Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przekop kością niezgody

 
Elbląg, Przekop kością niezgody W programie "Kość niezgody" prezydent Elbląga Jerzy Wilk zapewniał, że przekop Mierzei Wiślanej to świetna inwestycja, która przyniesie korzyści gminom nadzalewowym (kadr z programu)
Rek

Ta inwestycja da nowy impuls Elblągowi i elbląskiemu portowi. Przyniesie nowe miejsca pracy, a o ekosystem możemy być spokojni – zagrożenia nie ma – tak o przekopie Mierzei Wiślanej mówił w programie "Kość niezgody", wyemitowanym dziś (16 września) przez TVP Gdańsk, prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Zapewniał też, że wszyscy elblążanie są "za".

W programie "Kość niezgody" toczyła się dyskusja: kopać czy nie kopać? Wzięli w niej udział: burmistrz Krynicy Morskiej Adam Ostrowski, który wyraził zdecydowany sprzeciw (w obawie o ekosystem, plaże, które są tu jedynym produktem turystycznym), Stanisław Kochanowski, wójt gminy Sztutowo - ten był z kolei zdecydowanie na tak i Jerzy Wilk, prezydent Elbląga. Przekonany o słuszności inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej podpierał się argumentami.
     - Do 2009 r. był zakaz pływania po Zalewie Wiślanym wprowadzony przez Rosjan – przypomniał Jerzy Wilk. - Miasto Elbląg, hanzeatyckie, które kiedyś rywalizowało z Gdańskiem, bogaciło się, zostało odcięte od morza. Owszem, handlujemy teraz z Rosją, ale umowa, którą podpisał rząd RP opiewa na 5 lat, a ten okres kończy się teraz. I od decyzji Putina zależy czy będziemy pływali po wodach zalewu czy nie.
     Zastrzegał jednak: - Ja mam świetne kontakty z Rosjanami, współpracujemy na co dzień z Kaliningradem, gdzie mamy swoje stałe przedstawicielstwo – ale zaraz dodał: - Tylko kiedy na tegoroczną Majówkę zaprosiłem wielkie żaglowce, pojawił się problem. Przypłynęły jachty z Kaliningradu, ale już z Trójmiasta był problem. Chciałem też, by wpłynęli do Elbląga – jesteśmy przecież w Unii Europejskiej - Holendrzy, Duńczycy, Niemcy. Niestety, z miesięcznym wyprzedzeniem musieliby wystąpić o wizy i nie zdążyli.
     Prezydent Elbląga podkreślał więc konieczność autonomicznego kanału, którym wodniacy z innych krajów mogliby wpływać do Polski, nie pytając o zgodę Rosjan.
     Jerzy Wilk jest natomiast spokojny o ekosystem: - Miałem obawy, bo co z wodą, co z solą, która zaszkodzi zalewowi. Rozwiali je fachowcy, którzy przedstawiali swoje tezy podczas konferencji, którą 10 czerwca zwołałem w Elblągu.
     Uniezależnienie się od Rosji, bezpieczny ekosystem, ale także nowe miejsca pracy – podkreślał zalety przekopu mierzei: - Z badań wynika, że 2,5 tys. miejsc powstanie przy obsłudze i wykonywaniu tej inwestycji.
     Jak zauważył jednak burmistrz Krynicy Morskiej, sprawa tej inwestycji powraca przed każdymi wyborami i jest zagraniem politycznym. Rację przyznał mu prowadzący program Janusz Trus i zakończył: - Decyzja w sprawie przekopu zapadnie ho, ho, ho albo jeszcze lepiej.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • i zobaczyliśmy związek frazeologiczny- " Pies ogrodnika"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 5
  (2014-09-16)
 • Największą atrakcją turystyczną wg p. Wilka będą zwodzone mosty. No cóż ten pan to taki swojski wesolek. A zasób słów olbrzymi, każdy wywód p. Wilk potrafi zastąpić wyrazem TEN. Tylko Elbląga Żal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 19
  wiza(2014-09-16)
 • wg Szkoda, że pan prezydent nie wie, że Putin nie wypowiedział umowy. Zgodnie z jej zapisami musiałby to zrobić na pół roku przed upływem terminu jej obowiązywania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 17
  wg(2014-09-16)
 • Półprawdy, manipulacje, ZERO konkretów i stosunkowo ubogie słownictwo. Dziękuję Panie Prezydencie za " zabłyśnięcie" na szklanym ekranie; -)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 20
  TheBlues(2014-09-16)
 • Pomorskie ma w nosie przekop na swoim terenie i to co niby zyska Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 5
  (2014-09-16)
 • Panie Prezydencie. Nie wszyscy elblążanie są za. Ja jestem przeciw. Chyba, ze mówił Pan o wszystkich, którzy pana popierają. Ale to też chyba nie wszyscy w naszym miescie oprócz mnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 23
  (2014-09-16)
 • Jak czytam setny raz o tym przekopie to rzygać mi się chce. Przed każdymi wyborami ten sam temat. Liczą się czyny, a nie obietnice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 8
  (2014-09-16)
 • Elblążanie chcą na terenie woj pomorskiego podejmować takie same działania jak ludziki w zielonych mundurkach na terenie wschodniej Ukrainy dlatego mówimy wam --> get out - przekopcie se Dzikuskę, Kumielę i Kanał Elbląski a prezydent Jerzy niech nie wzoruje się na prezydencie Władymirze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 17
  wonzprzekopem(2014-09-16)
 • Nie do końca rozumiem ten przekop ? nie taniej byłoby korzystać z portu morskiego w Gdańsku ? W Elblągu jest rozwinięty niesamowicie przemysł, budowa maszyn i urządzeń, a także inkubator przedsiębiorczości i budynek najnowszych technologii na Modrzewinie, czy więc ta masa towarów wytwarzana przez elbląski przemysł nie byłaby transportem kombinowanym dostarczana do Gdańska, a nawet w Gdyni, to obniży koszty funkcjonowania portu w Elblągu i nie trzeba wydawać tylu pieniędzy na przekop, a przemysł elbląski i przemysłowcy obniżą koszty i przeznaczą oszczędności na rozwój i nowe miejsca pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 18
  (2014-09-16)
 • Nie wiem czy wszyscy, ale część napewno nie, przeciez jego Prezio ściagnął przed Referendum dwóch takich co tam coś bełkotali o przekopie ale na żadne sensowne pytanie nie potrafili odpowiedzieć, robić przekop dla kajaków no, no
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 7
  wawa(2014-09-16)
 • ten Ostrowski to prymitywek o horyzontach niskich, dlatego Krynia wydląda jak jak wygląda, takie wiejskie zarfządzanie polegajace na pilnowaniu stołka, jedna wielka żenada, slabo to widzę, on się boi zmian, zmiany to naturalna kolej rzeczy, jak się Krynica nie zreflektuje to zostanie z tyłu peletonu jeszcze dalej niż obecnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 6
  sfda(2014-09-16)
 • Czy nie lepiej skorzystać z rozwiązań europejskich i pozyskać na to fundusze i rozpocząć pracę nad budową tunelu, a nie przekopu łączącego Elbląg z Kaliningradem, to rozładuje ruch graniczny nie tylko kołowy ale i kolejowy co wpłynie na rozwój handlu, a nie przemysłu w mieście, taki tunel łączy np. Francję z Anglią i to jest chyba lepszą alternatywą niż przekop rekreacyjny dla łodzi i kajaków, chociaż rekreacja dla mieszkańców Elbląga też jest ważna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 9
  (2014-09-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z tańcem
Fototapety z końmi
Fototapety ze zwierzętami
Fototapety do siłowni/fitness club