Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rajd Grunwaldzki – pomysł na wakacje

Rajd Grunwaldzki to jedna z najważniejszych ogólnopolskich imprez z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W tym roku organizowana jest już druga edycja tego przedsięwzięcia turystyczno-edukacyjnego. Turyści, miłośnicy historii i łowcy przygód przez 5 letnich dni (od 8 do 12 lipca) będą podążać sześcioma równoległymi trasami z północnego Mazowsza na pole bitwy grunwaldzkiej, wędrując śladami wojsk polsko-litewskich z lipca 1410 r.

Co czeka uczestników na tym historycznym szlaku?
     
     Przygoda
     
     Rajd to przygoda, dostępna dla wszystkich – nie tylko dla harcerzy, którzy są głównymi organizatorami imprezy. Mogą w nim wziąć udział mogą wziąć udział również klasy szkolne, kluby turystyczne, rodziny, grupy znajomych i uczestnicy indywidualni. Wędrując ciekawymi szlakami, wśród niezwykle malowniczych krajobrazów – między innymi w dolinie Skrwy, w leśnych ostępach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego czy wśród pięknych jezior południowych Mazur – uczestnicy będą wykorzystywać niemal wszystkie dostępne środki lokomocji. Oprócz niezastąpionej pieszej włóczęgi będą podróżować pociągiem, samochodami wojskowymi, rowerami i bryczkami. Do ich dyspozycji będą również żaglówki i kajaki, a nawet balony. Rajd nie będzie jednak polegał na samym pokonywaniu odległości pomiędzy miejscami kolejnych noclegów (noclegi w warunkach turystycznych w szkołach, udostępnionych przez gościnne samorządy lokalne). Oprócz dobrych butów, śpiwora i zmysłu orientacji uczestnikom przyda się też spryt, spostrzegawczość i zdolność kojarzenia faktów, po drodze czeka ich bowiem rozwiązywanie historycznych zagadek, poszukiwanie zaginionych przedmiotów i tropienie tajemniczych osób, a ponadto przeprawy, desanty, biegi na orientację.
     
     Średniowieczny klimat
     
     W czasie Rajdu Grunwaldzkiego będzie można przekonać się, że historia to nie tylko senne wykłady ze szkolnych lekcji, ale również wciągające łamigłówki i zapierające dech przeżycia. Uczestnicy będą mieli okazję docenić, jak interesującym czasem było polskie średniowiecze, a zwłaszcza okres poprzedzający bitwę grunwaldzką, kiedy zwaśnieni sąsiedzi przygotowywali się do wojny, pograniczne tereny były penetrowane przez szpiegów obu stron, a w kraju roiło się od niespokojnych duchów. Przybywając na start Rajdu Grunwaldzkiego wędrowcy znajdą się w tym barwnym świecie. Od ich przebiegłości i wytrwałości będzie zależało, jak potoczą się losy wojny.
     
     Działanie
     

 

Rajd Grunwaldzki nie jest wycieczką z przewodnikiem, w czasie której uczestnicy oglądają mijane obszary jakby „przez szybę”. Na rajdzie każdy patrol porusza się sam, mając do dyspozycji mapę i wskazówki organizatorów, zaś odwiedzane obszary stają się nie tylko krajobrazem do podziwiania, ale także terenem do działania. Jednym z najważniejszych celów imprezy jest podejmowanie przedsięwzięć pożytecznych dla lokalnych środowisk. W tym roku będzie to między innymi służba na rzecz dzieci w odwiedzanych miejscowościach. Młodzi mieszkańcy tych terenów, którzy w czasie wakacji nie zawsze mają zorganizowany wolny czas, zostaną zaproszeni do działu w rajdowych ogniskach, śpiewankach, festynach, turniejach i zabawach. Nie zapomnimy też o miejscach, o których inni już zapomnieli: będziemy odnawiać opuszczone cmentarze i zabezpieczać niszczejące zabytki. To ważny element misji rajdu, którą jest odświeżenie dawnych lokalnych tradycji i mitów. Promując okolicznościowe filmy i inne materiały, będziemy przypominać mieszkańcom o tym, co wydobyliśmy z historycznych opracowań oraz z miejscowych podań i przekazów – gdzie stoi kamień, na którym rycerstwo mazowieckie podobno ostrzyło miecze latem 1410 r., pod którym dębem miał odpoczywać król Jagiełło, w których wsiach nocował, na czyjej łące wręczał wojsku chorągwie. Pokażemy, że historia naszych małych ojczyzn sięga dawnych wieków i mamy powody, żeby być z niej dumnymi.
     
     Ciekawy pomysł na aktywny urlop

     
     Harcerze uczestniczący w rajdzie będą mogli po jego zakończeniu pozostać na Polu Bitwy, by wziąć udział w rozpoczynającym się następnego dnia Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. Zapewni im to 11 dni niepowtarzalnej harcerskiej zabawy. Również pozostali będą mogli odpocząć przez 2 dni w gospodarstwach agroturystycznych wokół Grunwaldu, by w dniach 15 i 17 lipca wziąć udział w międzynarodowych obchodach, oglądając słynną rekonstrukcję bitwy, zwiedzając obóz bractw rycerskich, oglądając rycerskie turnieje, konkursy i festiwale czy przypatrując się pracy osób kultywujących dawne rzemiosło. To znakomity pomysł na wartościowe spędzenie tych lipcowych dni.
     
     Rajd Grunwaldzki, współorganizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, ZHP i Fundację im. Hugona Kołłątaja, to nie tylko wyjątkowa wakacyjna impreza turystyczna. To również nowatorskie przedsięwzięcie edukacyjne i gwarancja niezapomnianych przygód. Termin zgłoszeń upływa 31 maja, ale liczba miejsc jest ograniczona. Bliższe informacje w Internecie pod adresem www.rajdgrunwaldzki.zhp.pl.

phm. Paweł Chmielewski, komendant Rajdu Grunwaldzkiego 2010
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna