Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni PO o sesji

Elbląg, Radni PO o sesji
fot. Anna Dembińska

Klub Radnych Platformy Obywatelskiej podsumował ubiegłotygodniową sesję Rady Miejskiej. Ich zdaniem najważniejsze wydarzenia obrad to narastający konflikt radnych lewicy z kończącym kadencję prezydentem oraz fiasko hasła reklamowego „historyczny budżet miasta”. Ostatnia sesja radnych w tym składzie odbędzie się 4 listopada.

Poniżej fragmenty podsumowanie sesji autorstwa Klubu Radnych PO:
     Informacje o złym stanie finansów miasta, wynikającym z przyjęcia naciąganych założeń na etapie uchwalania budżetu, okazały się niestety prawdziwe. Rozdmuchana polityka inwestycyjna prezydenta Słoniny i brak odpowiedniego planowania finansowego spowodowały realną groźbę utraty płynności miasta w ostatnim kwartale tego roku. Ostrzeżenie o możliwości wystąpienia takiej sytuacji przekazał radnym na posiedzeniu Komisji, Skarbnik Miasta. Elbląscy nauczyciele mogą jednak spać spokojnie. Nie ma już zagrożenia niewypłacenia wynagrodzeń w przed Bożym Narodzeniem. Po gorącej dyskusji większość radnych poparła uchwałę budżetową umożliwiającą emisję obligacji komunalnych przez miasto Elbląg na proponowaną kwotę 45 mln złotych. W trakcie dyskusji radni SLD zaproponowali jednak zmniejszenie kwoty obligacji do 39 mln, kosztem ograniczenia finansowania bieżących wydatków, w tym środków na bieżącą działalność placówek oświatowych. Ostatecznie głosami PO, PiS i Dobrego Samorządu uchwalono, że miasto Elbląg będzie mogło wyemitować obligacje na kwotę 45 mln złotych, co wystarczy na pokrycie deficytu budżetowego. Środki z emisji zabezpieczą również wydatki inwestycyjne, m.in. na rozliczenie budowy hospicjum przy ul. Toruńskiej oraz rozbudowę obiektów sportowych przy ul. Skrzydlatej.
     
     SLD przechodzi do opozycji
     Zaskoczeniem dla wielu obserwatorów czwartkowej sesji była postawa radnych SLD, którzy wyraźnie dążyli do konfliktu z prezydentem. Warto przypomnieć, że przy uchwalaniu budżetu na ten rok w grudniu 2009, do ostatniej chwili żądali oni wprowadzenia ich zmian do projektu, grożąc nie wyrażeniem poparcia dla tego budżetu. Prezydent ugiął się pod tą presją i uchwalono budżet uwzględniając propozycje SLD. Korzystając z tej sytuacji, również PiS wprowadził kilka swoich zapisów i ostatecznie poparł ten projekt. O nierealności przyjętych założeń mówili wówczas radni Platformy Obywatelskiej, którzy ostatecznie jako jedyni zagłosowali przeciwko takiemu projektowi budżetu na 2010 rok.
     Proces uchwalania budżetu był pierwszym wyraźnym sygnałem, że prezydent traci poparcie w swoim naturalnym zapleczu politycznym. Głosowania z 16 września ostatecznie pokazały, że Henryk Słonina to poparcie już stracił i do końca kadencji SLD jest „nową” opozycją swojego starego znajomego
     
     Czy powstanie Regulamin Rady Miejskiej?
     Sesja Rady Miasta okazała się niestety porażką organizacyjną. W trakcie głosowań zepsuła się aparatura do automatycznego liczenia głosów, nie było zasilania przy stanowiskach radnych i stole prezydialnym. Panował chaos organizacyjny, a ręczne liczenie głosów przedłużało obrady. Dyskusja nad uchwałą o wprowadzeniu biletów, czy na temat szpitala wojskowego, a także długość zadawania interpelacji skłaniają do refleksji, że czy nie powinny pojawić się regulacje określające przebieg obrad sesji rady miasta. Warto zwrócić uwagę, że w naszym mieście nie funkcjonuje Regulamin Rady Miasta, a kwestie związane z jej działaniem reguluje tylko Statut Miasta w zakresie podstawowym wynikającym z innych aktów prawnych.
     
