Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Red. Janina Pazio: wciąż za dużo pytam!

Elbląg, Red. Janina Pazio: wciąż za dużo pytam!

Interesująca rozmowa o dziennikarstwie, literaturze i nie tylko - zapraszamy do obejrzenia telewizyjnego nagrania z wtorkowego spotkania w Galerii Prasowej.

Już po raz drugi zachęcamy, by poświęcić chwilę uwagi tematowi dziennikarstwa i mediów. Okazją do wymiany opinii i refleksji jest cykl Galeria Prasowa.
     Spotkanie z Janiną Pazio prowadzili Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej www.portEl.pl oraz Agnieszka Jarzębska z eswiatowid.pl.
     Choć red. Janina Pazio od kilku lat jest na emeryturze, obserwuje, co dzieje się w mediach, szczególnie internetowych. Bohaterka Galerii Prasowej uważa, że poziom dziennikarstwa obniżył się, w elbląskich mediach dominują tematy kulturalne, a brakuje społecznych i gospodarczych.
     - Myślę, że najlepszym okresem były dla elbląskich mediów lata 90., kiedy wiele się działo, a dziennikarze czuli się bardziej wolni. To ważne, czy dziennikarz czuje się wolny - podkreśliła Janina Pazio:
     Zastanawialiśmy się nad sprawą podejmowania przez lokalne media tematów trudnych, pisania o poważnych problemach, podejmowania interwencji. Czy dziennikarze lokalni nie są za bardzo uwikłani w sieć środowiskowych powiązań, by częściej - lub w ogóle o takich tematach pisać?
     Inna kwestia, którą poruszyliśmy, dotyczy możliwości zrobienia kariery dziennikarskiej w miastach takich jak Elbląg.
     Janina Pazio przyniosła na spotkanie jedną z książek Ryszarda Kapuścińskiego i przeczytała jej fragment:
     „Dobre i złe dziennikarstwo można odróżnić łatwo. W dobrym dziennikarstwie, oprócz opisu wydarzenia znajdziecie również wytłumaczenie jego przyczyny. W złym dziennikarstwie istnieje sam opis, bez żadnych związków czy odniesień do kontekstu historycznego, relacja z nagiego wydarzenia, z której nie dowiadujemy się ani o jego przyczynach, ani o tym, co je poprzedziło..."
     Postać i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wracała także w dalszej części spotkania.
     - Trudno być dziennikarzem zza biurka. Taka osoba nie jest chyba dziennikarzem. Dziennikarz musi chodzić, widzieć, rozmawiać - powiedziała bohaterka Galerii Prasowej.
     Zastanawialiśmy się również nad często zbyt dużymi oczekiwaniami, jakie ludzie mają wobec mediów. Wiele osób liczy np., że dziennikarze rozwiążą wszystkie osobiste, prywatne kłopoty, z którymi na co dzień się borykają. Janina Pazio przyznała, że w prasie ubywa reportaży i materiałów interwencyjnych.
     Były też pytania od publiczności. Jeden z młodych ludzi chciał wiedzieć, czy dziennikarka pamięta pierwszy tekst, jaki napisała.
     - Pamiętam. To był taki „tasiemiec”, że zastanawiałam się, czy w ogóle ktoś go przeczytał. A poza tym był strasznie nudny - śmiała się Janina Pazio.
     W sprawie „nudnych” tekstów zabrał też głos red. Andrzej Minkiewicz, który przypomniał, że jeszcze w czasach „Głosu Zamechu” były takie niezwykle nudne spotkania, na których jednak obecność była obowiązkowa i o których trzeba było napisać.
     Wkrótce wywiązała się dyskusja, czy dziennikarze to ludzie, którzy „tworzą” fakty.
     Bohaterka Galerii Prasowej odpowiedziała również na pytanie, czy miała „mistrza”, od którego mogła się uczyć zawodu dziennikarza. Wątek „mistrzów”, od których młodzi adepci dziennikarstwa mogą się uczyć rzemiosła, powrócił i później. W elbląskich mediach jest niewielu czynnych zawodowo starszych wiekiem dziennikarzy...
     Janina Pazio raz jeszcze przypomniała postać Ryszarda Kapuścińskiego, który powiedział, że „dziennikarstwo to literatura tworzona w pośpiechu”. Jeden z młodych uczestników spotkania chciał się dowiedzieć, jakie książki tego guru dziennikarstwa warto przeczytać.
     A co po latach zostaje z pracy w mediach?
     - Ciekawość, bo nadal jestem wszystkiego ciekawa. Chyba nawet zadaję za dużo pytań, ale ja się z tego cieszę i wydaje mi się, że dziennikarstwo kształtuje dobre cechy - odpowiedziała pani Janina.
     Aby obejrzeć, przejdź do artykułu http://eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=3219 .
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • w elblagu nie zadano wladzy wielu pytan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-25)
 • Taka byla i taka jest. Nudna. Niewiele wniosła do dziennikarstwa, chociaż jak twierdzi, ciagle pytała i pyta dalej. O co i kogo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwatorka(2009-04-25)
 • Dziennikarz gazety lokalnej ma chyba trudne zadanie do spełnienia. Musi się mocno starać, żeby czytelnik był jego odbiorcą. Ten sam czytelnik może wybrać przecież szereg tytułów ogólnopolskich, często się do nich już przyzwyczaił, ze względu na to, że kiedyś dołączany był do nich dodatek lokalny. Miało się jednocześnie informacje z kraju i ze świata oraz z Elblaga i nie tylko. Szkoda, że zwykla ekonomia zewpchnęła dobre rozwiązania w niebyt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena .pl
Hosting WWW BIZNES