Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Radni nie odwołali wójta. Przynajmniej na razie

 
Elbląg, Radni nie odwołali wójta. Przynajmniej na razie Radni nie podjęli dziś decyzji o odwołaniu Aleksandra Lewickiego ze stanowiska wójta
Rek

Radni gminy Gronowo Elbląskie nie podjęli dziś (12 kwietnia) decyzji o odwołaniu ze stanowiska wójta Aleksandra Lewickiego. Mają na to jeszcze dwa tygodnie. Zdecydowali natomiast , że sprawą zajmie się Komisja Rewizyjna. – Trzeba zapoznać się z dokumentacją i wyjaśnieniami wójta zanim podniesiemy rękę – mówili.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z delegatury w Białymstoku stwierdzili, że Aleksander Lewicki naruszył prawo. Jest bowiem prezesem przedsiębiorstwa rolnego i łączy tę funkcję z fotelem wójta gminy Gronowo Elbląskie. Ponadto ma we wspomnianej firmie więcej niż 10 proc. udziałów, co narusza ustawę antykorupcyjną. „Sankcją za złamanie tych zakazów jest wygaśnięcie mandatu. Wygaśnięcie mandatu wójta stwierdza rada gminy w drodze uchwały, w terminie miesiąca od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu” – czytamy w piśmie CBA.
     Pismo Rada Gminy otrzymała 2 kwietnia. Jej przewodniczący Roman Puchalski w trybie pilnym zwołał sesję.
     - Zaproponuję przejście tej sprawy przez Komisję Rewizyjną – mówił dziś (12 kwietnia) przed rozpoczęciem obrad. - Jednak wszystko zależy od woli radnych. Nie wiedzieliśmy o tym, że wójt jest prezesem firmy – dodał. - To jest sprawa świeża, pismo przyszło 2 kwietnia, zarządziłem więc sesję w trybie szybkim i czekamy na wyjaśnienia.
     Jak się okazało, wola radnych nie jest zgodna.
     - Uważam, że to nie potrzebne – mówił radny Krzysztof Józefowski. - O tym czy wójt jest winien czy nie decyduje sąd, a nie radni. A tak to my się wysuwamy przed niezawisły sąd.
     - Zanim podniosę rękę chcę wiedzieć , chcę mieć pewność – mówił inny radny. – Mamo prawo do tego, by zapoznać się z dokumentacją i wyjaśnieniami wójta. Wtedy mogę głosować za lub przeciw wygaśnięciu mandatu.
     - Nie możemy podjąć szybkiej decyzji. Musimy się przespać z tym problemem – wtórował kolejny radny.
     Przeciwnicy wójta Lewickiego takich dylematów nie mieli: - Wójt praktycznie - zgodnie z prawem -wójtem już nie jest i to decyzja CBA – nie nasza – mówił radny Waldemar Badeński. - CBA nie pozostawia możliwości interpretacji, czyli mówiąc po polsku, Rada Gminy jest pozbawiona decyzyjności w tej sprawie. Mandat wójta już wygasł, nie ma bowiem upomnienia czy nagany.
     W głosowaniu 15 radnych przeważył jeden głos za tym, by – jak sugerował Przewodniczący Roman Puchalski – decyzja o ewentualnym wygaśnięciu mandatu wójta Aleksandra Lewickiego zapadła na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.
     Radni chcieli wysłuchać wyjaśnień Aleksandra Lewickiego.
     - Firma istnieje, ale nie jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i uważam, że nie spełnia warunków spółki prawa handlowego dlatego nigdy jej nie podawałem w oświadczeniu majątkowym – mówił wójt. - Od 18 lat, czyli od początku nie wystawiła żadnej faktury. Może to moje niedopatrzenie. Mam problem z rozwiązaniem firmy, bo mój wspólnik jest moim przeciwnikiem. Czekam na dokumenty od niego, by rozwiązać ostatecznie spółkę. CBA twierdzi, że jestem winny, ja jestem jednak innego zdania, ale trudno mi wyrokować, bo nie jestem prawnikiem. Zdaję się na radę.
     - Niemniej, jest to spółka, a ustawa nie określa czy ona ma działać, czy też nie – podnieśli głos niektórzy radni. – To, że wójt jest jej prezesem powoduje wygaśnięcie jego mandatu.
     Decyzja w tej sprawie ma zapaść na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Kiedy to nastąpi – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że radni mają czas na podjęcie stosownej uchwały do 2 maja.
     A co mówi się w Gronowie Elbląskim?
     - Nie słyszałem nic, by chcieli odwołać wójta – mówił jeden z napotkanych mężczyzn. - Jest już ze dwie kadencje wójtem, a teraz trzecią. Tyle go ludzie wybierają to chyba jest dobry.
     Ulicę dalej dwaj mężczyźni nie mieli wątpliwości: -Odwołać? Ale z jakiej racji? Firmy nie prowadzi od dłuższego czasu i funkcjonuje jako wójt. Komuś po prostu zależy na jego stanowisku. To podkopywanie. Była już sprawa na policji o podpisy na głosowaniu. A wójt wójtem został. Komuś zależy by dostać się do władzy.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W przypadku CBA mamy do czynienia z bezczelnym nadużywaniem sytuacji. Sprawa jest błaha. Mimo to, aby się dowartościować "agenci CBA" przeliczyli złote na "stare złote" aby wyszły miliony. Metody działania agenta Tomka. Czy wam przygłupom nie wstyd?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbik(2012-04-12)
 • W takim przypadku jest to naruszenie prawa i działnie konkurencyjne na szkode gminy. Pan Wójt winien byc odwołany i to natychmiast.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Nie no najlepiej zeby Pan obecny Wojt był wójtem do końca życia niech się dalej nachapie i zadłuża gminę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Radni nie wiedzieli że wójt od kilku lat prowadzi własna firme niemozliwe - radni bezradni. .. .. same sukcesy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Jaki bidulek z tego wójta Lewickiego nie odwołujcie go bo sie popłacze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-12)
 • Jestem mieszkanką Karczowisk i wstyd mi za wybranego radnego. Swoim zapędem do władzy niszczy wszystko co dobre. Zniesławia naszą gminę. Niszczy ludzi. Blokuje rozwój tej gminy. Jest mi przykro i wstyd, że na niego głosowałam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  X i Y(2012-04-12)
 • Wspólnik jest "be", bo przeszkadza, firma 18 lat nie wystawiła żadnej faktury, tzn. co - w szarej strefie robili?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Wydanie zgody na budowę farmy wiatrowej przez Pana Lewickiego na terenie Gminy Gronowo Elbląskie mimo sprzeciwu mieszkańców Gminy jak dla mnie eliminuje go jako Wójta Gminy. Wójt który nie słucha głosu mieszkańców nie powinien ich reprezentować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • o budowie wiatrakow w gminie to chyba rada miala decydujacy glos?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • odwołać go ze stanowiska. Są zdecydowanie bardziej ogarnięci ludzie na o stanowisko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jeg-ik(2012-04-13)
 • pier. .. lić prawo liczą się układy najważniejsze "prawo" w protektoracie brukselskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • iekawe cz w Radzie jest jakiś prawnik, który podpowie co i jak. Tak chętnie głosują za Wójtem, bo z tego co wiem to pracownicy Gminy to w większości rodzina Pana Lewickiego. Niech sobie będą tylko niech coś robią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Fototapeta fizelinowa 290x260 cm - Tropiki
Fototapety z dmuchawcami
Fototapety Trójmiasto