Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Proszę zostawić wiadomość...

Andrzej K, adwokat z Iławy mimo utraty prawa wykonywania zawodu, przez wiele miesięcy występował jako obrońca przed sądem. Tematem zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Elblągu.

Mecenas Andrzej K., podobnie jak inni polscy adwokaci, złożył oświadczenie dotyczące współpracy z tajnymi służbami PRL. Rzecznik Interesu Publicznego podważył jednak oświadczenie mecenasa z Iławy. Sprawa trafiła w konsekwencji do sądu, który orzekł, że Andrzej K. jest kłamcą lustracyjnym. Wyrok stał się prawomocny 6 października 2003 roku.
     Jak wynika z zebranych przez nas informacji Andrzej K. nie przejął się wyrokiem i wiążącym się z nim zakazem wykonywania zawodu. Występował w sprawach cywilnych i rodzinnych po tej dacie we wszystkich wydziałach Sądu Rejonowego w Iławie. Pracował nadal, mimo że nie był już adwokatem.
     
     Temat dla prokuratora
     Teraz sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa w Iławie na zlecenie Prokuratora Okręgowego w Elblągu.
     - Niewątpliwie prokuratura zamierza wyjaśnić tę sprawę - mówi prokurator Zbigniew Więckiewicz z Prokuratury Okręgowej w Elblągu. - Zainicjujemy postępowanie sprawdzające i w zależności od wyników ustaleń, podejmiemy dalsze decyzje w przedmiocie wszczęcia postępowania przygotowawczego. Musimy sprawdzić, czy fakty, o których słyszymy, mają racjonalne uzasadnienie. Będziemy próbowali stwierdzić, czy osoba, która wykonywała czynności adwokackie naruszyła przepis, który penalizuje zakaz prowadzenia i wykonywania zawodu w przypadku orzeczenia takiego zakazu przez sąd.
     
     Bez obrońcy
     Andrzej K. reprezentował przed sądem m.in. Jarosława M., byłego burmistrza Lubawy, skazanego w lutym br. przez Sąd Rejonowy w Iławie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za poświadczenie nieprawdy i przekroczenie swoich uprawnień. Jak informowaliśmy sprawa ta wróci do ponownego rozpatrzenia, ponieważ wyrok został uchylony. Skoro Andrzej K. został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu, nie był już adwokatem, Jarosław M. nie miał swojego reprezentanta w sądzie.
     - Oskarżony skutecznie dowiódł, że był pozbawiony prawa do obrony - mówi sędzia Ewa Mazurek, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblagu. - Pan mecenas utracił prawo wykonywania zawodu 6 października 2003 roku. Z informacji, jaką uzyskałam z sądu w Iławie, występował w sprawach cywilnych i rodzinnych po tej dacie we wszystkich wydziałach, tak więc pracował nadal, mimo że już nie był adwokatem.
     
     Nic nie możemy zrobić
     Mirosława Pietkiewicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie zna sprawę adwokata z Iławy, ale Rada nie ma już żadnego wpływu na to, co Andrzej K. robi.
     - Mecenas został skreślony z listy adwokatów i nie ma prawa wykonywania zawodu - mówi Mirosława Pietkiewicz. - Pan mecenas już nie jest członkiem naszej korporacji. Nawet żadne wystosowane w tej sprawie pismo nie przyniesie efektu; będzie pozbawione jakichkolwiek skutków prawnych, ponieważ nie grożą mu już jakimikolwiek sankcje dyscyplinarne z naszej strony.
     
     Proszę zostawić wiadomość...
     Ewa Mazurek tłumaczy, że nie jest rolą sądu sprawdzanie, czy dany adwokat może wykonywać swój zawód:
     - Przede wszystkim osoba, która utraciła prawo do wykonywania zawodu, niezwłocznie powinna odstąpić od pracy. Swoją kancelarię i wszystkie akta przekazać innej osobie i zawiadomić o tym Okręgową Radę Adwokacką.
     Z Andrzejem K. nie udało nam się porozmawiać. W słuchawce usłyszeliśmy tylko męski głos nagrany na automatyczną sekretarkę: Proszę zostawić wiadomość...
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Bezpłatne badanie wzroku