Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przed dziećmi odpoczynek, przed policjantami pracowite służby

 
Elbląg, Przed dziećmi odpoczynek, przed policjantami pracowite służby fot. Anna Dembińska
Rek

26 stycznia uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. W związku z tym policjanci już od piątku (23 stycznia) rozpoczną akcję „ Bezpieczne Ferie 2015”. Celem działań, jak co roku, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszych.

Na drogi powiatu wyjedzie w tym czasie więcej patroli, które szczególną uwagę zwrócą na niebezpieczne miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”, m. in. przy akwenach wodnych, czy okolicach dróg. Nadzorem objęte zostaną także autokary, którymi na zorganizowany wypoczynek będą podróżować nasze pociechy. Apelujemy do dzieci i ich rodziców, by wspólnie porozmawiali o ich bezpieczeństwie. Poniżej kilka ważnych informacji.
     Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową, a przede wszystkim z feriami zimowymi policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych.
     1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
     2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
     3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
     4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
     5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
     6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
     Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnie tafli lodu.
 
     Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
·         w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc;
·         rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
·         nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
·         wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
·         dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym;
·         staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
·         jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
     Jeżeli lód się zarwie…
·         nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
·         próbuj wzywać pomocy;
·         oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
·         wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców;
·         jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
·         najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
·         jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
·         jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.
     a na drogach…
     Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci ruchu  drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia naszych pociech. Przyjrzą się także jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z  obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się także spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości. 
     Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą także uwagę na  przekroczenia prędkości. Zmienne warunki pogodowe nie mogą zaskoczyć kierowców- należy bezwzględnie dostosować prędkość do tego, co dzieje się na drodze.
     Bezpieczeństwo pieszych pod czujnym okiem policjantów
     Policjanci będą  reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Szczególną uwagę zwrócą na  obowiązek używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.  Odblasków można także używać w mieście- nawet w świetle latarni pieszy, który ma nawet mały odblask jest bardziej widoczny, niż gdyby go nie miał. Także kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, policjanci  będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec nich.
     Przygotowania do podróży
     Największego natężenia ruchu można spodziewać się w weekend poprzedzający oraz kończący ferie. Podczas  planowania dalszych podróży warto odpowiednio się do nich przygotować. Kierowcy  oprócz  odpowiedniego przygotowania aut muszą także zadbać o swoje samopoczucie-  za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, zaplanować sobie trasę i pamiętać o przerwach w podróży. Warto  pamiętać także o komforcie podróżowania tych najmłodszych- by dzieci się nie nudziły i nie angażowały uwagi  rodziców- kierowców trzeba pomyśleć o zapewnieniu im czegoś, co umili  im czas. Każdy rodzic wie, jak zająć uwagę dziecka – bajki do słuchania, ulubione piosenki, gry czy książeczki.
     Bezpiecznie autobusem
     Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku i wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż  policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także na dobór miejsc postojowych.
     Kontrola autokarów - ważne
     Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.
     W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997, 112 lub 55 244 02 00.
sierż. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE