bedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  walewas(2015-01-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Polar z haftem
POLO z HAFTEM