Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni przyjęli budżet na ten rok

 
Elbląg, Radni przyjęli budżet na ten rok Radni przyjęli projekt budżetu (fot. Anna Dembińska)
Rek

Będzie mniej pieniędzy na ścieżki rowerowe, na inwestycję związaną z budową ścieżki rowerowej i chodnika do Krasnego Lasu, remont chodników i zatok autobusowych. Zwiększono natomiast wydatki związane z budową budynków komunalnych i dokumentację EPT. Podczas czwartkowej (29 stycznia) sesji Rada Miejska uchwaliła budżet na ten rok.

Za przyjęciem budżetu, którego projekt wraz z współpracownikami opracował Jerzy Wilk, a poprawiał Witold Wróblewski głosowało 17 radnych, sześciu wstrzymało się od głosu. Budżet poparła PO, "tak" powiedzieli również radni SLD, a także PiS. Ci ostatni udzielili poparcia warunkowo. Budżet poparła również Maria Kosecka, radna niezrzeszona, która powiedziała, że będzie się bacznie przyglądać jego wykonaniu.
     W tym roku czeka nas więcej wydatków ( ok. 512 mln 400 tys. zł) niż dochodów (ok. 486 mln 926 tys. zł) , a deficyt, który powstanie, czyli ok. 25 mln zł (po poprawkach prezydenta), ma zostać pokryty m.in. z emisji obligacji.
     Radni zgodzili się m.in. na 14 zmian, jakie do budżetu wprowadził prezydent (uzasadniał je na debacie budżetowej). A wśród nich m.in. 150 tys. zł mniej na ścieżki rowerowe, 600 tys. zł na wykonanie dwóch zjazdów do budowanego Centrum Rekreacji Wodnej zamiast przebudowy całej ul. Moniuszki za 1mln 618 tys. zł, 30 tys. zł więcej na budowę budynków komunalnych (łącznie na ten cel miasto przeznaczy 100 tys. zł w tym roku), zwiększenie o 700 tys. zł wydatków na dokumentację związaną z rozbudową EPT. Te ostatnie niemalże w całości (85 proc.) ma pokryć Unia, która zrefundowałaby to przedsięwzięcie w 2016 r.
     Powrócimy również do koncepcji Europarku. Na zrezygnowaniu z opracowania koreferatów do dokumentacji miasto zaoszczędzi ok. 83 tys. zł, natomiast na aktualizację koncepcji wyda 50 tys. zł.
     Nie będzie również remontu chodników oraz zatok autobusowych, na które poprzednie władze chciały przeznaczyć 200 tys. zł, ani 20 tys. zł na przebudowę ul. Szucha, Gdyńskiej, Skierniewickiej czy Szczecińskiej.
     Będzie również mniej pieniędzy (o 330 tys. zł) na dalsze prace związane z budową ścieżki rowerowej oraz chodnika do Krasnego Lasu, inwestycji przegłosowanej w budżecie obywatelskim. Póki co pewne jest tylko 800 metrów, od rzeki Babica do skrzyżowania z ul. Fromborską, które miasto musi wykonać do końca czerwca. Jak tłumaczył prezydent chodzi o to, żeby na ten cel poszukać źródeł zewnętrznych.
     Z puli środków na promocję miasta (ok. 1,1 mln zł) oraz tych, które przeznacza się m.in. na zakup kwiatów, materiałów biurowych, pomocy edukacyjnych czy paliwa ( nieco ponad 921 tys. zł) wygospodarowano 70 tys. zł. Te dodatkowe środki scedowano na rzecz funkcjonowania Biura Rady Miejskiej. Zrezygnowano również z wydawania Elbląskiego serwisu Miejskiego, co ma dać oszczędność rzędu 100 tys. zł. Pieniędze te zostaną przeznaczone na promocję gospodarczą. Pierwszy raz w historii dofinansowanie otrzymała również Młodzieżowa Rada Miasta, na której funkcjonowanie przeznaczono 10 tys. zł.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • bezradni, bezmyślni, Elbląg miał i ma pecha, na autoreklamę kasa się znalazła szanowna Elyto Radziunnniuuuu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  (2015-01-29)
