UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Przekop ma kosztować co najmniej miliard

 
Elbląg, Przekop ma kosztować co najmniej miliard
(wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)

Siedem firm, m.in. z Polski, Chin, Turcji i Belgii wystartowało w przetargu na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zaproponowały za swoje usługi od 992 milionów do 1,5 miliarda złotych. 

Dzisiaj w Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto oferty firm, zainteresowanych wykonaniem przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Inwestycję chce realizować siedem przedsiębiorstw. Co ciekawe, jedna z nich - z Turcji - przesłała ofertę testową, w której cena wynosi zaledwie... złotówkę. Pozostałe dokładnie wyliczyły, ile będą kosztowały ich usługi. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum polsko-belgijskie (992,2 mln złotych), podobną cenę zaproponował Budimex (992,5 mln złotych). Pozostałe oferty przekraczają miliard złotych. Chińskie przedsiębiorstwo China Harbour Engineering Company zaoferowało 1,07 mld złotych, Energopol Szczecin - 1,08 mld złotych, chińska firma Sinohydro Corporation Limited  - 1,1 mld zł, a polsko-chińskie konsorcjum firm (w skład wchodzi m.in. Polbud Pomorze) - prawie 1,5 miliarda złotych. 
     Urząd Morski w Gdyni jako inwestor przekopu przeznaczył na pierwszy etap tej inwestycji 718 milionów złotych. Teraz komisja przetargowa zajmie się szczegółową analizą ofert, co może potrwać kilka miesięcy. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapewniał publicznie, że inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwać do końca 2022 roku. 
     Obecny przetarg dotyczy pierwszego etapu inwestycji, który obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału przez Mierzeję Wiślaną o głębokości 5 m i długości 1350 m wraz ze śluzą i całą potrzebną infrastrukturą oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W kolejnych etapach mają być rozpisane przetargi na budowę toru wodnego do Elbląga, mostu w Nowakowie i budowę dróg dojazdowych. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Rząd Tuska przepuścił 250 przekopów (250 miliardów z VAT) - SZOK. By było na dozbrojenie armii, lotnisko centralne, nowe porty i rozbudować istniejące, nowe drogi, dla kalekich, ubogich, nowe miejsca pracy a PO wszystko ROZKRADŁO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  79 70
  (2019-05-22)
 • kopcie wreszcie ten przekop a na granicy wodnej z ruskimi wybudować jezdnie nad woda. droga ta byłaby alternatywa i szybszym połaczeniem z piaskami i krynica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 14
  (2019-05-22)
 • No i super. Krok po kroku realizować inwestycję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  69 20
  Gienek(2019-05-22)
 • mam nadzieję że pierwszy "komentarz" zniknie i razem z nim :język miłości"wielbiciela pisu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 66
  (2019-05-22)
 • Kiedy były niższe ceny robocizny to szacowano na 1.2 miliarda, a tu nagle przeznaczają 718mln? Przecież to śmierdzi kolejnym przeciąganiem rozpoczęcia, do kolejnych wyborów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 18
  (2019-05-22)
 • wredny typ-a korepetycje z czego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 6
  (2019-05-22)
 • Surprise. A miało być "letko" dwie duże bańki, no i zwrot z inwestycji po połowie ery. Poprosimy teraz o komentarz któregoś z tych ekspertów, koniecznie w towarzystwie opłacanych przez Sorosa i rząd niemiecki, ekoterorystów z Eko-Uni. Mogą jeszcze dokoptować któregoś zielonego cwaniaka z obozu dla mierzei, może tego od zmanipulowanej wrzutki biednej osieroconej sówki, na terenie wyrębu pod przekop.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 21
  hd(2019-05-22)
 • Spokojnie. Do czasu jesiennych wyborów prace się i tak nie rozpoczną. A las? Las odrośnie :).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 28
  (2019-05-22)
 • Najpierw 800 mln, teraz 1 mld, a potem 2 mld, 4 mld, 6 mld a skończy się na 10.Ale w końcu przekop ma znaczenie strategiczne. Nasze lotniskowce wyzwalające Kaliningrad u boku miłującej pokój armii amerykańskiej nie będą musiały się narażać na otarcia farby na burtach od wrogich strzał, oszczepów i kamieni prymitywnych grup rosyjskich koczujących w rejonie Cieśninie Piławskiej. Co za ulga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 47
  (2019-05-22)
 • Niektore firmy sponsorowane przez obce wywiady by nie dopuscic do przekopu. Mam nadzieje ze zostanie wybrana rodzima firma i po klopocie. Mniej sprawdzania. Jest na plus cos tam to nike zalowac na przekop. Panie Jaroslawie podkrecic srube i kopac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 16
  Gosc(2019-05-22)
 • Skończcie z tym nudnym już przekopem. Nic mnie nie interesuje sprawa przekopu, którego i tak pewno nie będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 37
  (2019-05-22)
 • Skoro budżet na inwestycję jest niższy od najtańszej oferty (tej za 1 PLN nie liczę), to zgodnie z przepisami dotyczących zamówień publicznych Inwestor może teraz unieważnić przetarg. Na następne wybory zrobi się nowy przetarg i tak w nieskończoność. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 8
  Inżynier(2019-05-22)
Reklama