Piątek 26-04-2019, imieniny Marzeny, Marii
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni PO: To dryf w kierunku ubóstwa

 
Elbląg, Radni PO: To dryf w kierunku ubóstwa
fot. WS

Tak prezydencki projekt budżetu Elbląga na 2014 rok, przyjęty przed godziną przez Radę Miejską ocenia Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. Dochody miasta są zawyżone, a budżet „nie rozwiązuje żadnego strategicznego problemu społecznego ani ekonomicznego”.

"Stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie projektu budżetu Miasta Elbląg na 2014 r.
     Radni Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej wnikliwie przeanalizowali przedstawiony przez Prezydenta Miasta projekt budżetu Miasta Elbląga na 2014 rok. Analizowaliśmy projekt pod kątem jego realności, sprzyjania rozwojowi Elbląga, jak i zapowiadanego obniżenia kosztów funkcjonowania Miasta. Niestety, na żadne z tych wyzwań nie znaleźliśmy w budżecie pozytywnych odpowiedzi.
     Projekt budżetu Gminy Miasto Elbląg zakłada: dochody – 512,4 mln zł, wydatki – 556,2 mln zł. Deficyt – 43,8 mln zł – planuje się pokryć zwiększeniem długu o 40,0 mln zł (emisja obligacji), a 3,8 mln ma zostać pokryte z tzw. wolnych środków. W stosunku do roku 2013 budżet ma być mniejszy o 49,6 mln zł, to jest o prawie 9 proc.
     Zasadnicze uwagi do projektu budżetu:
     
     1. Dochody budżetowe, mimo że niższe o 20,0 mln zł w stosunku do 2013 roku, uważamy, że są przeszacowane (zawyżone) o ok. 20 mln zł w następujących pozycjach:
     Dział 700 – gospodarka mieszkaniowa:
– wpływy z opłat za trwały zarząd, użytkowanie, służebność i użytkowanie wieczyste mają wzrosnąć z 6,5 mln w 2013 r. do 11,0 mln zł, to jest o prawie 70 proc.
– wpływy z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania nieruchomości mają wzrosnąć z 12,3 mln zł w 2013 r. do 27,4 mln zł, tj. o 123 proc.
     Przy wykonanych dochodach w tym dziale – 21,8 mln w 2013 r. – kwotą i tak mocno optymistyczną byłaby kwota ok. 28,0 mln zł, a nie 40,8 mln – jak zaplanowano w projekcie budżetu, czyli zaplanowano wzrost dochodów o 19,0 mln zł. Przeszacowanie dochodów z tego tytułu oceniamy na ok. 13,0 mln zł.
     Dział 756 – dochody od osób prawnych, osób fizycznych i innych jednostek:
– w tym: udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych – wg zapisów budżetu 2013 roku mają one wynieść ok. 115 mln zł, przy czym w ostatnich trzech latach stopień wykonania tych dochodów systematycznie maleje; realna prognoza wykonania tych dochodów w 2013 roku to kwota ok. 108,0 mln zł. Natomiast realna kwota dochodów z tego tytułu w 2014 r. to ok. 111-112 mln zł, a nie 118,4 mln, jak to zapisano w projekcie budżetu na 2014 rok. Przeszacowanie dochodów z tego tytułu oceniamy na ok. 7,0 mln zł.
     
     2. Wydatki budżetowe bieżące w kwocie 429,7 mln zł – przy budżecie całkowitym niższym o 49,6 mln zł – niższe są tylko o 6,4 mln w stosunku do ub. roku, przy czym świadczenia na rzecz osób fizycznych (w tym socjalne) mają być niższe o ok. 10,0 mln zł, a wynagrodzenia (w tym urzędników) – mają być wyższe o 1,7 mln zł! Jak się ma do tego koncepcja „taniego miasta”?
     
     3. Wydatki majątkowe natomiast, w kwocie 126,5 mln zł, są niższe aż o 37,8 mln zł w stosunku do 2013 roku. W wykazie inwestycji nie znajdujemy rozpoczęcia żadnej inwestycji oprócz wątpliwej rozbudowy Elbląskiego Parku Technologicznego, która w przyszłości podniosłaby tzw. bazę podatkową.
     
     4. Co do projektu „Rozbudowa EPT – budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z budynkiem biurowym” z udziałem środków RPO Warmia i Mazury 2007-2013 – na kwotę blisko 21,0 mln zł, z czego w 2014 roku około 265 tys. zł, a reszta w 2015 r., pojawia się jednak pytanie: czy budowa hali produkcyjno-magazynowej wraz z budynkiem biurowym za 21 mln zł (niezależnie skąd pochodzą środki) rozwiąże problemy efektywnego wykorzystania istniejącej już infrastruktury i przysporzy owej bazy podatkowej, a w konsekwencji dochodów budżetu Miasta w następnych latach?
     
     5. Na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2013 r. podjęliśmy uchwałę o emisji obligacji w kwocie 34,4 mln z przeznaczeniem na wcześniejszą spłatę zobowiązań z 2014 i 2015 r. Miało to otworzyć możliwość uchwalenia budżetu prorozwojowego w tych latach. Niestety, takiej intencji prorozwojowej w budżecie 2014 r. nie odnajdujemy.
     
     6. W tych okolicznościach tzw. budżet przetrwania to wciąż budżet zadłużania Miasta, z pozornym obniżaniem deficytu, bo osiąganym w całości zmniejszaniem wydatków inwestycyjnych.
     
     W opinii Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej projekt budżetu na 2014 rok:
– nie rozwiązuje żadnego strategicznego problemu społecznego ani ekonomicznego, ani też nie daje przesłanek do ich rozwiązania w latach następnych,
– po stronie dochodów jest tworzony na nierealnych podstawach i bez wątpienia będzie wymagał korekty pod koniec roku.
     W naszej opinii jest to budżet, nad którym ciąży polityczna potrzeba pokazania optymistycznych trendów w roku wyborczym, bez troski o ich wiarygodność. Analiza zaś struktury jego dochodów i wydatków prowadzi do wniosku, że jest to nie tyle budżet przetrwania, ile budżet „dryfowania w kierunku szczęśliwego ubóstwa”.
     
     Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Elblągu"
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Radni PO mówią o ubóstwie. Chyba się rozpłaczę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 7
  (2013-12-30)
 • Zawsze tylko sie prezentowali, nic poza tym, to juz tradycja PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 7
  (2013-12-30)
 • No ale wyglądają na takich co z ubóstwa się wywodzą, mizerota.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 6
  (2013-12-30)
 • Koniec z Zomo koniec z Ormo, koniec będzie też z platformą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 6
  ZłyKrasnal(2013-12-30)
 • Podoba mi się ta analiza - właśnie tak powinna postępować opozycja. A nie tak jak w Warszawie robi opozycja z PiS, która wyzywa rząd i Tuska od złodziei, łapówkarzy i morderców. Co klasa to klasa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 26
  POW(2013-12-30)
 • Pan Wilk tym budżetem " toruje drogę " sobie i PiS-owi do wyborów w 2014 r. , ale czy na pewno!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 9
  wiza(2013-12-30)
 • Styl tej analizy pachnie na kilometr byłym doradcą Prezydenta Nowaczyka p. Strzelcem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 8
  (2013-12-30)
 • Być w PO to wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 12
  (2013-12-30)
 • Po pierwsze to ta analiza tylko w zarysie przypomina analizę budżetu, po drugie Strzelec takich analiz nie robił bo to obowiązek wydziału skarbnika, po trzecie budżet śmierdzi zachowawczym socjalem na kilometr. Przychody są przeszacowane bo spadają przychody a w związku z tym spadną dochody z PIT i CIT które systematycznie spadają już od 210 roku. Wzrost podatków lokalnych dotyczy tych co w tym mieście jeszcze coś robią czyli wynika z tego że trzeba ich doić żeby wystarczyło na rozdawany socjal i zatrzymanie podwyżek które jak powiedział słusznie radny Malinowski za rok czy dwa i tak będą tylko bardziej dotkliwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 11
  (2013-12-30)
 • Budżet rozdawnictwa i dalszego zadłużania miasta. Budżet przygotowany pod utrzymanie stołków po najbliższych wyborach. Budżet ponadpartyjnego porozumienia dla celów prywatnych. Ciągłe oszukiwanie - obniżka czynszów = pogłebianie się zapaści finansowej ZBKu, a w konsekwencji największego wierzyciela czyli UM. Potaniały bilety, zaczynają się cuda, którym nawet Pan Prezydent się dziwi, ZKM sprzedaje usługi firmom spoza Elbląga, podatki zamiast od elbląskich firm wpływać do Elbląga płyną do Torunia i Warszawy. I oczywiście budowanie basenu bez pieniędzy (kolejnej inwestycji widmo po Porto55,Rapsodii czy Siódemce). Ciekaw jestem jak długo to jeszcze potrwa zanim zapuka komisarz, obstawiam 4 lata, czyli dokładnie tyle ile potrzeba Panu Wilkowi do emerytury :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 10
  Kunegunda(2013-12-30)
 • Wszystko się zgadza - nejlepszy budżet to ten uchwalony przez PO i Pana Nowaczyka. Teraz to wszystko jest do kitu. A przecież to wszystko było tak niedawno. Myślicie że już zapomnieliśmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  (2013-12-30)
 • Panie Wilk to jesteś pan tym ekonomistą, czy też nie? A może przedsiębiorcą, jak pan napisałeś w swoim CV? To dlaczego taki denny ten budżet!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 14
  wiza(2013-12-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA