Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przerwa świąteczna nie dla nauczycieli. Czy rodzice z tego skorzystają?

 
Elbląg, Przerwa świąteczna nie dla nauczycieli. Czy rodzice z tego skorzystają?
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

List minister edukacji do rodziców wywołał spore poruszenie w szkołach. Joanna Kluzik-Rostkowska przypomina, że szkoły w czasie przerwy świątecznej, od 22 do 31 grudnia, mają obowiązek opiekować się uczniami, jeśli rodzice zgłoszą taką potrzebę. Jak jest w elbląskich szkołach?

„Zimowa przerwa świąteczna w tym roku rozpocznie się 22 grudnia i będzie trwała do 31 grudnia. To dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Dni przerwy świątecznej, z wyjątkiem świąt, nie są jednak dla nauczycieli ani dniami wolnymi od pracy, ani dniami urlopu wypoczynkowego i nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora. Tak więc dyrektor może zaplanować, aby w tym czasie, poza doskonaleniem lub innymi czynnościami związanymi z przygotowaniem się do zajęć, prowadzili oni również zajęcia z dziećmi” - pisze na swojej stronie internetowej Ministerstwo Edukacji.
     Okazuje się, że w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych nie ma na razie chętnych na takie zajęcia.
– Nie mamy zgłoszeń od rodziców odnośnie zorganizowania przez szkołę opieki w okresie świątecznym – mówi dyrektor Gimnazjum nr 1, Beata Gadomska. - Gdyby była taka potrzeba, oczywiście szkoła wyszłaby naprzeciw oczekiwaniom. Młodzież z reguły woli spędzać czas wolny poza szkołą.
– Z naszego doświadczenia wynika, że młodzież nie jest zainteresowana udziałem w zajęciach w czasie wolnym od nauki – mówi Renata Świąder, wicedyrektor Gimnazjum nr 3. - Nie mieliśmy także nigdy zgłoszeń dotyczących objęcia opieką uczniów w dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Chcemy jednak zapewnić, że w przypadku takich zgłoszeń szkoła takie zajęcia zorganizuje.
     Szkoły podstawowe mają większe pole do popisu, bo i zainteresowanie rodziców oraz dzieci jest większe. Opiekę nad uczniami zapewnia m.in. Szkoła Podstawowa nr 12. Dyżurujący na zmianę nauczyciele będą organizować zajęcia plastyczne, teatralne czy muzyczne.
     Zorganizowanie podobnych zajęć zapowiada również m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 oraz 21.
– Mimo problemów z ogrzewaniem w naszej szkole, które wymaga remontu, a który nastąpi właśnie w okresie świątecznym, wyjdziemy naprzeciw prośbom rodziców i w razie potrzeby zorganizujemy dzieciom opiekę w okresie świątecznym – zapewnia Edward Pietrulewicz, dyrektor SP 21. - Do tej pory jednak żaden z rodziców nie zwrócił się do nas z prośbą o uruchomienie takich zajęć.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To może wygenerować olbrzymie koszty. Być może dla jednego dziecka ogrzewać i oświetlić pomieszczenia szkolne. Nie mówąc już o tym, że w małych, gminnych szkółkach trzeba będzie zapewnić dowozy i odwozy dziecka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 19
  (2014-12-08)
 • nie takie koszty są generowane przy okazji innych "przedsięwzięć". Taki zajęcia w szkołach powinny być normą, nie organizowaną na prośbę rodziców a na stałe wpisaną w grafik zajęć. Co mają robić z dziećmi pracujący rodzice? Instytucja babci nie dla wszystkich jest dostępna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 15
  (2014-12-08)
 • jakie koszta? przecież zgodnie z Konstytucją nauka jest bezpłatna buahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 6
  (2014-12-08)
 • Oczym wy ludzie mówicie. Ciekawe czy choc jedna szkoła redukuje ogrzewanie w godzinach nocnych a co dopiero w okresie ferii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 10
  (2014-12-08)
 • To samo dotyczy innych placówek miejskich łacznie z UM. A kszty ogrzewania są ogromne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  (2014-12-08)
 • Święta prawda, to że szkoły robią sobie wolne, nie znaczy że i rodzice mają w tym samym czasie wolne. Dziwi mnie też że szkoły czekają na zgłoszenia rodziców - to powinno być normalne, że skoro w większości pracuje oboje rodziców (dane o bezrobociu), to i dziećmi nie będzie miał się kto zająć. Tego typu akcje powinny być normą, a nie wyjątkiem i to z musu, bo minister kazał i na wyraźne życzenie rodzica. PS. Dlaczego jeśli chcę ocenić komentarz, to wyświetla mi się "Nie kombinuj"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 19
  Edek..(2014-12-08)
 • Tym nauczycielom w dupie sie poprzewracało. Jeszcze pare lat i ta karta Nauczyciela sie rozpierdzieli. Nauczyciele nic nie robia maja cały czas wolne a biora za to kase czy wy ludzie tego niewidzicie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 33
  Nauczyciel77(2014-12-08)
 • W mojej szkole osobiście reguluję termostaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  jednajestnapewno(2014-12-08)
 • jestem zainteresowana zajęciami. Co z SP15? SP 6???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 7
  (2014-12-08)
 • proszę sprawdzić ile matek przysyłających dziecko do szkoły w okresie przerwy świątecznej pracuje około 80 procent to matki które nie pracują tylko po co zajmować się własnym dzieckiem lepiej poleniuchować, ado szkoły mieć o wszystko pretensje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 12
  kani(2014-12-08)
 • Nauczyciele niezadowoleni? Naprawdę mają bardzo dużo wolnego. To nie jest okres urlopu, więc nie należy wymyślać, że to ogrzewanie. .. ze to matki nie pracują. Mają płacone za swoją pracę, a jak mają, to należy stawić się w pracy. Proste,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 19
  (2014-12-08)
 • O jakich Ty kosztach ogrzewania i oświetlenia piszesz? Przecież wyraźnie jest napisane, że czas "przerwy świątecznej" nie jest dla nauczycieli czasem wolnym. Skoro oni mają siedzieć w szkole, to i dzieci mogą, praktycznie nie podnosząc kosztów. No chyba że ta praca nauczycieli jest tak samo prawdziwa jak wyjazdy Hoffmana, czyli tylko teoretycznie i na papierze, to już tylko i wyłącznie problem ich i ich przełożonych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 11
  Edek..(2014-12-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA