Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Priorytet - młodzież wiejska

Rozmowa z Krzysztofem Kaflem, radcą ministra w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.

Po wejściu do Unii Europejskiej otworzą się dla nas szerokie rynki pracy. Czy nasze kwalifikacje wystarczą, żeby zajmować tam stanowiska nie tylko tej tzw. taniej siły roboczej?
     Trudno jest mi ocenić kwalifikacje całego społeczeństwa. Mogę się jedynie odwołać do wyników badań, które były robione dwa lata temu. Niestety polska młodzież nie wypadła w nich najlepiej, szczególnie w dziedzinach przyrodniczych i matematycznych. Zajęliśmy trzecie miejsce od końca. W krajach Unii tylko Grecja i Portugalia były od nas gorsze. Także tu jest ogromne wyzwanie. Aby być konkurencyjnym na rynku musimy w jakimś stopniu ulepszyć nasz system edukacji i wydaje mi się, że jedną z dróg jest kwestia wprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Chodzi mi tu o maturę, która będzie oceniana poza szkołą, gdzie żadne "uboczne" czynniki nie będą wpływać na ocenę ucznia. I to pozwoli zobiektywizować ocenę, a tym samym wymusi nową, wyższą jakość kształcenia.
     
     A czy to nie będzie szok, jeżeli np. po takiej maturze okaże się, że duża część młodzieży tego egzaminu nie zda?
     Taka obawa również istnieje. Stąd kwestia dokładnego opisania standardów edukacyjnych - żeby nie były za wysokie, ani za niskie. Nad tym głowią się już specjaliści.
     
     Czy wejście do Unii Europejskiej pomoże polskiej oświacie? Czy może wpłynąć na poziom kształcenia?
     Istnieje tzw. Europejski Fundusz Społeczny. Polska z tego tytułu może uzyskać około dwóch miliardów euro w pierwszych trzech latach członkostwa. W ramach tego funduszu jest program operacyjny dotyczący tzw. rozwoju zasobów ludzkich, a jednym z zadań tego programu jest dostosowanie oferty edukacyjnej szkół do potrzeb rynku pracy. Na to otrzymamy 400 mln euro. Jest to olbrzymia kwota, która na pewno pomoże podnieść jakość kształcenia w naszym kraju. Te środki generalnie nie mogą być przeznaczone na żadne dobra materialne, ale tylko i wyłącznie na szkolenia, dokształcanie i doskonalenie.
     
     Czy zatem znajdą się środki aby np. doposażyć szkoły w pracownie komputerowe, w przedmioty potrzebne do realizacji programu?
     Istnieje taka szansa, mimo że istnieją zastrzeżenia dotyczące kupowania sprzętu. Ale jeśli istnieje np. program z dziedziny informatyki, którego nieodłącznym komponentem jest kupno komputerów, to wtedy te środki będzie można na to przeznaczyć. Takie działania są już planowane.
     
     Dużo się mówi o różnicy pomiędzy poziomem nauczania na wsi i poziomem nauczania w miastach. Czy po wejściu do Unii ta różnica zacznie maleć?
     Mamy nadzieję, że tak. Kilka dni temu brałem udział w spotkanie z unijnymi ekspertami. Zwracali oni szczególnie uwagę na kwestię marginalizacji dzieci i młodzieży wiejskiej. Stwierdzili, że wyrównanie poziomów powinno być absolutnym priorytetem. Wręcz tego zażądali.
     
     W krajach Unii bardzo rozwinięty jest system pomocy stypendialnej dla studentów. U nas tego brakuje.
     Wiem, że brak pieniędzy często jest poważną barierą dla młodego człowieka, który nie może podjąć studiów. I właśnie Europejski Fundusz Społeczny także zakłada zwiększenie pomocy stypendialnej dla uczniów i studentów, aby dostępność do edukacji była większa.
przyg. OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE