Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wiadukt oświetlony Wiadukt oświetlony

Przeciw likwidacji Sądu Okręgowego w Elblągu

 
Elbląg, Przeciw likwidacji Sądu Okręgowego w Elblągu fot. Anna Dembińska
Rek

W związku z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości znoszącym Sąd Okręgowy w Elblągu Zgromadzenie Ogólne Sędziów z elbląskiego sądu wyraziło stanowczy sprzeciw wobec planów jego zlikwidowania. Podobne stanowisko zajęli sędziowie wobec propozycji likwidacji sądów rejonowych w Braniewie, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim.

W uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu z 15 lutego dotyczącej proponowanych zmian w strukturze sądownictwa w Polsce, w ramach których mają zostać zniesione 122 sądy rejonowe w Polsce, a także niektóre sądy okręgowe, sędziowie wyrazili stanowczy sprzeciw wobec planów zlikwidowania Sądu Okręgowego w Elblągu i wskazanych sądów rejonowych w obszarze jego właściwości. W uchwale zauważono, że:
„Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w zakresie struktury sądownictwa powszechnego, przyjmujące jako jedyne kryterium istnienia sądu liczbę etatów orzeczniczych w danym sądzie, a pomijające sprawność działania poszczególnych jednostek i potrzeby społeczne obywateli naszego Okręgu, w ocenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu elbląskiego, nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”.
     Ponadto sędziowie zwracają uwagę, że nadal nieznane są powody, dla których w założeniach projektu rozporządzenia przewidziano do likwidacji sądy rejonowe w Działdowie, Braniewie i Nowym Mieście Lubawskim, w których jest do 14 etatów sędziowskich, gdyż sądy te prawidłowo wywiązują się z nałożonych na nie obowiązków orzeczniczych i są dobrze zarządzane, co poddaje w wątpliwość celowość projektowanych zmian, które winny przecież zmierzać do usprawnienia, a nie do osłabienia wymiaru sprawiedliwości.
     Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu nie aprobuje także dyskutowanych przy tej okazji planów Ministerstwa Sprawiedliwości odnośnie utworzenia wydziałów zamiejscowych w miejsce niektórych istniejących obecnie sądów okręgowych, w szczególności propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości zmierzających do likwidacji Sądu Okręgowego w Elblągu i utworzenia w jego miejsce wydziałów zamiejscowych jakiegokolwiek innego sądu okręgowego.
     Jak zauważono w uchwale: „Sąd Okręgowy w Elblągu istnieje od 37 lat. Osiągał i osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie sprawności i jakości orzecznictwa w skali kraju. Oznacza to, że jako jednostka sądownictwa na poziomie okręgów dobrze służy społeczeństwu i spełnia cele zakładane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie sprawności postępowania i zwiększenia dostępu obywateli do sądu. Zarówno bowiem Sąd Okręgowy w Elblągu, jak i jego okręg, w strukturze którego działa sześć sądów rejonowych, zapewniają prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości na obszarze wskazanej właściwości”.
     W tych warunkach Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu stanowczo sprzeciwia się zniesieniu Sądu Okręgowego w Elblągu oraz Sądów Rejonowych w Braniewie, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim. Domaga się także, aby niezbędne reformy w strukturze sądownictwa były dokonywane w sposób racjonalny, po głębokiej analizie każdej z pozycji i w atmosferze konsultacji społecznych.
     
     Nie ulega wątpliwości, że likwidacja Sądu Okręgowego w Elblągu prowadziłaby do dalszej marginalizacji znaczenia miasta dla regionu. Przyczyniłaby się też z pewnością do znacznego utrudnienia życia mieszkańców, którzy w sprawach odwoławczych, dotyczących rozwodów, odszkodowań powypadkowych czy ubezwłasnowolnienia będą musieli udać się, jeszcze nie wiadomo gdzie, ale prawdopodobnie do Gdańska lub Olsztyna. To, czy protest elbląskich sędziów będzie zauważony w Warszawie, w dużej mierze zależy także od mieszkańców i lokalnych władz.
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • spieprzac z tego kraju i to szybko!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-20)
 • To jest tragedia co się zaczyna dziać z tym miastem. Dzisiaj 2 informacje - przeniesienie dyspozytorni pogotowia to wioski olsztyn (o czym portel nie wspomniał. .. ) a teraz to! Naprawdę, jako mieszkańcowi, jest mi bardzo smutno patrząc na taką degradację. Jestem przekonany, że gdyby Elbląg należał do Niemiec nigdy nie doszło by do takiej marginalizacji - polska władza to największe przekleństwo dla tego wspaniałego niegdyś miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jonas(2012-02-20)
 • Sędzia też człowiek, może pójść do Powiatowego Urzędu Pracy zapisać na odpowiedni kurs i podjąc pracę w innym zawodzie. Widocznie pracować się nie chce !!!!! Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-20)
 • Zgadzam się, jeżeli w tym miejscu ma powstac biedronka, inaczej jestem przeciwny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  karniks(2012-02-21)
 • zostaną same budy czytaj pseudo markety ale i one upadną tak z przemysłowego niegdyś miasta ostanie się miasto widmo. jak w tej piosence to już jest koniec. .. nie ma już nic. P. S. Robotników wykończyli czas na inteligencje, . .. !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • Kiedy w Olsztynie pasano owce, a w trojmieście rybacy łowili ryby w ELBLĄGU wodowano łodzie podwodne. Jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce, z tradycją, historią, jak dla mnie też duszą, ciągle miastem 130 tyś to ze wszystkich stron próbują z nas zrobić wiochę. Elblążanie pojadą sobie do Olstyna lub do Gdańska. .. ., a może to inni powinni przyjeżdzać do Elbląga!!!!Połowę urzędników należy zwolnić ponieważ z braku pracy ci ludzie chorują psychicznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gin(2012-02-21)
 • Do wpisu powyżej. A kto ci broni robić w Elblągu łodzie podwodne. Rób ile zechcesz, tylko pamiętaj, głębokość toru wodnego z Elbląga na Bałtyk to mniej niż 1,5 metra. Na hodowli owiec zarobisz więcej a przynajmniej Ruskie nie zbombardują ci stanowiska pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • Argumenty zawarte w stanowisku Zgromadzenia Ogólnego Sedziów uważam za obłudne i szkodliwe społecznie. Likwidacja niektórych Sądów spowoduje że na ich miejscu powstaną Oddziały Sądów. Centralizacja struktury przyczyni się że sedziowie będą otrzymywać sprawy wg zdobywanej z wiekiem specjalizacji i kompetencji a nie podległego sobie obszaru terytolialnego. Osłabieniu ulegną lokalne, terytorialne powiązania sędziów i sądzonych, zatriumfuje sprawiedliwość, może nawet ład i porządek. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • procesy trwali latami, a teraz-bez końca. Nizsza ranga sądu-mniej kasy. Pozdro dla mojej p. sędziny, spotkamy sie na trawce. GOŚC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • Najpierw dyspozytornia pogotowia, teraz sąd. .. .Co jeszcze nam zabierzecie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • Sądów w naszym mieście dostatek także jednego mniej nie trąci ujmą a takie ludzie wykształcone znajdą inną pracę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
 • A co w tej sprawie zamierzają zrobić władze lokalne oraz posłowie z naszego regionu. Jeżeli nadal nie będą aktywnie lobbowali na rzecz pozostawienia Sądu Okręgowego w Elblągu to znowu obudzimy się z ręką w nocniku. To są sprawy nieporównywalnie ważniejsze niż zakup samochodów czy remonty biur w magistracie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny