UWAGA!

Przyrodnicza perła Żuław (Opowieści z lasu, odc.76)

 Elbląg, Jezioro Druzno to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w regionie
Jezioro Druzno to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w regionie (fot. krzychp, Fotka Miesiąca Sierpień 2011)

Został utworzony 51 lat temu po to, by chronić ostoję ptactwa wodno – błotnego oraz piękny, lokalny krajobraz. Ten położony w gminie Markusy oraz w gminie Elbląg rezerwat jest również jednym z 13 obiektów w Polsce, które podlegają ochronie międzynarodowej. "Jezioro Drużno" to miejsce niezwykle bogate przyrodniczo.

Teren, na którym znajduje się rezerwat, to pozostałość dawnych rozlewisk Wisły. W skład tego terenu chronionego wchodzi jezioro, które jest płytkie i zarośnięte, oraz przyległe łąki i bagna. Łącznie "Jezioro Drużno" zajmuje ponad trzy tysiące hektarów.
       Jest rajem dla przyrodników, w szczególności dla ornitologów.
       "Bujna i różnorodna szata roślinna, a także specyficzne warunki fizyczne – silnie rozbudowana linia brzegowa, obecność wysp i kęp pływających – sprzyjają występowaniu wielu gatunków ptaków, są to m.in.: zimorodek, orlik krzykliwy, bąk, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, derkacz, dzięcioł czarny, żuraw, bielik, bączek, gąsiorek, podróżniczek, zielonka, kropiatka, rybitwa rzeczna, jarzębatka. Spośród ssaków najistotniejsze dla tego obszaru są: nocek łydkowłosy, bóbr europejski i wydra. Wśród ryb występuje: minóg rzeczny, różanka i koza." - czytamy w Encyklopedii Warmii i Mazur.
       Na terenie rezerwatu rośnie kilkaset gatunków roślin, wśród nich te rzadkie i zagrożone m.in. rosiczka okrągłolistna, turzyca bagienna, salwinia pływająca. Warto nadmienić, że swój charakterystyczny krajobraz miejsce to zawdzięcza m.in. grzybieniom białym, grążelowi żółtemu, grzybieńczykowi wodnemu, trzcinie pospolitej czy kielisznikowi zaroślowemu.
       Bogactwo przyrodnicze tego miejsca sprawiło, że w 2004 r. "Jezioro Drużno" zostało włączone do obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, a w 2005 r. znalazło się w spisie Konwencji Ramsarskiej (jej zadaniem jest ochrona obszarów wodno-błotnych, o znaczeniu międzynarodowym, ważnych dla ptactwa), jako jedno z 13 takich miejsc w Polsce.
       Teren rezerwatu jest dla turystów zamknięty, ale jego piękno można podziwiać na dwa sposoby: poruszając się ściśle wyznaczonym szlakiem żeglownym albo trasą rowerową wokół jeziora.
       Stała tam również wieża widokowa, w miejscowości Żółwiniec, ale trzy lata temu została zniszczona – podpaliło ją czterech młodych mieszkańców gminy Markusy.
       - Nad tym, by wieża znów funkcjonowała pracuje kilka instytucji, ale jest to proces złożony pod względem formalno – prawnym, dlatego cała procedura tak długo trwa – dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

oprac. mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dlaczego nie ma tarasu widokowego na jeziorze Drużno. Przecież dzieki temu tarasowi gdyby był wraz z ambonami turyści by walili by oglądać ptactwo. MYŚLCIE WRESZCIE.
  • A złomy-tzw statki żeglugi ostródzkiej zakłócają ciszę i niszczą szlak.
  • Jak najszybciej usuńcie ten tekst bo Szyszko przeczyta i zasypie.
  • I nie będzie tarasu żeby turysci nie oglądali działalności rybaków ich połowów i ptaków w sieciach.
  • W pierwszej kolejności to trzeba zrobić porządek z tą pseudo rybacką patologią.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    7
    Tygrys.(2017-08-20)
  • Na weglach i w jezioze zawsze swieza rybke za winko lub szuwax dostaniesz
  • Pzw okręg elbląg wstydu i honoru nie macie , uprawiacie na rezerwacie rabunkową gospodarke rybacką . Komuna sie skonczyła wiemy nie dla was, ale dla nas myslących wędkarzy , przyrodników , przyjdzie czas was rozliczyć szybciej niż myślicie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    7
    Wędkarz.(2017-08-20)
  • Przecież tam jest wędkarz na wędkarzu, byłem widziałem. I do tego pozostawiają po sobie "" syf ""
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    9
    Ależbajka;)(2017-08-20)
  • Za rok o tej porze Przekop będzie juz w połowie gotowy!!!!! Wreszcie coś się będzie działo!!!!!
  • Fakt że sporo wędkarzy i rybaków to zasmiecacze!!!!
  • Zamknąć szlak po żeglarze kiprują do jeziora, jak leci to co z siebie wydalą i co wyprodukują, jako śmieci. Znany problem na całej Warmi i Mazurach. Co z trucicielami, którzy w 2014 roku spuściścili wszeli syf, jaki wyprodukowali i wytruli znaczną część jeziora. Była piękna wieża, no ale to człowiek ją podpalił, nie ptak, nie bóbr. Ci co obserwowali i organizowali tzw imprezy na wieży, to tak śmiecili, że codziennie kilka worków wszelkiej maści odpadów trzeba było ze ścieżki i okolic wieży wynosić, a ogniska palono u podstawy drewnianej wieży. Kto podpalił 300 ha trzcinowisk jeziora kilka lat temu. jesteśmy brudasami, wandalami i chamami my ludzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    Miescowytrol(2017-08-20)
  • Żeglarze śmiecą na Warmi i Mazurach. Problem powszechnie znany i opisywany. Wieżę podpalił człowiek, nie bóbr i nie kormoran. Sterty śmieci na ścieżce, przy wieży i na podestach spalonej wieży. Ogniska palone przez imprezowiczów na podestach wieży. Podpalone przez człowieka kilka setek hektarów trzcinowisk j. Druźno - kilka lat temu. Wytrute kilka setek hektarów jeziora w 2014r. przez dostawców ścieków. To my ludzie za to odpowiadamy!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    Miejscowytrol(2017-08-20)
Reklama