Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Radny jaki jest...

Elbląg, Radny jaki jest...

Jaka była - w statystykach - ustępująca Rada Miejska i wybrani przez mieszkańców radni?

Z 45 radnych najwięcej - 23 reprezentowało SLD, 19 wprowadził AWS i 2 - Unia Wolności.
     Jeśli aktywność radnych i ich zaangażowanie w pracę mierzyć można liczbą publicznych wystąpień i pisemnych interpelacji w sprawach zgłaszanych przez mieszkańców, to do najbardziej aktywnych radnych należą: Jan Witkowski - autor 25 wystąpień na sesjach Rady Miejskiej, Maria Kosecka (16 wystąpień), Teresa Bocheńska (15) i Marek Pruszak z 14 interpelacjami. Po 9 - mają: Arkadiusz Jachimowicz i Janusz Lassmann.
     W czasie mijającej kadencji najwięcej zbiorowych wniosków wystosował na forum Rady - jak komentują przedstawiciele lewicy: z powodu swojego opozycyjnego charakteru i większych, niż ma rządząca w Elblągu lewica, kłopotów z kontaktami z Zarządem Miejskim - klub radnych AWS.
     Obok apeli o debatę na temat walki z bezrobociem, usuwania w budynkach barier architektonicznych i poprawy dostępu do publicznych szkół dzieci niepełnosprawnych, radni wołali też o obniżenie swoich diet, poprawę efektywności pracy Straży Miejskiej, żądali wyjaśnień w sprawie uważanych za zmanipulowane przez Zarząd konkursów na nowych dyrektorów szkół. Radni AWS pytali także prezydenta o pieniądze, za które Urząd Miejski sfinansował wyjazd delegacji urzędników do Watykanu.
     W czasie sesji Rady Miejskiej rzadko dochodziło do publicznej, obserwowanej przez gości, mieszkańców i dziennikarzy wymiany zdań i opinii na tematy uchwał, które przyjmowano - m.in. w sprawie długu Zarządu Budynków Komunalnych czy znikomej obecności zapisów dotyczących wagi sektora pozarządowego w rozwoju Elbląga w projekcie strategii rozwoju miasta do roku 2015. Autorami większości, jeśli nie wszystkich wystąpień byli wspomniani już radni AWS.
     Jeśli chodzi o obecność na sesjach, przepisy pilnują, by radni, którzy zaniedbują tego obowiązku tracili część diety. Z jedną nieobecność radnemu potrącano połowę miesięcznej diety (wynosi ona 1080 złotych – przyp. aut.), za dwie - nie otrzymywał jej w ogóle. Jeden radny - Sławomir Moroz, który rok temu przeniósł się do pracy w Warszawie, zrezygnował z pobierania diety - i uczestnictwa w sesjach. Rekordziści mają na swoim koncie od 3 do 5 nieobecności na posiedzeniach Rady. Są wśród nich: Zdzisław Dubiella, radny i zarazem starosta ziemskiego powiatu elbląskiego Sławomir Jezierski, Przemysław Mańkut i Kazimierz Orzech.
     Na pocieszenie pozostaje jednak wiadomość, że mimo absencji na sesjach, nie zdarzało się, by radni nie pojawiali się na dyżurach.
     Jak wynika z informacji biura Rady, najwięcej interesantów - i załatwionych często od ręki spraw miały: Jolanta Jankowska i Krystyna Muszyńska.
     Przypomnijmy, 27 października zamiast dotychczasowych 45, wybierzemy tylko 25 radnych.

Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Byłem na większości posiedzeń rady i radnego Witkowskiego słyszałem tylko raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwator(2002-10-14)
 • Najwyższy czas wybrać nowych radnych niezwiazanych z żadną partią. Będę głosować na kandydatów z KWW "Niezależni Elblążanie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2002-10-14)
 • Zgadzam się z Tobą elblążaninie. Tylko co to jest za ugrupowanie. Nic o nich nie wiem. mam nadzieję, że przed wyborami się coś dowiem !?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zainteresowany(2002-10-14)
 • Szanowny elblązaninie - ziomku mój, a czy ugrupowanie mieniace się skrótem KWW "Niezależni Elblążanie" nie jest formą parii,a skąd ci kandydaci się wywodzą? Ugrpownie mające jakis program albo jest partią albo namiastką takiej partii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Karol(2002-10-14)
 • Szanowny Karolu. Jak wyobrażasz sobie wzięcie udziału w wyborach nie tworząc jakiegoś komitetu ? Pawda jest taka, że ludzie skupiający się w Komitecie Wyborczym "Niezależni Elblążanie" nie są związani z żadną partią. Mam nadzieję, iż są to ludzie wiedzący co chcą osiągnąć. Ja życzę im aby mieszkańcy dali im sznsę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2002-10-15)
 • Elblążanin życzy im i sobie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-15)
 • Gdzie można znależć jakieś informacje o tym ugrupowaniu. Czy ktoś może wie ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-10-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naklejki na meble
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż