UWAGA!

Rocznicowe obchody

 Elbląg, Jeden z żołnierzy, którzy 60 lat temu walczyli w Elblągu
Jeden z żołnierzy, którzy 60 lat temu walczyli w Elblągu

Dziś pod pomnikami pamięci narodowej zostaną złożone wieńce i kwiaty. Tak władze miejskie, samorządowe oraz kombatanci upamiętnią 60. rocznicę powrotu Elbląga do Polski.

O godz. 12.00 elblążanie oddadzą hołd żołnierzom radzieckim, którzy - jak podają kroniki - zdobyli miasto o godz. 8.00 rano 10 lutego, po osiemnastu dniach ostrzeliwań. O godz. 12.40 kwiaty i wieńce spoczną pod pomnikiem Odrodzenia na Placu Konstytucji.
     Na zakończenie obchodów 60. rocznicy powrotu Elbląga do Polski o godz. 15.00 w sali kina Orzeł odbędzie uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Wstęp na koncert jest wolny.
     
     
***

     
     10 lutego 1945 r. nad ranem zakończyły się trwające od 23 stycznia krwawe walki o Elbląg. Żołnierze II Frontu Białoruskiego zdobyli miasto, ważny strategicznie punkt oporu Niemców. W czasie walk w mieście przebywało ponad 100 tys. cywilów. Byli to mieszkańcy Elbląga, uchodźcy z zajętych przez Rosjan terenów Prus Wschodnich i pracujący niewolniczo w Elblągu jeńcy wojenni.
     Władze niemieckie zakazały ewakuacji ludności twierdząc, że Elbląg jest najbezpieczniejszym miastem w Prusach. Podaje się, że podczas walk o miasto zginęło od 5 do 10 tys. Niemców. Elbląg był otrzeliwany przez radzieckie katiusze, a także bombardowany z samolotów. 2 lutego ogień pojawił się na Starym Mieście, spłonęła katedra. Nie było już straży pożarnej (ewakuowano ją wcześniej do Gdańska) ani prądu, nie działały hydranty i wodociągi. Rzeka Elbląg pokryta byłą grubą warstwą lodu.
     Coraz węższy pierścień atakujących zamknął się w centrum, w okolicy dzisiejszego Placu Słowiańskiego. Sztab obrony i resztki żołnierzy niemieckich w ostatniej chwili uciekli przez rzekę w kierunku Gdańska. Elbląg płonął jeszcze przez kilkanaście tygodni. W mieście natychmiast po zdobyciu pojawiły się jednostki wojsk radzieckich do "zagospodarowania" poniemieckiego mienia. Wywieziono ocalałe maszyny i urządzenia. Wywożono też majątek prywatny: maszyny do szycia, meble, instrumenty muzyczne itp.
A, oprac. hist. J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • to dlaczego ulica nazywa sie 12 lutego a nie 10 lutego??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elwawo(2005-02-10)
  • droga redakcjo - strach was oblecial, ale jak zwykle poniewczasie:-)) Po pierwsze wasze ostrzezenie, iz numer IP "moze posluzyc do identyfikacji osoby..." jest niezgodne z prawda - moze posluzyc do identyfikacji komputera, A NIE OSOBY!!! Po drugie - wlasnie taki wyrok zapadl wczoraz przed WSA gdzies w Polsce - GIODO (Gen Ins Ochr Danych Osobowych) zalecil Gazecie.pl ujawnienie danych IP w celu identyfikacji uzytkownika forum, a sad orzekl, ze ujawnienie numeru IP jest bez sensu i go NIE NAKAZAŁ!!! A wiec darujcie sobie te bezsensowne napisy w stylu "towar kupowany w promocji nie jest objety gwarancja" itp
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elwawo(2005-02-10)
  • Jakoś nie przeszkadza to policjantom ustalać personaliów osób na podstawie IP, popełniający przestępstwa - nawet z komputerów w kawiarenkach internetowych, jak to miało miejsce parę miesięcy temu w Elblągu. Więc mała rada, nie ma sensu się tak napinać, bo ci żyłka pęknie...
  • Nazwa ulicy 12 lutego nie ma nic wspolnego z wyzwoleniem Elbląga. Dzień 12 lutego to data upamiętniająca wydarzenia z dalszej przeszłości.
  • A ciekawy jestem - jakie wydarzenia i z jakiej przeszłości?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Panzerzug(2005-02-10)
  • Wyzwolenie Elbląga spod jarzma krzyżackiego w 1454 roku bodajże
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sebastian(2005-02-10)
  • 12 lutego do Elbląga wkroczyły wojska polskie "WP", które pozostały tu już do końca - częściowo. Historia wyzwolenia Elbląga do dzisiaj nie jest jasna... Wojska niemiecki wycofały się z miasta prawdopodobnie 26 stycznia pozostawiając tylko kilkuset żoł. Prawdopodobnie Ruscy wkroczyli do Elbląga 6 lutego i wywieźli wszystko co można było - mi. małe i średnie okręty typu "U" pozostawione w basenach porotwych oraz niekompletne w stoczni (przy obecnej ul. Grunwaldzkiej i obecnym ALSTOM), wywieźli wszystkie dokumenty dotyczące budowy maszyn oraz silników rakietowych do "V". Od 8 do 10 lutego niszczyli Elbląg bombardując z katiuszy i dział altylerii - w ten sposób zatarto ślady wywozu sprzętu i tajnych dokumentów. Kilkuset żoł. niemieckich nie dało rady zniszczyć wszystkich dokumentów. Pamiętajmy jednak, że ten okres jest jedną z wielu niewyjaśnionych tajemnic - mimo, że obecna Rosja posiada odpowiedznie dokumenty.
  • Do elwawo i innych młodych Elblążan, nazwa ul. 12 lutego wiążę się z historią walki z Zakonem Krzyżackim w 1454 roku właśnie 12 lutego zbuntowani mieszkańcy zdobyli zamek krzyżacki i znużyli go. Stąd nazwa ulicy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Smętek Elbląski(2005-02-10)
  • Acha. Dzięki za informacje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Panzerzug(2005-02-11)
  • Obydwa zdarzenia historyczne, które przytaczacie są autentyczne. 12 lutego 1454 roku złożono dokument inkorporacyjny, który Elbląg, Gdańsk, Toruń,... przyjęły. 12 lutego 1945 roku do Elbląga wjechała polska brygada.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    szperacz(2005-02-11)
  • 60 rocznica powrotu Elblaga do polski? To chyba jakiś żart! Elbląg to był zawsze niemieckim miastem założony zresztą przez krzyzaków. Więc jaki powrót? To zawsze był Elbing. Czasem oddawał wiernośc królom polskim ale jednak wiekszosc mieszkancow to byli niemcy. Uwazając to miasto za niemoiecka zdobycz zrównano je z ziemią a potem zaniechano odbudowy starowki, nawet dawny ratusz a dzisiejszy Elzam odbudowany zostal w innym stylu. W sumie gdyby nie wojna dzis zyli bysmy w niemczech i zyli jak oni dzisiaj, a tak bieda i nedza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zagmen(2005-02-11)
  • Ano święta racja. Elbląg polski - toż to kpina. I choć jestem rodowitym elblążaninem, bo się tu urodziłem - ojczyzny nie mogę odmówić, tym, którzy tu zostali poczęci wiele wieków temu. I tak jak, o zgrozo Królewiec jest rosyjskim miastem - tak i Elbląg stał się polskim. Ciągle z uporem maniaka wciskają nam kit myśląc, że po ichniemu my im uwierzymy i damy się złapać na tą konwencję. I tak jak przy naszym wielkim wschodnim bracie, niemiaszki to pikusie - bo zniszczyli naszego narodu znakomicie mniej, tak i nasze obecne zrozumienie chwili jest w ogólnej masie rozmyte przez wieloletnią indoktrynację. To, co było pierwsze Krzyżacy czy Polacy - a może Wierchownyj Sawiet?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2005-02-11)
Reklama