Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rogate zwierzęta rozpoczęły gody (Opowieści z lasu, odc.78)

 
Elbląg, Rogate zwierzęta rozpoczęły gody (Opowieści z lasu, odc.78)
Jeleń szlachetny (fot. Antranias/Pixabay)
Rek

Kiedy dni stają się chłodniejsze jeleniowate zaczynają się odzywać. Cel? Ogłosić światu, że są gotowe na przekazanie genów. Ten swoisty spektakl godowy zaczyna się we wrześniu i trwa aż do późnej jesieni. 

Jako pierwsze odzywają się łosie – ich okres godowy rozpoczyna się we wrześniu i czasami trwa jeszcze do początków października.
"Samice przywabiają samce przeciągłymi głosami, które są słyszalne na odległość trzech kilometrów" - wyjaśnia Katarzyna Zwirska w tekście napisanym dla portalu przyroda.mazury.pl.
     Byki, czyli samce, w tym czasie wydają odgłosy zwane stękaniem. Samice, inaczej klępy, płaczliwie porykują. Zazwyczaj przy jednej klępie jest jeden byk. Osobniki męskie wolą swoim przeciwnikom demonstrować swoje ogromne rozmiary, poroże, siłę głosu. Walka zdarza się rzadko.
     Rykowisko, czyli okres rozrodczy jelenia szlachetnego, przypada na przełom września oraz października. W tym czasie samce, czyli byki, wychodzą z ukrycia i zaczynają wydawać różne dźwięki, o głębokim, basowym brzmieniu. Niosą się one echem na wiele kilometrów.
"Jelenie są poligamiczne: samce starają się sformować harem samic, które będą mogły zapłodnić" – tłumaczy Katarzyna Zwirska w kolejnym tekście, również umieszczonym w tym samym portalu. 
     Daniel swój okres godowy, nazywany bekowiskiem, rozpoczyna zazwyczaj po rykowisku jelenia, czyli w połowie października. Potra on do połowy listopada.
"Oddzielnie żyjące samce dołączają do chmar złożonych z samic i młodych samców i wyganiają z nich wszystkie młode byki, które są teraz zmuszone do tworzenia odrębnych gromad" – informuje Katarzyna Zwirska w następnym tekście, zamieszczonym w portalu przyroda.mazury.pl.
     Jelenie sika, które na terenach Wysoczyzny Elbląskiej tworzą największą, naturalnie żyjącą populację w Polsce również odbywają gody. To wydarzenie nazywane jest gwizdowiskiem, od dźwięków wydawanych w tym czasie. Jak podaje Instytut Ochrony Przyrody PAN rozpoczyna się ono w połowie września i "przy sprzyjającej pogodzie trwa do końca listopada".
"U jeleni sika nie występuje pojęcie byka stadnego. W miejscu gwizdowiska przebywają najpierw stare byki, aż do zakończenia swoich czynności godowych, następnie ich miejsce zajmują byki w średnim wieku" – czytamy na stronie Koła Łowieckiego "Jenot" w Pasłęku.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Długopis lub pióro na Walentynki
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED