Poniedziałek 18-06-2018, imieniny Elżbiety, Marka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rezerwat z widokiem na Zalew (Opowieści z lasu, odc.71)

 
Elbląg, Rezerwat z widokiem na Zalew (Opowieści z lasu, odc.71) W rezerwacie żyje wiele gatunków nietoperzy (zdjęcie nie pochodzi z Kadyńskiego Lasu, jest ilustracją do artykułu)
Rek

To tam rosną okazałe dęby, buki i jesiony. To to także zaplecze zespołu pałacowego oraz dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin, w tym bardzo rzadkich. Rezerwat Kadyński Las, zlokalizowany w Leśnictwie Kadyny, ma już 45 lat.

"Rezerwat przyrody „Kadyński Las” „rozsiadł” się w pobliżu zachodniej krawędzi Wysoczyzny Elbląskiej, mającej tu, jak określają to geomorfolodzy, charakter starego, martwego klifu abrazyjnego, silnie przekształconego w wyniku zachodzących w przeszłości intensywnych procesów erozyjnych. Z miejsc, gdzie las nieco rzednie, rozciąga się wspaniała panorama Zalewu Wiślanego z zamykającą go od północnego zachodu Mierzeją Wiślaną" – czytamy na stronie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
     Ten powstały w 1972 roku rezerwat, o wielkości nieco ponad 8 ha, został utworzony po to, by zachować fragment starego, bukowego lasu, ze względów naukowych, dydaktycznych oraz krajobrazowych.
     - W rezerwacie stwierdzono 106 gatunków roślin naczyniowych, w tym trzy gatunki objęte ochroną ścisłą oraz sześć objętych ochroną częściową – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Odnotowano także 24 gatunki mszaków w tym dwa objęte ochroną ścisłą - zwiślik długolistny oraz gładysz paprociowaty. Ponadto zaobserwowano tam 52 gatunki porostów, w tym pięć objętych ochroną ścisłą, np. biedronecznik wzniesiony czy odnożyca mączysta, 50 gatunków ptaków, 27 gatunków ssaków lądowych, trzy gatunki gadów i sześć płazów – wylicza leśnik. - Uwagę zwraca również liczba nietoperzy, bo jest tam aż dziewięć gatunków. A wśród nich m.in. mopek, który związany jest ze starymi drzewostanami, a także nocki, gacek, karliki czy mroczki.
     Co ciekawe do rezerwatu Kadyński Las można wejść, jest on udostępniony dla ruchu turystycznego, ale oczywiście istnieją ograniczenia. Przede wszystkim należy poruszać się wyznaczoną ścieżką.
     - Nadleśnictwo Elbląg, jako zarządca tego gruntu, od lat utrzymuje ścieżkę przyrodniczo- historyczną, opowiadającą o wartościach przyrodniczych tego miejsca, a także o wartościach historycznych i kulturowych – wyjaśnia Jan Piotrowski. - Ze względu na wysokie korony drzew, szczelnie zamykające dostęp promieni słonecznych do dna lasu, elementy ścieżki dość szybko ulegają deprecjacji. W związku z tym, co jakiś czas, przeprowadzane są remonty jej elementów. Aktualnie Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, we wspólpracy z Nadleśnictwem Elbląg, stara się o uzyskanie środków m.in. na jej remont.

oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 3
Szkło ozdobne 5
AMK meble biurowe
DRZWI POL-SKONE ARCO W03-PROMOCJA!!!