Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rok w pigułce według Światowida

 
Elbląg, Rok w pigułce według Światowida
Od lewej: Aleksandra Bielska, Agnieszka Jarzębska, Antoni Czyżyk, Magdalena Czarnocka- Kaptur, Aleksandra Bednarczuk, czyli zespół kierujący CSE Światowid (fot. WS)

Co się udało, czym warto się pochwalić, co jeszcze przed nami – raz do roku elbląskie CSE Światowid podsumowuje miniony rok. A ten, według jej dyrektora Antoniego Czyżyka, był dla tej instytucji samorządowej bardzo dobry. Pozyskane środki i projekty unijne, kolejne medale formacji tanecznych i 10 tys. osób więcej w murach placówki - tak w pigułce wyglądał rok w CSE Światowid.

Jesteśmy zadowoleni
     - Uznajemy ten rok za kolejny z sukcesami. Dla nas jest to przede wszystkim udokumentowana ilość osób, która nas odwiedziła – mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.
     A tych, którzy postanowili skorzystać z oferty placówki było o 10 tys. więcej w porównaniu do 2013 r., czyli dokładnie 103 tys. 181 osób. Wzięły one udział w 156 przedsięwzięciach organizowanych przez tę instytucję.
     Liczba ta nie uwzględniła tych, którzy brali udział w 12 projektach organizowanych przez instytucję, wśród nich m.in. Akademia Sukcesu dla uczniów szkół podstawowych w Rogajnach i Milejewie, S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych, Magia Kina czy Spacer w przeszłość. Na to wszystko Światowid otrzymał nieco ponad 950 tys. zł. Na wszystkie działania kulturalne dostał dotacje w wysokości ponad 522 tys. zł, a na zadania inwestycyjne, z unijnego dofinansowania ok. 428 tys. zł
     - Oczywiście na taki wynik wpływ mają imprezy, które odbyły się w maju [świętowanie 10-lecia wstąpienia Polski do UE – red.]. - mówił Antoni Czyżyk i wskazywał, że CSE Światowid jest gotowy do tego, by w tym roku również sięgać po środki unijne. - Nowa perspektywa połączy Europejski Fundusz Społeczny oraz Regionalny Program Operacyjny. Jesteśmy przygotowani do tego, by po te środki aplikować.
     Tradycyjnie nie zawiedli elbląscy tancerze formacji standardowej Lotos Jantar oraz Formacji Jantar, którzy zdobyli medale na Mistrzostwach Świata w Niemczech oraz Mistrzostwach Polski. Doceniono również trenera tancerzy – Antoni Czyżyk otrzymał brązową odznakę przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki za całokształt działań sportowych i trenerskich.
     Radziło sobie również Kino Światowid, które w 2014 r. gościło ok. 63 tys. osób. Zostało również nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: kino.
     - W tym roku położymy duży nacisk na polskie kino, bo ono cieszy się coraz większą popularnością, a także na kino europejskie. Nie uciekamy od kina amerykańskiego, światowego, ale nie jest to nurt dominujący – mówiła Aleksandra Bielska, która pełni obowiązki kierownika kina.
     
     Jeżdżą i skanują, byli pierwsi w województwie
     Światowid jest szczególnie dumny z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która jako pierwsza w województwie rozpoczęła skanowanie obiektów trójwymiarowo. Taką samą technologię wykorzystywano m.in. podczas produkcji kinowego hitu "Avatar" (więcej na ten temat znajdziesz w tekście "Jak zabytki trafiają do wirtualnego świata").
     - To najsilniejsza pracownia regionalna w kraju, jesteśmy w stanie digitalizować zbiory otaczającej nas rzeczywistości – mówił Czyżyk. - Ta technologia pozwala na przykład odtworzyć uszczerbki w architekturze, jest to coś niesamowitego.
     Zespół, który jeździ po całym województwie, odwiedził już Stębark, Frombork, Węgorzewo, czy Nowy Dwór Gdański. Specjaliści byli też z wizytą w elbląskim muzeum, ponownie wybierają się do Olsztynka, gdzie na skanowanie czeka jeszcze kościół, dzwonnica i dwie chałupy.
     
     Co w najbliższym czasie?
     Już za kilka tygodni, od 21 do 22 lutego, elblążanie będą mogli oglądać Mistrzostwa Polski FTS, tym razem jednak w kategorii tańców latynoamerykańskich. Odbędą się one w hali MOS, przy ul. Kościuszki.
     Przed wielbicielami sztuki recytacji oraz piosenki kolejna edycja OFSS...Czy to jest kochanie?, który potrwa od 20 do 22 marca. Wrażliwi uczestnicy po raz dziewiętnasty będą opowiadać publiczności o barwach miłości.
     - Jesteśmy w trakcie zapraszania jurorów, wiadomo już, że jednym z nich będzie Jarosław Wasik, trwają również rozmowy z Olgą Bołądź – mówi Aleksandra Bednarczuk, dyrektor festiwalu. - Przy okazji zapraszamy wszystkie utalentowane osoby do zgłaszania się, zwłaszcza w kategorii piosenka poetycka.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w