Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prokuratorzy podsumowali rok

 
Elbląg, Prokuratorzy podsumowali rok
Prokurator Jan Hrybek (fot. Anna Dembińska)

- Statystyka pokazuje, że nasza praca nie idzie na marne – mówi Jan Hrybek, który kieruje Prokuraturą Okręgową w Elblągu. Jej ubiegłoroczne wyniki, plasujące się wysoko w regionie, to efekt pracy elbląskich, ale i m.in. ostródzkich, iławskich czy braniewskich śledczych. 

W ubiegłym roku do Prokuratury Okręgowej w Elblągu oraz do podległych jej jednostek, czyli Prokuratur Rejonowych z Elbląga, Ostródy (i jej ośrodka zamiejscowego w Morągu), Braniewa, Działdowa, Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego wpłynęło 14 tys. 475 spraw. To o 1668 spraw więcej niż w 2017 r.
     Według danych z 31 grudnia 2018 r. spraw, które pozostawały w biegu od 3 do 6 miesięcy było 469, tych, które toczyły się od 6 miesięcy do 1 roku – 284. Były 22 sprawy, które pozostawały w biegu od 1 roku do 2 lat. Odnotowano 5 spraw trwających więcej niż 2 lata, nie było natomiast takich, które byłyby prowadzone dłużej niż 5 lat. W 2018 r. wszystkie prokuratury okręgu elbląskiego, łącznie z Prokuraturą Okręgową, umorzyły 716 spraw z powodu nie wykrycia sprawcy.
     - W 2018 r. załatwiono łącznie 14 tys. 268 spraw – mówił prok. Jan Hrybek, p.f. Prokuratora Okręgowego, podczas wtorkowej (9 kwietnia) konferencji prasowej. - Prokuratury okręgu elbląskiego skierowały do sądu łącznie 4281 aktów oskarżenia przeciwko prawie 5 tys. osób [a dokładnie 4792 osobom – red.], co - łącznie z wnioskami w trybie 335 par. 1 i 2 kpk - daje skuteczność ścigania na poziomie 76,4 proc. To drugi wynik w regionie gdańskim.
     Kolejny wskaźnik – akty oskarżenia skierowane do sądów – wyniósł 36,6 proc. (co oznacza, że prawie 40 proc. postępowań kończy się aktem oskarżenia). Jak podkreślał szef Prokuratury Okręgowej jest on jednym z najwyższych w kraju.
     Dodał również, że w ubiegłym roku tylko raz sądy okręgu elbląskiego zwróciły sprawę prokuraturze w celu uzupełnienia materiału dowodowego.
     - Można więc powiedzieć, że poziom postępowań jest bardzo dobry. Myślę, że na terenie kraju takiego wyniku nie ma – komentował prok. Hrybek.
     W 2018 r. odnotowano 7204 osób podejrzanych, oskarżono 4792 osoby. Wydano 580 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym (w 2017 r. było ich 636), łączna wartość zabezpieczonego mienia wyniosła 6 mln 830 tys. 605 zł i było wyższa o 2 mln 560 tys. 996 zł w stosunku do 2017 r.
     - Najwięcej zabezpieczeń majątkowych zanotowano w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu – uzupełnił prok. Jan Hrybek.
     W 2018 r. prokuratorzy okręgu elbląskiego w 223 przypadkach wystąpili do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego (tylko 10 nie zostało uwzględnionych). Ponadto stosowali takie środki zapobiegawcze jak dozór policyjny (276 przypadków), postanowienia o poręczeniu majątkowym (wydano ich 43), postanowienia o zakazie opuszczania kraju (wydano ich 73).

  W konferencji prasowej brali udział (od lewej): prok.J.Hrybek, prok.M.Furman, prok.B.Dziewiątkowska, prok.I.Piotrowska (rzecznik prasowy) i prok. J.Żelazek (fot. Anna Dembińska)
W konferencji prasowej brali udział (od lewej): prok.J.Hrybek, prok.M.Furman, prok.B.Dziewiątkowska, prok.I.Piotrowska (rzecznik prasowy) i prok. J.Żelazek (fot. Anna Dembińska)

- Na ogólną ilość 5597 osób osądzonych skazano 5061 osób – wyjaśniał prok. Hrybek.
     Wzrósł również wskaźnik skuteczności apelacji prokuratorskich - do 66,5 proc. To o 5,8 proc. niż w 2017 r.
     Podczas konferencji podkreślił również, że praca prokuratorów to nie tylko postępowania karne, śledztwa czy kierowanie aktów oskarżenia i popieranie ich przed sądami, ale także postępowania cywilne i administracyjne.
     - W 2018 r. do prokuratur okręgu elbląskiego wpłynęło łącznie 677 spraw z zakresu postępowania cywilnego – dodał prok. Jan Hrybek.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • trybun.org.pl Takich przypadków można mnożyć. Liczy się statystyka. Nic dziwnego, że jest wzrost postępowań, Polecam stronę do poczytania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  misiekzdzisiek(2019-04-09)
 • nie osmieszajcie sie towarzysze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2019-04-09)
 • Już ja miałem z wami doczynienia niero y obrzydłe, nawet krzyda dziecka nie robi na was wrażenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2019-04-09)
 • są mocni wobec słabych i ulegli wobec silnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  (2019-04-09)
 • najfajniej to sie młodzież za trawke oskarża co nie ? trudneijsze sprawy to sie latami ciągną a tak hyc i skazany i w statystykach pieknie wyglądają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  (2019-04-09)
 • Wszystko jest niczym wobec strajku nauczycieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 4
  Kuratoroswiaty(2019-04-09)
 • Oooojej ale się napracowaliście he he he i co koństytucja he he he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  Robespierre (2019-04-10)
 • Hahaha. Nie piszcie w ogóle takich artykułów. Każdy człowiek co miał kiedykolwiek doczynienia pośrednio lub bezpośrednio z tą Elblazka instytucja wie o co chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 2
  MIKI MOUSE(2019-04-10)
 • @MIKI MOUSE - Miki, a może zrzucimy ci się na słownik?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  suverę(2019-04-10)
 • kolesiostwo i znajomości. .nadal jest to żałosne miejsce. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2019-04-10)
 • Widzę po wpisach, ze nie tylko mnie wypowiedź tego gościa żenuje. Miałem z nimi 2 razy do czynienia, i dwa razy zostałem olany a przestępcy chodzą zadowoleni. Zgłosiłem niedawno dewastację mienia na kilka tys. zł którego dokonali "zawodowi" wandale z wyrokami. Na komendzie policjanci nie mieli wątpliwości, że sprawa jest do ścigania. Po miesiącu dostałem pismo od prokuratora, ze nie ma interesu społecznego w sciganiu i mam pozwać ich prywatnie o odszkodowanie. Wcześniej zostałem oszukany, też przez zawodowego oszusta (po fakcie znalazłem o nim kilka komentarzy w internecie). Efekt mojego zgłoszenia ten sam: nie ma interesu społecznego w sciganiu i mam pozwać go prywatnie o odszkodowanie. Uzasadnienie: facet wziął pieniądze za budowę, wykopał w ziemi kilka dziur łopatą i zniknął. Prokurator napisał, że gdyby nic nie zrobił to byłoby oszustwo, ale ponieważ zaczął pracę (!) to podlega pod niesolidne wykonanie usługi i pozew prywatny. Wymyślają wszelkie głupie powody żeby sie opędzić od pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  fasola(2019-04-10)
 • Jeżeli chodzi o Prokurature w Braniewie mogę się wypowiedzieć tylko źle, innych zbytnio nie znam. Jeżeli chodzi o statystykę jak jest taka sama jak w Policji, to powiem na papierku bardzo dobrze a w realu zdecydowanie gorzej, dlatego nie wierzę w statystyki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2019-04-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Dispersion Soft
Clinex Grill
Żarówki LED
Clinex Glass