UWAGA!

Remontują, ale ducha nie zgubili

 Elbląg, - Prace idą szybko, a nawet jeszcze szybciej - cieszy sie dyrektor MAH Marcia Kasprzycka
- Prace idą szybko, a nawet jeszcze szybciej - cieszy sie dyrektor MAH Marcia Kasprzycka (fot. Michał Skroboszewski)

Nowy dach, a na nim wieżyczka, będzie też zegar. Nowa elewacja oraz nowe (stare) wejście główne od strony rzeki. Dużo tych zmian w budynku Gimnazjum, ale jak zapewnia dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego dr Maria Kasprzycka – duch dawnych czasów się nie zgubił.- Pozostanie pałacowy, jak określono w 1599 r., charakter budynku. Zobacz zdjęcia.

Na tę inwestycję budowlaną elbląskie muzeum czekało od lat i w dużej mierze samo na nią „zapracowało”, pozyskując unijne dofinansowanie w wysokości 10 mln 350 tys. zł. Cały projekt będzie kosztował ok. 12 mln zł. Prace budowlane ruszyły wiosną i już widać efekty.
       - Najpierw przeprowadziliśmy przetargi na wykonawcę robót budowlanych i na inżyniera kontraktu – mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Poszło gładko więc już na początku kwietnia wykonawca – firma Mytych - wszedł na budowę. Zaczął od wyczyszczenia wnętrza budynku Gimnazjum tzn. od wyburzenia niektórych ścian oraz wymiany więźby dachowej. Wymieniona została również stolarka okienna. Do końca września firma chce całkowicie zamknąć prace związane z elewacją zewnętrzną, żeby zimą zająć się instalacjami i wykończeniówką wewnątrz budynku.
       Podczas remontów zabytkowych obiektów zdarza się, że pracownicy budowlani natrafiają na nieprzewidziane trudności lub odkrywają skarby.
       - Skarbów nie ma – studzi emocje dyrektor Kasprzycka - ale okazało się, że będzie dużo więcej pracy na dachu. Liczyliśmy na to, że do wymiany kwalifikuje się 1/3 więźby, ale po przyjrzeniu się z bliska okazało się, że jednak cała. Wykonawcę czekało więcej pracy i to wcale niełatwej, bo budynek nie jest równy - została przecież do niego „doklejona” druga część – przypomina.
       Więcej o historii elbląskiego Gimnazjum można przeczytać w naszym cyklu Historia jednego przedmiotu – Tu uczono najlepiej. Tam również wspominana jest rozbudowa obiektu w roku 1599.
       Współczesny remont wprowadza do budynku wiele nowości, ale czy duch dawnych czasów się nie zgubi?

  Elbląg, Elewacja budynku Gimnazjum od strony Bulwaru Zygmunta Augusta już jest gotowa
Elewacja budynku Gimnazjum od strony Bulwaru Zygmunta Augusta już jest gotowa (fot. MS)

- Oczywiście, że nie, bo nowoczesność wchodzi tylko do zamkniętych pomieszczeń, a charakter pałacowy – jak określano budynek Gimnazjum w 1599 r. - zostanie zachowany, a nawet podkreślony – zapewnia dr Maria Kasprzycka. - Przywrócą go detale takie, jak miedziana obróbka, odnowiona sygnatura i wieżyczka, wróci zegar i pałacowe wejście od bulwaru Zygmunta Augusta. Będzie to główne wejście od strony rzeki Elbląg, z rozległymi schodami. Kiedyś to wejście od bulwaru istniało, ale w czasie remontu po wojnie zostało zlikwidowane – przypomina dyrektor muzeum. - Na budynek od strony rzeki wróciła tablica z napisem ul. Wybrzeżna 11. Jest ona zabytkowa, z dawnym adresem więc ją pozostawiamy.
       Kiedy remont muzeum się zakończy?
       - Koniec prac w budynku Gimnazjum przewidywany jest na kwiecień przyszłego roku, bo musimy dokończyć skrzydło południowe, a tam mamy zmagazynowane rzeczy, które trzeba będzie przenieść – zapowiada dr Maria Kasprzycka. - I wtedy remontowane będzie skrzydło południowe - do końca czerwca 2018. Cały projekt ma zakończyć się do końca września 2018 r.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • No i dobrze. Miejmy nadzieje, że to początek prac mających na celu przywrócenie zabudowy Starego Miasta nad rzeką.
  • Nie, bo w Elblągu nie może być fajne stare miasto, musi być byle jakie i puste wieczorami, tak jak teraz.
  • miasto to nie domu ale ludzie, Elbląg nigdy nie będzie taki jak przed wojna bo nigdy nie będzie tu tyle inteligencji technicznej co wtedy, ...obecnie miasto zasiedlają kobietki z okolicznych gmin za kasę z 500 plus, ...przykro mi, ale miasto pędzi w kierunku powiatowej dziury z elitami dekretowanymi koligacjami rodzinnymi i politycznymi,
  • przyjdę na pewno. .
  • Szkoda że nie odtworzono facjat które zdobiły kiedyś dach.
  • Brawo szczęśliwego zakończenia prac, tylko te współczesne samochody zakłócą pałacowe wejście niech tu jest duży ruch kołowy :(
Reklama