 • No to " gratulacje". Tragedia. sprawdze, czy mozna obniżyć środki na cel z budżetu obywatelskiego, jeżeli to bezprawne, sprawę zbada sąd. Ścieżki nie będzie, za to nie wiadomo na co mlodxiezowa pseuforada miejska dostanie kase. To sie źle skończy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 5
  jodgncf(2015-01-29)
 • Ale za to mamy dzielną straż miejską
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2015-01-29)
 • ciekawi mnie czy dzielni radni też w budżetach domowych też ciagną na KRYCHE ile lat tak można
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  matti01(2015-01-29)
 • Aleście wybrali. Gratuluję tej porażki po raz kolejny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 4
  Gościu.(2015-01-29)
 • Już wiadomo, że gdyby nie oszukane wybory (PIS na okładce) to pisiory nie miałyby w Elblagu 13 radnych to jakaś patologia. A tak swoja droga głosowac na pislamistów to na prawdę trzeba nie mieć, żadnego pojecia o ekonomii i polityce!;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 10
  powiec(2015-01-29)
 • no i co mieszkańcy ulic Szucha, Gdańska - zamiast na remont chodnikow p. Wilk ze swoją rada przekazali środki na młodzieżową radę i tak naprawdę to ja nie rozumiem na co, ????? 10tys. na co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  ell(2015-01-29)
 • kolejne 70 000 zł, p. Wilk i jego Rada zażyczyli sobie na Biuro Rady = też nie wiem na co, komputery? delegacje? a niby po co i gdzie mają jeździć, ich rola to zajęcie się dobrem mieszkańców, a właśnie takim dobrem są chodniki i znowu kosztem kolejnych remontów, wydadzą nasze pieniądze na głupoty, gratuluję wszystkim wyborcom Pis, Panie Wilk - dlaczego Pan będąc prezydentem nie uważał za stosowne zwiększać środków na radę? czy dlatego, że miał ich Pan więcej do dyspozycji będąc prezydentem? dlaczego nie przyznał Pan środków na Młodzieżową Radę ? wtedy nie było potrzeb, a dzisiaj są ? czy będą przewodniczącym rady w tym roku budżetem potrzebuje pan więcej pieniedzy, czy to nazywa się dobrym gospodaroweniem i oszczędzaniem, teraz kiedy miasto ma problemy finansowe? czy mając teraz mniejsze dochody wydaje pan więcej w swoim gospodarstwie domowym i zaciąga Pan dodatkowe kredyty ?co takiego się zmieniło w radzie, że potrzebne są większe środki na jej utrzymanie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  ell(2015-01-29)
 • budżet Elbląga ok. 512 mln 400 tys Tegoroczne przychody Olsztyna wyniosą 1,1 mld zł a wydatki 1,38 mld zł; Mamy taki budżet co Olsztyn deficyt :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2015-01-29)
 • nic nie pisze się o koszcie całkowitym EPT i Europarku, skąd prezydent chce pozyskać miliony na udział własny. Nie ma mowy o kwestii dróg i parkingu przy budowanym sądzie a to kolejne miliony. Robi się zamieszanie wokół budżetu, wydaje się lekką ręką pieniądze aby klepnąć stare nieużyteczne gospodarczo inwestycje- wszystko po to aby topić kasę w przetargach, dokumentacjach i bakszyszach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  zystkopo(2015-01-30)
 • robi się zamieszanie wokół pana Wilka aby odwrócić uwagę od faktycznych wałów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  (2015-01-30)
 • prezydent wziął zaczarowany ołówek, pokreślił, dodał, odjął i zatwierdził wielomilionowe inwestycje kosztem infrastruktury miasta, poprawy warunków życia i pracy elblążan, tworzenia miejsc pracy a wszystko w majestacie urzędu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2015-01-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini