Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Przeczytaj i głosuj

W niedzielę 12 listopada wybieramy nasze samorządowe władze - radnych wszystkich szczebli oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Do ręki dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania (w zależności, gdzie mieszkamy). „Gazeta Wyborcza” wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić.

Jak zwykle przypominamy, że, idąc na głosowanie, należy zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. Głosować też będziemy w tych samych lokalach wyborczych, co w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, między godz. 6 a 20.
     Po sprawdzeniu, czy nasze nazwisko znajduje się na spisie wyborców, dostaniemy od komisji trzy lub cztery karty do głosowania. Trzy karty dostaną mieszkańcy Elbląga, które jest miastem na prawach powiatu - rada miasta pełni tu funkcję rady powiatu. Pozostali mieszkańcy regionu dostaną cztery karty. Dla ułatwienia karty będą miały różne kolory: na różowej głosujemy na wójta, burmistrza lub prezydenta, na białej - na radnych gminy lub miasta, na żółtej - na radnych powiatu, na niebieskiej - na radnych sejmiku wojewódzkiego.
     
     Jak głosować w gminie małej
     W gminie małej, czyli do 20 tys. mieszkańców, głosujemy na tylu kandydatów, ile jest mandatów do wybrania w danym okręgu wyborczym. Na dole karty do głosowania znajdzie się informacja o liczbie kandydatów, na których można zagłosować. W małych gminach wyborcy mogą postawić znak "X" przy nazwiskach kandydatów różnych partii i komitetów. Nie znaczy to jednak, że jeśli głosujemy w okręgu np. czteromandatowym, musimy zaznaczyć czterech kandydatów, można tylko jednego. Jeśli jednak postawimy "X" przy większej liczbie kandydatów niż maksymalna liczba, na których można zagłosować, to głos zostanie uznany za nieważny.
     
     Jak głosować w gminie dużej
     W gminach większych (ponad 20 tys. mieszkańców) obowiązują wybory proporcjonalne. Można więc zaznaczyć tylko jednego kandydata z jednej listy. Znak "X" przy nazwisku kandydata oznacza, że wyborca głosował na tę listę, a kandydatowi daje pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Można postawić znak "X" przy nazwiskach kilku kandydatów z tej samej listy wyborczej, tyle tylko, że nasz głos zostanie policzony na konto tego kandydata, który na liście figuruje najwyżej, a na innych nie. W przeciwieństwie do małych gmin nasz głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak "X" przy nazwiskach kilku kandydatów z różnych list.
     Te same zasady głosowania obowiązują przy wyborze radnych powiatowych (karta żółta) i radnych sejmiku województwa (karta niebieska).
     
     Jak głosować na wójta, burmistrza, prezydenta
     Na karcie różowej znajdziemy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ich nazwiska będą umieszczone w kolejności alfabetycznej. Znak "X" możemy postawić tylko przy nazwisku jednego kandydata. Wyjątkowo może się zdarzyć, że w gminie został zarejestrowany tylko jeden kandydat. Wtedy na karcie obok jego nazwiska znajdą się dwie kratki "TAK" i "NIE".
     Jeżeli w niedzielnych wyborach żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska ponad połowy głosów, 26 listopada odbędzie się druga tura wyborów. Wystartują w niej dwaj kandydaci, którzy w pierwszej turze uzyskali najwięcej głosów.
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Only Mr. Wolf.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mr. Ambassador(2006-11-12)
 • astanawia mnie frekwencja tych wyborów... na każdym kroku słyszę, że ludzie nie mają zamiaru iść do urn, a dlaczego? Chociażby przez uchwaloną niedawno nową ordynację wyborczą, która umożliwia przesunięcie głosów z jednego kandydata na drugiego. A czy to jest zgodne z prawem? Skoro chce głosować na konkretną osobę, to dlaczego mój głos ma poprzeć inną?? Poza tym kogo by tu wybrać, jeśli każda partia rzuca jakieś kawałki mięsa wyborczego, obietnic bez pokrycia itp... Długo namawiałam przyjaciół aby wybrali się na głosowanie i oddali głos, to w końcu ich obywatelski obowiązek, ale teraz to już sama mam wątpliwości... podziękować za to należy Panom: Prezydentowi i Premierowi Kaczyńskim, Całemu rządowi, Ministrom: edukacji i rolnictwa i innym, którzy przyczyniają się do pogarszania sytuacji kraju na świecie i pogłębiają przeopaść jaka dzieli nas od innych krajów chociażby europy! OGROMNE DZIĘKI
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkanka(2006-11-12)
 • Ludzie nie idą do wyborów ,bo mają tego dosyć!Dość kłamstw ,obietnic,itp.Zastanów się czy Ty mógłbyś uwierzyć komuś po 17 latach kłamstw (idiota),a mydlenie oczu :idź do wyborów ,przecierz jesteś Polakiem",możesz(pocałować w du..) wysłać do ludzi którzy siedzą w Angli,Irlandi,Norwegi etc.No chyba ,że kandydujesz,to kłam dalej ,a po wyborach ,wyborcom pokażesz du.e.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hugo Viana(2006-11-12)
 • Polityk,jak dziwka,zawsze okłamuje klienta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2006-11-12)
 • Czytam listy kandydatów i blada rozpacz mnie ogarnia. Wielu z nich kompletnie nic sobą nie reprezentuje (co niektórzy znaczny brak kultury mówią łagodnie). W wielu z nich jest za to wielka chęć ustawienia się, dorobienia. Przecież tak niewielu coś chce zrobić dla miasta i mieszkańców. Jeśli z pośród nich mamy wybierać to naprawdę trudny to wybór. Mniejsze zło.Cudownie by było gdybyśmy mogli wszystkich rozliczać z obietnic i deklaracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-12)
 • A czemu moja karta do sejmiku wojewódzkiego była biała a nie niebieska???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lbk(2006-11-12)
 • Nigdzie nie ma informacji kto się z kim zblokował,to dla zmylenia ludzi i oszukania.To jest nieuczciwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  //////(2006-11-12)
 • Na stanowisku radnego wcale nie da się zarobić, nie wiem o czym tu mowa. Sporo osób kandydujących po prostu chce cos dobrego zrobić dla naszego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2006-11-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat