UWAGA!

Przeszłość i przyszłość Światowida

 Elbląg, Ryszard Tomczyk, Antoni Czyżyk, Aleksandra Bednarczuk, Natalia Klonowska
Ryszard Tomczyk, Antoni Czyżyk, Aleksandra Bednarczuk, Natalia Klonowska (fot. AD)

Jubileusz 50-lecia, towarzyszące temu wydarzenia i wydawnictwa, zbliżający się Festiwal Sztuki Słowa.. „Czy to jest kochanie?” oraz rozbudowa charakterystycznego, po brzegi wypełnionego kulturą, budynku przy Placu Jagiellończyka - to tematy poruszane podczas dzisiejszej (6 marca) konferencji prasowej w Światowidzie.

50 lat minęło
       Swój okrągły jubileusz Światowid świętuje już od kilku miesięcy, spotkania, wystawy i seanse filmowe przenosiły światowidową publiczność pół wieku wstecz. Wydano m.in. okolicznościowy znaczek pocztowy, albumy przypominające historię Światowida. Ale to nie koniec urodzinowych atrakcji. Jedną z nich był dzisiejszy wernisaż malarstwa Ryszarda Tomczyka. Artysta doskonale pamięta narodziny – jak sam ciągle mówi – elbląskiego domu kultury.
       - Moje wspomnienia sięgają samego początku - mówił Tomczyk. - Pamiętam, że uczestniczyłem w otwarciu w 1962 roku, to miało miejsce w ówczesnej kawiarni „Uśmiech”. Czemu ona teraz tak się nie nazywa, to ja nie wiem, to jest bardzo polska i ładna nazwa - żartował z przekąsem. - Nie wiadomo było czym dom ten będzie, jakie będzie jego przyjęcie, ponieważ obok ogromnych oczekiwań społecznych istniały również jakieś anarchistyczne zapędy niezorganizowanej części już nie powiem młodzieży, ale i chuliganerii, żeby w końcu posiąść to co już tak długo jest wznoszone. Pracownicy domu kultury też nie bardzo wiedzieli, czy dobrze było odrywać młodzież od szkoły i oddawać w działanie ludzi, którzy nie wiadomo czy są nauczycielami, czy stworzą im dobre warunki. Pierwszy długi okres wymagał współdziałania szkół, ludzi kultury , władz i dlatego powołano tzw. radę programową domu kultury, której byłem pierwszym prezesem i szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że tyle roboty przede mną stanie.
       Jak twierdzi Tomczyk, już wtedy dom kultury miał ogromne pole do działania. Po kilku niepewnych latach Światowid zaczął rozkwitać, stał się miejscem spotkań elblążan w różnym wieku. W 50-letniej historii pojawiały się czasy lepsze i gorsze, placówką zarządzało wielu dyrektorów, jednym wychodziło to lepiej, innym trochę gorzej. Ryszard Tomczyk część nazwisk wspomina z sentymentem, inne celowo pomija. Cieszy się, że jego prace mogą być prezentowane właśnie tu. Wystawę malarstwa Ryszarda Tomczyka można oglądać w Galerii Nobilis do 6 kwietnia.
       Kolejną urodzinową imprezą Światowida jest jutrzejszy (7 marca) koncert „W krainie uśmiechu”, w którym najpiękniejsze arie operowe, operetkowe i musicalowe wykonają soliści Polskiej Opery Kameralnej z Łodzi (wstęp na imprezę za okazaniem bezpłatnych wejściówek).
       Również w środę na pierwszym piętrze Centrum Spotkań Europejskich zawisną archiwalne fotografie z zasobów Pracowni Digitalizacji Światowida. Wystawę tę będzie można oglądać do końca kwietnia.
       Od piątku (9 marca) w holu głównym Światowida otwarta zostanie kolejna już wystawa zdjęć. „Wybrańcy Fotografii” to ekspozycja prac kilku osób związanych przed laty z sekcją El-Foto m.in. Jacka Szuleckiego, Danuty Węgiel, Dariusza Nowickiego i Piotra Romanowskiego. Wystawa będzie czynna do 27 marca.
       Światowid organizuje również „drzwi otwarte” – w piątek dla grup zorganizowanych (zapisy przyjmowane są telefonicznie), a w sobotę w godz. 11 – 13 dla wszystkich elblążan. W programie zwiedzanie, warsztaty z fusingu, witrażu, ceramiki, grafiki, komiksu oraz zajęcia teatralne i muzyczne.
       Sobota (10 marca) to czas wspomnień. W godzinach 11- 14 w sali nr 38 na pierwszym piętrze Światowida prezentowane będą nagrania elblążan wspominających Światowid, a także multimedialna wystawa archiwalnych fotografii.
       Natomiast wieczorem rozpocznie się uroczysta gala. Jubileusz 50-lecia Światowida będzie okazją do wręczenia wielu odznaczeń i wyróżnień. Uroczystość uświetni koncert Ewy Bem. Wstęp tylko dla zaproszonych gości m.in. byłych pracowników Światowida.
       Kolejnym wydarzeniem z okazji 50-lecia Światowida będzie zaplanowane na 12 marca spotkanie literackie z Andrzejem Krzysztofem Waśkiewiczem. Dzień później (wtorek) na ekranie kina Światowid, w ramach cyklu Dekady filmu polskiego pojawi się „Nie ma róży bez ognia”. 16 marca na Forum Debaty Publicznej poruszony zostanie temat „Polityka kulturalna a biznes”. Gośćmi spotkania będą: prof. Jerzy Hausner, Jacek Protas, Paweł Olechnowicz. 27 marca to kolejny odcinek Dekady filmu polskiego i „Zaklęte rewiry”.
      
       „...Kochanie” po raz 16
       Wielkimi krokami zbliża się również kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”. Ostatnie dni marca to prezentacje konkursowe, koncerty i spektakl. W czwartek (29 marca) w spektaklu „Drugi rozdział” przed elbląską publicznością
       zaprezentują się znani aktorzy: Daria Widawska, Tamara Arciuch, Piotr Grabowski i Bartek Kasprzykowski. Kolejny wieczór (30 marca) należeć będzie do duetu ojciec i syn – z programem „Nasze fascynacje” wystąpią Bartosz i Marian Opania. Przed elblążanami także koncert Anny Marii Jopek (1 kwietnia).
       OFSS „...Czy to jest kochanie?” to nie tylko występy gwiazd. Tradycyjnie w czasie trwania festiwalu odbywać się będą przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach - recytacji, teatrów jednego aktora i piosenki poetyckiej. Formuła pozostaje niezmienna, jest jednak coś nowego.
       - W tym roku postanowiliśmy przenieść przesłuchania piosenki do klubu muzycznego Mjazzga. Klub jest bardzo kameralny, ma bardzo fajne warunki jeśli chodzi o możliwość prezentacji wokalnych. To dosyć nowatorski pomysł, ale mamy nadzieję, że uczestnikom, widzom i jurorom się spodoba - mówi Aleksandra Bednarczuk.
       Piosenek w wykonaniu młodych artystów słuchać będzie można w sobotę, 30 marca, od godz. 16 w Mjazzdze. Przesłuchania w pozostałych kategoriach odbywać się będą tradycyjnie w Światowidzie. W piątek od godz. 17 rywalizację rozpoczną recytatorzy, w niedzielę na scenie prezentować się będą teatry jednego aktora.
       Na wszystkie przesłuchania wstęp wolny.
       - Przyjmowanie zgłoszeń na prezentacje konkursowe przedłużyliśmy do 15 marca. Już w tej chwili mamy ponad trzydzieści zgłoszeń na kategorię piosenki artystycznej, ponad dwadzieścia na recytację, trochę mniej na teatry - dodaje Bednarczuk.
       Przy stole jurorskim w tym roku zasiądą: Jan Poprawa, Janusz Majcherek, Jacek Bończyk i Jarosław Wasik. Tradycyjnie już też uczestnicy przesłuchań w kategorii piosenki poetyckiej będą mogli uzyskać kwalifikacje na krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej.
       Laureatów 16. edycji OFSS „...Czy to jest kochanie?” usłyszymy 1 kwietnia podczas koncertu galowego, który zainauguruje zeszłoroczna zwyciężczyni Małgorzata Żurańska-Wilkowska.
      

 


       Krok w przyszłość
       Od dziś internauci mogą korzystać z nowej strony internetowej CSE Światowid - (swiatowid.elblag.pl/pl/). Nowoczesny layout, bogata grafika, praktyczne funkcje, przejrzystość i wygoda - to tylko niektóre z cech odświeżonej witryny. Nowością na stronie Światowida jest m.in. wirtualny spacer po placówce. Modernizację przeszła także strona kina Światowid (kino.swiatowid.elblag.pl/pl/). Teraz kinomaniacy mogą znaleźć na niej jeszcze więcej informacji o filmach, dużo więcej zdjęć, a także zwiastuny prezentowanych filmów. Nowy wygląd zyskała również witryna Centrum Tańca Promyk (promyk.elblag.pl/pl/)
       Przebudowa stron internetowych to nie jedyna inwestycja Światowida. Wkrótce ziści się wieloletni plan – generalny remont i rozbudowa największej instytucji kulturalnej w mieście.
       - W czerwcu uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, jest opracowana dokumentacja, na dniach będziemy aplikowali do ministerialnego projektu, a samorząd województwa w tym roku zabezpieczył już środki finansowe na udział własny - mówi Antoni Czyżyk. - Gdy uzyskamy pozytywną ocenę tego projektu to rozbudowa będzie bardzo realną i mam nadzieję, że bardzo szybką, bo my musimy skonsumować środki unijne do 2014 roku.
       Duże zmiany szykują się zarówno na zewnątrz, jak i w środku gmachu. Światowid powiększy swoją powierzchnię o około 22 tysiące metrów kwadratowych. Teatr zyska oddzielne, niezależne wejście. Projekt rozbudowy Światowida i teatru obejmuje m.in. nadbudowę kondygnacji , kompleksową modernizację istniejących pomieszczeń. Burzone ściany, przebudowywane sale, diametralna zmiana wystroju - wszystko to sprawi, że Światowid będzie nowoczesnym, bardziej funkcjonalnym centrum kultury z klimatem. [na zdjęciu projekt foyer kina]
      
      

OK

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • A te wejściówki na "najpiękniejsze arie" to nie były dla mieszkańców. Panie Czyżyk bardzo brzydko, my też chcemy to obejrzeć.
  • Ewa Bem też zaśpiewa tylko dla wybranych gości, co to jest selekcja?, zbojkotujmy to świętowanie
  • O Pan Komisarz. .. .. jak zawsze u. .. ..
  • Patformianą hołotę raz sierpem raz młotem
  • Swiatowid z Kulturą ma niewiele wspólnego. Jest raczej wylęgarnią specyficznych Kadr.
  • Dom Kultury MDK, WOK, Światowid został zbudowany za społeczne pieniądze i powołany do życia JAKO PLACÓWKA KULTURALNA MAJĄCA DZIAŁAĆ na rzecz środowiska miasta Elblaga. Działały w nim różznorakie sekcje artystyczne od czasów Pana Pęcherzewskiego, Pani Dołęgowej: tkacka, malarstwa i rzeźby, muzyczna, fotograficzna, teatralna i inne. Opiekowano się artystami rękodzieła ludowego w całym województwie. Ośrodek działał prężnie i było to widać i słychać muzycznie. Po zmianach w PRL ośrodek przejęła grupa kolesi, która podzieliła sferę kulrury między siębie robiąc z WOK" Świadowid" wręcz prywatna inicjatywę. Jeden dyro poszedł do biblioteki miejskiej, w Światowidzie został Pan Czyżyk, który przekształcił Światowid na Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej, instytucję o tak szumnej nazwie, po to, by móc korzystać do woli z dotacji unijnych. Po czym jak wyczerpał się limit dotacji zmieniono nazwę na Centrum Spotkań Międzynarodowych, by dalej ciągnąć kasę z dotacji. Cała kultura i założenia WOK rozwiały się i ośrodek zbudowany za społecznie pieniądze służy interesom jednego człowieka i grupie tanecznej Lotos - Jantar. Drugi koleś przejął bibliotekę a trzeci z WOK Catrum Biznasu. Należy tylko dodać, że bardzo dobrze im się powodzi a kultura kwitnie w podziemiu i garażach. Gabinety mają jak ministrowie w Warszawie i wszyscy są jedynie nastawieni na własny biznes i robienie kasy a nie produkowanie kultury a możliwości jest bardzo dużo - moim zdaniem.
  • Niektóre, elbląskie puby organizują więcej koncertów i to każdy z osobna, niż szumnie nazwane Centrum. Centrum, tylko od czego ? Wszelkiej maści warsztaty są dla ograniczonej liczby mieszkańców. Tak samo kursy, również taneczne. Dla mas zostaje kino i parę koncertów w roku, które w większości odbywają się cyklicznie, niejako z rozpędu, co nie wymaga ogromu sił i inwencji, by je powtarzać. Poza tym parę wystaw, z reguły fotograficznych. Co jeszcze ? Jakoś nic nie przychodzi mi do głowy. Dlatego zgadzam się z kimś, kto napisał, że kultura kwitnie w garażach. Dodam, że jeszcze w pubach. Centrum Spotkań Europejskich Światowid. .. Co to za nazwa ? Gdzie ta Europa i z kim można się tam, ewentualnie spotkać ? Kogo z Europy w CSE Światowid, nie licząc krajowych artystów, można posłuchać, podziwiać, kogo nagrodzić brawami ? Nazwa i całe otoczenie, to przerost formy nad treścią. Żenada !
  • To miejsce powinno nazywać się Dom Kultury Światowid. Centrum Spotkań Europejskich Światowid jest jakąś kosmiczną pomyłką. Tylko czekać, a wzorem ratusza powstaną w nim departamenty.
  • to ze swaitowid to tylko propaganda to fakt ale ze dyro czyzyk ma wypasiony gabinet to kłmastwo bo byłam w nim i jest wielkosci mojego pokoju :D Chyba ze sie przeniósł do innego lokum. Najpierw wchodzi sie do sekretariatu a pozniej do bo ja wiem 5 na 5 pokoju dyra; )
  • jak zwykle ściema POpaprańców, ,a Teatr to co ? też jest w tym budynku panie cyzyk
  • Dalczego wykasowlaiscie, ze dyrektor biblitoeki elblaskiej ma olbrzymi gabinet, stół i wersalkę w nim na której mońża sobie pospac? kasujecie to bo wam kaze? haha wstyd!!
Reklama