     Ciągle dużo pytań w sprawie szpitala
     Dla większości obserwatorów dalej nie jest jasne czy połączenie szpitali wojskowego i miejskiego jest rozwiązaniem optymalnym. Decyzja dotycząca tej kwestii powinna zapaść po dokładnej analizie i poprzedzona powinna być konsultacjami społecznymi, jak w przypadku sprzedaży EPECu. Przypomnijmy, że uchwałę intencyjną w sprawie podjęcia przez Prezydenta Miasta Elbląga działań zmierzających do przekazania dla samorządu Miasta Elbląga 110 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Elblągu, podjęli jednomyślnie radni wszystkich opcji w na sesji w dniu 21 stycznia 2010 r. Przyjęcie tej uchwały nie odbyło się bez dyskusji co do zasadności takiego połączenia, ponieważ koszty funkcjonowania nowego szpitala musiałby zabezpieczać budżet miasta Elbląga. Radni ustalili, że na ten temat odbędzie się rzeczowa i dyskusja, prezydent przedstawi wszelkie niezbędne dane i symulacje pokazujące skutki połączenia tych dwóch szpitali, i dopiero po tym odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Jednak już na sesji kwietniowej tuż przed sama sesją pojawiły się dwa projekty uchwał: zmieniająca poprzednią uchwałę oraz druga powołująca nowy twór – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Miejska Poradnia Medycyny Pracy, który docelowo ma się połączyć ze szpitalem wojskowym. Po burzliwej wymianie zdań nad trybem podejmowania tej uchwały pomiędzy radnymi PO a prezydentem, głosami radnych SLD, Dobrego Samorządu i PiS przyjęto uchwały w kształcie proponowanym przez prezydenta. Prezydent nie wyciągną wniosków z zarzutów co do sposobu prowadzenia dyskusji z radnymi w tej sprawie, i ponownie bez przeprowadzenia rzeczowej rozmowy i przedstawienia argumentów przeforsował na sesji w dniu 16 września uchwałę wyrażającą zgodę na połączenie miejskiego ZOZ ze szpitalem wojskowym. Pikanterii dodaje fakt, że uchwała ta została przedłożona radnym dopiero w dniu głosowania, co uniemożliwiło dokładne zapoznanie się z jej treścią i załącznikami. Nie odbyła się dyskusja pokazująca wszystkie za i przeciw dla takiego rozwiązania. Prezydent nie pokazał żadnych symulacji pokazujących jak to połączenie wpłynie na budżet miasta.
     Taki tryb podejmowania decyzji w tak ważnej kwestii oprotestowali radni Platformy Obywatelskiej oraz jeden z radnych SLD. Ostatecznie jednak uchwała został przyjęta głosami SLD, PiS i Dobrego Samorządu. Niestety, dalej nie wiemy jak ta decyzja wpłynie na finanse miasta. Bez dwóch zdań, sam styl procesowania uchwał tak ważnych dla miasta pozostawia wiele do życzenia.
     - Mówiłem o tym podczas sesji, powtórzę ponownie. Styl oraz forma współpracy Prezydenta z radnymi jest naganna. Prezydent nie rozmawia o kluczowych dla miasta rozwiązaniach, nie ma debat poprzedzających głosowanie nad ważnymi uchwałami, całkowicie zrezygnowano z dialogu z radnymi. Niepokoją informacje o prywatnych wypowiedziach prezydenta, który miał powiedzieć – skoro elblążanie mnie wybrali na prezydenta to nie muszę z nikim uzgadniać swoich decyzji. Wspomnieniem kończących się rządów Henryka Słoniny będzie jego niechęć do otwartej współpracy z Radą Miejską” – komentuje XXX Sesję Jerzy Wcisła, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Klub Radnych PO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • za jakąś uczciwą robotę się weżcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
 • Połączenie 110ego i Miejskiego nie wpłynie wcale na budżet. 110ty jest samowystarczalny i spokojnie podciągnie Miejski. Skoro się tak bardzo politycy i radni PO boją o miejski budżet to dlaczego się nie zatroszczą o długi które zaciąga ich Umiłowany Wódz Donald?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JesusAlvaro(2010-09-21)
 • Pan Prezydent licho kończy. Pozostawi po sobie bałagan w komunalce (EPEC i ZBK ) nieudolne Rady Nadzorcze oparte o kolesiów i nepotycznie zorganizowany UM. A nawiasem mówiąc Radni SLD to wyjątkowe horongiewki jeszcze niedawno piali z zachwytu jaki to Prezio jest wspaniały. SLD wprowadziło Słoninę na stołek a ten dzisiaj chce ich zniszczyć to podłe. Ale często ludzie na starość błądzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
 • do Alvaro. masz może audyt Miejskiego Szpitala? wojskowy rzeczywoście jest dobrze zarządzany i radzi sobie na klienckim rynku medycznym. Żeromskiego tonie w długach. nie wiem co oznacza Twoje "spokojnie podciągnie Miejski" - spłatę zobowiązań miejskiego? doprecyzuj. Niebieski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
 • No tak, przeforsował beznadziejne rzeczy i teraz zostawi to bagno, wstyd Panie Prezydencie. Czasami trzeba umieć słuchać a nie ślepo robić swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
 • POpaprańcy teraz chca błysnąć przed fleszami. Zespol zgrany Gelerd Wcisła Strzelec i organy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
 • Do "JesusAlvaro" 110 "pociągnie ale w dół, jak zauważyli radni był na plusie bo MON pompował "pieniądze" w 7 lat 7.000.000 z hakiem a zysku było ok. 4.000.000 uczeń 5 klast wie, że to 3.000.000 w plecy. 2x pytał przewodniczący i radni co z programem przystosowawczym Pan dyrektor przemilczał, a może potrzeba na niego z 4-5 milonów ? Ta decyzja to porażka dla miasta partykularne interesiki. Jak nie wiesz to nie pisz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elb.(2010-09-21)
 • Pytanie jest proste: gdzie do tej pory był klub radnych PO? Dlaczego do tej pory nie relacjonowali wydarzeń z sesji? Dlaczego nie ma relacji telewizyjnych ze zmagań między radnymi? Wasze działanie to typowa zagrywka przed wyborcami!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Iżin z Bazin(2010-09-21)
 • Tak się składa że coś niecoś wiem. MON już od paru lat nie pompuje pieniędzy w 110ty. Żaden program przystosowawczy nie jest potrzebny. Tak się składa że oglądałem w TE tą sesję RM. Trzeba było słuchać uważnie pana dyrektora. Wy POwcy macie wybitnie problem ze zrozumieniem i przyswojeniem tego co się do was mówi. Z biletami też na sesji cyrki były.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JesusAlvaro(2010-09-21)
 • to jakieśzafałszowanie, pamiętam 2009 rok i dyscyplinę radnych Platformy, którzy JEDNOGŁOŚNIE głosowali za poprzednim budżetem. Wyłamał się z tego chyba r. Zgirski i z tego co wiem to miał nieprzyjemności. To jak to było naprawdę panowie Strzelec i Wcisła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2010-09-21)
 • Koniec koryta. Idą następni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  świnia(2010-09-21)
 • POgonic te bande pasozytow !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-09-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż
Fototapety do łazienki
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce