Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent: pomysł mieszkańców niezgodny z prawem (aktualizacja)

 
Elbląg, Prezydent: pomysł mieszkańców niezgodny z prawem (aktualizacja)
Wszystko wskazuje na to, że radni nie zajmą się projektem obniżek diet i wynagrodzenia prezydenta (fot. AD, archwum portEl.pl)

Wniosek grupy mieszkańców w sprawie obniżenia wysokości diet radnych i wynagrodzenia prezydenta jest niezgodny z prawem – twierdzą radcy prawni ratusza i sam prezydent. Jednocześnie przyznają, że liczba złożonych pod wnioskiem podpisów mieszkańców jest wystarczająca. Co dalej z tą sprawą?

Projekt uchwały złożony przez grupę mieszkańców, poparty przez ponad 900 osób, trafił do ratusza na początku maja. Jego autorzy żądają obniżenia diet radnych o połowę i obniżenia zasadniczego wynagrodzenia prezydenta do poziomu 4800 zł brutto (dzisiaj zasadnicze wynagrodzenie prezydenta Elbląga to 6200 zł brutto, z dodatkami to razem 12 tysięcy złotych brutto). Dzisiaj do naszej redakcji trafiły skany dokumentów, z których wynika, że radni nie będą rozpatrywać tego wniosku, bo jest ona zdaniem radców prawnych Urzędu Miejskiego i samego prezydenta – niezgodny z prawem.
     Powołując się na przepisy ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia Rady Ministrów, prawnicy ratusza napisali w opinii, że (pisownia oryginalna – red.) „ustalenie wysokości wynagrodzenia prezydenta miasta czy wysokości diet radnych miejskich nie mieści się w pojęciu zadania gminy i powiatu, a zatem nie obejmuje zakresem swym, przyznanej statutem Grupie Inicjatywnej, inicjatywy uchwałodawczej (…). Ustalenie wynagrodzenia prezydenta miasta należy zakwalifikować jako czynność z zakresu prawa pracy, a nie zadania gminy”.
     Prawnicy ratusza stwierdzili też, że co prawda grupa inicjatywna zebrała wymaganą przez statut miasta liczbę podpisów, ale w nagłówku wniosku „umieszczono przedmiot dwóch różnych uchwał, co uniemożliwia stwierdzenie, którą z inicjatyw popiera składający podpis”.
     - Co mogę powiedzieć, gdzie tu sens, gdzie logika – komentuje opinię radców prawnych oraz prezydenta Rafał Maszka, przedstawiciel Grupy Inicjatywnej. - Nasz projekt uchwały konsultowaliśmy z prawnikami z innych miast, między innymi ze Słupska i tam to zadziałało, a w Elblągu nie może? – pyta elblążanin. - Na pewno będziemy kierować sprawę do sądu administracyjnego, już nad tym pracujemy. Naszym zdaniem prezydent powinien jedynie stwierdzić, czy podpisy spełniają wymogi formalne i skierować projekt do dalszych prac. Miesiąc im zajęło stwierdzenie, że projekt jest niezgodny z prawem?
     
     Aktualizacja: Po naszej publikacji otrzymaliśmy stanowisko Urzędu Miejskiego: „W nawiązaniu do publikacji internetowych w sprawie rzekomego odrzucenia przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego inicjatywy uchwałodawczej w sprawie obniżenia pensji Prezydenta oraz diet radnych Rady Miejskiej informuję, że Prezydent nie podejmował decyzji w tej sprawie, gdyż nie leży to w jego kompetencji. Zgodnie ze Statutem Miasta Prezydent przekazał jedynie Przewodniczącemu Rady Miejskiej informację o wyniku weryfikacji list osób popierających tę inicjatywę oraz opinię radców prawnych dotyczącą zgodności z prawem ww. inicjatywy” - napisała do nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     Co na to przewodniczący Rady Miejskiej? - Nie zamykamy tej sprawy, na pewno będziemy o wniosku Grupy Inicjatywnej rozmawiać podczas planowanego w przyszłym tygodniu spotkania klubu radnych PiS, który jest największy w Radzie Miejskiej. Niech radni zapoznają się z opinią radców prawnych i zdecydują, co dalej z tą sprawą robimy. Nie wykluczam, że nasz klub sam zgłosi projekt uchwały w sprawach obniżek, ale nie chcę wyprzedzać wydarzeń. Nie jest naszym zamiarem korzystać na tej całej sytuacji, nie jesteśmy demagogami. Sądzę, że wszystkie kluby radnych powinny w tej sprawie zająć stanowisko, tego oczekują mieszkańcy – mówi Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jestem pracowników budżetówki i jakoś dodatków nie mam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 9
  (2015-06-10)
 • Te nieroby biorą po 12tys. , a pracownik za ciężką pracę dostaje 1600 zł. i to się nadaje do kosza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 8
  zlodziej(2015-06-10)
 • macie teraz kogo wybraliście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 6
  zagor(2015-06-10)
 • Co innego gdyby pomysłem było podwyższenie diet i uposażenia prezydenta. Jaki prezydent takie i jego i jrgo ludzi tłumaczenie. A może Panowie sami zrezygnują z części uposażenia ?????.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 7
  (2015-06-10)
 • Trzeba było Wilkowo zabrac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 3
  zajac1(2015-06-10)
 • A może by tak złożyć wniosek o podwyżki diet? Ciekawe, czy wtedy by przeszedł i jaka by była opinia prawna. .. .Hipokryci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 2
  MilionyPiw(2015-06-10)
 • "Ustalenie wynagrodzenia prezydenta miasta należy zakwalifikować jako czynność z zakresu prawa pracy, a nie zadania gminy" - a to szalenie ciekawe. .. znaczy się, według ratuszowych prawników, tysiące radnych z setek polskich gmin, miast i powiatów łamie prawo, głosując rok w rok nad pensjami burmistrzów, prezydentów i starostów? Jeśli już upieramy się przy prawie pracy, to komu podlegają prezydenci i burmistrzowie? Przypadkiem nie samorządowym radom?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 2
  kasaki(2015-06-10)
 • Prezi nie jest prawnikiem, dlatego Rafał nie rezygnuj. Zawsze masz w odwodzie wniosek o referendum. .. A w Słupsku to już zupełnie inna bajka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  abrakada(2015-06-10)
 • Panie Prezydencie. Zwolnijcie tych prawników. Ich opinia to żenada. Wynika z niej, że diety radnych i pana wynagrodzenie jest pobierane bezprawnie, bo uchwały Rady Miejskiej w Elblągu stanowiące o tych dietach i Pana wynagrodzeniu są niezgodne z prawem. To paranoja. Podstawa prawna tych uchwał to ustawa o samorządzie gminy a nie Kodeks pracy!!! Sprawa prosta. Bezczynność organu Rady Miejskiej w Elblągu i skarga do WSA w Olsztynie. Za karę ignorancji prawa w Urzędzie uwolnimy mieszkańców już wkrótce od opłat parkingowych za brak znaków poziomych w Elblągu. Koniec łamania prawa i wyłudzania nienależnych opłat parkingowych !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 4
  ObsługaprawnaGrupyinicjatyw(2015-06-10)
 • Kłamali, kłamią, kłamać będą. Za to im przecież płacą. ( oj to bieda się jesienią szykuje,trzeba się jeszcze nałapać ile się tylko da )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  Boloztaczką(2015-06-10)
 • Łamią prawo i myślą że ten numer im się uda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2015-06-10)
 • maszka znowu miesza. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 7
  (2015-06-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena .pl
Hosting WWW START