Niedziela 22-07-2018, imieniny Marii, Magdaleny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni zadecydują o... radach dzielnic

Być może już wkrótce możliwe będzie tworzenie Rad Dzielnic. Nad istotną z perspektywy mieszkańców propozycją, która znajdzie się w Statucie Miasta Elbląg, głosować będą radni na jutrzejszej (27 października) sesji.

Jeżeli zmiany zostaną przegłosowane, Rada Miejska w porozumieniu z mieszkańcami będzie mogła w drodze uchwały rozstrzygać o utworzeniu, połączeniu, podziale i znoszeniu dzielnic, a także zmianie ich granic. Co istotne, przy tworzeniu dzielnic brany będzie pod uwagę układ osadniczy, przestrzenny, jak również więzi społeczne, kulturowe i tradycje lokalne. Tym samym dzielnice nie będą bytami oderwanymi od rzeczywistości, ale sprawnymi strukturami zrzeszającymi aktywnych mieszkańców, znających problemy swoich dzielnic i chcących kształtować najbliższe otoczenie.
     Do Rady Miejskiej należeć będzie również ustalenie zakresu i zasad działania dzielnic, co więcej Rada wyodrębni w budżecie Miasta środki finansowe na ich działalność.
     Dla unormowania dobrej praktyki, jaką przy podejmowaniu przez Radę Miejską ważnych dla mieszkańców decyzji stały się konsultacje społeczne, stosowny zapis ma również znaleźć się w Statucie Miasta Elbląg.
     - Rady Dzielnic mają szansę stać się ważnym ogniwem w strukturze miasta. Organem, który zrzeszać będzie mieszkańców chcących działać na rzecz swojego miejsca zamieszkania i komunikować najważniejsze potrzeby i problemy Radzie Miejskiej. Rada Dzielnicy będzie również dobrym miejscem dla praktyki samorządowej na najniższym, choć bardzo ważnym szczeblu. - Należy podkreślić również wolę władz miasta, które rozumieją, że poprzez tworzenie Rad Dzielnic wspierany jest proces oddolnej demokratyzacji i tworzenie społeczeństwa obywatelskiego – podkreśliła radna Maria Kosecka, wnioskodawczyni zmian w Statucie Miasta.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • panie Łukaszu Rada co najwyżej może się zgodzić na zmiany w budżecie miasta i w głosowaniu zaakceptować wydzielenie kwot na działalność Rad Dzielnic ale decyzję w tej sprawie podejmuje chyba prezydent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
 • Przecież dzielnice są ustalone po historycznych granicach przyłączania czy powstawania. Jak się urzędnikom nudzi to niech się wezmą za robotę a nie wydziwiają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
 • Budżet miasta nie może się zamknąć, brakuje kasy na wszystko a oni jeszcze chcą z naszych podatków finansować rade dzielnicy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
 • .. .i kolejni urzędasy dotrą do koryta. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  guru(2011-10-26)
 • Mam nadzieje, ze radni nie dopuszczą do stworzenia reliktu z czasów komunizmu jakim były rady kojarzone z członkami partii-skrót myślowy? Choć przyznam, ze mam obawy co do rozsądku ekipy rządzącej no bo jeśli TW Bolek ma zostać honorowym obywatelem Mojego miasta, z list PO mandat senatora zdobywa stary komuch co nas jeszcze może dziwić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AntyKomuch(2011-10-26)
 • ktoś wybrał nieodpowiedzialnych Radnych więc niech wytłumacza Pani Marii, że jest to durnowaty pomysł, albo niech Jej podpowiedzą zeby powastału rady ulic, domów i mieszkań ale za Pani Marii pieniądze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Fan Pani Koseckiej(2011-10-26)
 • ta sama myśl - też ją kocham. ; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
 • Brawo dla padni Radnej Koseckiej! Kolejna inicjatywa (po Łęczyckiej), która zostanie zrealizowana. Radni uchwalę podejmą bo nie ma przeciwskazań, aby ją odrzucić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
 • przepraszam za wyrażenie, ale tumany z Was niesamowite. po pierwsze, to nie Kosecka jest pomysłodawcą zawarcia rad dzielnicowych w nowym statucie. po drugie, jakie to wielkie nakłady pieniędzy wg Was potrzebują rady dzielnicowe? wszystko przeliczacie na pieniądze. po trzecie, jaki to relikt prl-u? spójrzcie na Poznań, chyba najlepiej ma zorganizowaną tę sferę aktywności obywatelskiej. po czwarte, skończcie na wszystko i wszędzie i zawsze narzekać. właśnie rady dzielnicowe mogą być fajną dla Was malkontentów agorą. po piąte ostatnie, pozwólcie się rozwijać miastu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  świadek zamieszania23(2011-10-26)
 • Dobrze, że idziemy w kierunku aktywności społecznej. Jestem za. Gratuluję inicjatywy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  objektywny(2011-10-26)
 • Rady Dzielnic, w założeniu, mieli tworzyć. .. wybrani mieszkańcy dzielnic Elbląga, a nie urzędasy z UM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Demokrata TrataTata(2011-10-26)
 • Niech ona decyduje o swojej chacie a nie o mojej dzielnicy. .. .. szok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Bezpłatne badanie wzroku